4 pravidla pro změnu povinného ručení bez sankcí | Photo Spirit / Shutterstock.com

Photo Spirit / Shutterstock.com

4 pravidla pro změnu povinného ručení bez sankcí

Povinné ručení je jednou z povinností, které se váží k vlastnictví vozu. Bez povinného ručení se na silnici zkrátka nesmí. Přestože jde o povinnost danou státem, všechno ostatní je v rukou soukromých pojišťoven, se kterými si ručení musíme dohodnout. Musíme vědět i to, jak povinné ručení změnit, aniž by se nás dotkly nějaké sankce.

Nejprve vyhledat nové (a výhodnější)

Najít si levnější povinné ručení, to dnes zvládne opravdu každý, kdo má přístup k internetu. Stačí využít služeb online srovnání povinného ručení, kam jen zadáte informace o majiteli vozu, o vozu samotném a o pojistných limitech; hned nato vyjede nabídka nejlevnějšího povinného ručení se zadanými parametry a stačí si vybrat. Jenže tím proces nekončí.

Jak na samotnou změnu povinného ručení?

Jak povinné ručení změnit, abychom neplatili sankce, aby změna byla správně provedena a abychom neměli zbytečně dvě souběžná povinná ručení? Naštěstí si stačí pamatovat jen čtyři základní pravidla:

1. Uzavřené povinné ručení platí jeden rok

Je nutné vědět, že když máte s pojišťovnou uzavřenu smlouvu o povinném ručení, smlouva má platnost po dobu jednoho roku. Povinné ručení se platí ve většině případů najednou a platba pokryje celý rok trvání povinného ručení.

2. Povinné ručení se automaticky prodlužuje

Pokud jedna ze stran (vy nebo pojišťovna) povinné ručení nevypoví do šesti týdnů před koncem trvání smlouvy, automaticky se povinné ručení o rok prodlouží. Takže pokud si na výpověď smlouvy vzpomenete jindy, nelze ji realizovat bez poplatku nebo sankce v podobě nevrácení přeplatku na pojištění.

3. Výpověď je nutné dodat na pojišťovnu do 6 týdnů před výročím smlouvy o povinném ručení

Termín „do 6 týdnů před výročím smlouvy o povinném ručení“ je opravdu důležitý, proto raději dříve než později. V den, který je 43. dnem před datem výročí uzavření smlouvy, už musí být výpověď doručena v pojišťovně. Smí dorazit klidně o měsíc dříve, ale ani o den později. Výpověď je přitom platná až den před výročím uzavření smlouvy (zamezí automatickému prodloužení o jeden rok).

Za doručení se považuje osobní podání na pobočce, stejně tak doručení na centrálu pojišťovny poštou, vždy však písemně, poštou nejlépe doporučeně. Zda vaše pojišťovna akceptuje výpovědi přes aplikaci v mobilu, to je nutné si předem zjistit. Pojišťovna má povinnost potvrdit přijetí výpovědi, také potvrdí ukončení pojištění (pokud jste poslali výpověď včas) nebo vám oznámí, že výpověď přijmout nemůže (když jste termín nestihli).

Často pojišťovny posílají i dopisy, ve kterých vám nastíní, o co všechno s výpovědí přicházíte, někdy nabídnou slevu na další rok smlouvy nebo slevy na jiné pojišťovací produkty. Zda přijmete, je jen a pouze na vašem zvážení.

4. Nově uzavřené povinné ručení platí okamžitě

Jestliže se vám podařilo doručit výpověď současného pojištění včas, je na řadě uzavření nové smlouvy o povinném ručení. Lze nastavit její začátek na konkrétní datum, případně ji uzavřít dokonce až den po skončení původního ručení – ovšem předtím, než ten den sednete za volant).

Nově uzavřená smlouva totiž platí okamžitě poté, co ji podepíšete skrze SMS kód nebo emailový kód. Pro rychlejší úhradu se velmi hodí okamžité platby. Zelená karta přijde emailem téměř ihned, stačí ji vytisknout. Pojišťovna pošle originál zelené karty následující pracovní den poštou, ale pro Policii ČR je platná i vytisknutá verze zelené karty, na které je napsáno, na jak dlouho tato provizorní karta poslouží.

Jestliže kupujete nový vůz, povinné ručení stačit sjednat online až těsně předtím, než si pro auto pojedete, stačí znát data o voze, která jsou zapsána v technickém průkazu (prodejce vám je musí na požádání sdělit). Výjimkou je nákup vozu na úvěr, zde už je předem sjednáno povinné ručení i havarijní pojištění s partnerskou pojišťovnou prodejce vozu (někdy dostanete na výběr z více pojišťoven).

Jak využít povinné ručení?

Vaše povinné ručení slouží k odškodnění těch, kterým jste svým vozem způsobili újmu na majetku, na zdraví anebo na životě (odškodnění pro pozůstalé). Jak v tomto případě postupovat, se dozvíte na stránkách České kanceláře pojistitelů.

S havarijním pojištěním je to úplně stejné

Jestliže chcete využít i online srovnání havarijního pojištění, platí pro výpověď původního „havarijka“ a sjednání nové smlouvy stejná pravidla jako u povinného ručení. Vzhledem k tomu, že hodnota vozu, ze které se havarijní pojištění vypočítává, se v čase rychle snižuje, je u havarijního pojištění přímo doporučována každoroční aktualizace (uzavření nové smlouvy). Úspory jsou díky tomu opravdu vysoké.

Doporučujeme

Články odjinud