3,0 TFSI s kompresorem: premiéra v Audi A6

Audi nedávno představilo svůj nový, zážehový třílitrový šestiválec, přeplňovaný kompresorem. Podle očekávání se poprvé objeví v modelu A6.

Kompresor se vrací

Motorovou novinku z dílen Audi jsme vám v krátkosti představili teprve před pár týdny. Nyní je čas podívat se na ní trochu blíže a zjistit, co dokáže udělat s prvním vozem, ve kterém se objeví, modelem A6.

Nejvýznamnější inovací u motoru představuje zavedení mechanického kompresoru (Roots) namísto běžného výfukového dmychadla. Motor 3,0 TFSI má největší výkon 213 kW (290 k) a maximum točivého momentu 420 N.m. Šestiválec kombinuje dvě vysoce moderní technologie - přímé vstřikování benzinu a přeplňování mechanickým dmychadlem. Moderní jednotka V6 se v nabídce objeví na podzim tohoto roku, nejprve v modelu A6.

Kompresory ve 30. letech pomáhaly mohutným šestnácti a dvanáctiválcovým motorům v legendárních závodních vozech Auto Union meziválečných Velkých cen k výkonům až 600 k. Od konce 70. let zaměřilo Audi svoji pozornost na jiný princip přeplňování, a sice výfukové turbodmychadlo. Nyní slaví kompresor svůj návrat. Písmeno T v označení motoru Audi tak přestává být výhradním symbolem pro turbodmychadlo.

Kompaktní dmychadlo

Mechanické dmychadlo je tak kompaktní, že bylo možné umístit jej bez problémů místo klasického sacího potrubí mezi obě řady válců, svírající úhel 90°. Protože je poháněné řemenem přímo od motoru, poskytuje již od volnoběhu svůj plnicí tlak. Řidič má tedy k dispozici enormní hnací sílu od samotného rozjezdu. Už při 2500 otáčkách za minutu poskytuje jednotka 3,0 TFSI řidiči maximální hodnotu točivého momentu 420 N.m a zůstává na ní až do 4850 ot./min. Cesta vzduchu z dmychadla do válců je velmi krátká. Točivý moment proto narůstá při sešlápnutí pedálu plynu velmi rychle, dynamičtěji než u atmosférického motoru stejného objemu. Motor se vytáčí až k hranici maximálních otáček 6500 ot./min., přičemž svého největšího výkonu 213 kW (290 k) dosahuje již těsně pod 5000 ot./min. Také ve spotřebě dosahuje jednotka 3,0 TFSI údajně přesvědčivých výsledků. Její pružnost umožňuje zvolit delší zpřevodování, čímž se dále zvětšuje náskok v oblasti účinnosti. Nový motor 3,0 TFSI zůstane v téměř všech modelech Audi s podélně uloženým motorem, pro něž je určený, výrazně pod hranicí kombinované spotřeby paliva 10 l/100 km. Plnit také bude emisní normu Euro 5.

Technologie přímého vstřikování benzínu Audi dovolila umístit kompresor až za škrticí klapku. Díky malé hustotě nasávaného vzduchu při zatížení pod hranicí přeplňování a při jízdě bez stlačeného pedálu plynu se rotory dmychadla otáčejí s menšími ztrátami, čímž se v těchto režimech snižuje množství odebíraného výkonu od motoru. Rovněž vysoký kompresní poměr motoru 10,5:1 přispívá významně k jeho účinnosti. Svůj podíl na ní má také přímé vstřikování benzinu, díky němuž ochlazuje intenzivně rozvířené palivo spalovací prostory, a tím snižuje pravděpodobnost klepání.

Mechanické dmychadlo Roots v novém motoru 3,0 TFSI pracuje se dvěma protiběžně se otáčejícími čtyřkřídlovými písty, které rotují rychlostí až  23 000 ot./min., mezi nimi je vzduchová mezera o velikosti jen několik tisícin milimetru. Rotory dokáží za hodinu stlačit 1000 kilogramů vzduchu, který do spalovacích prostorů proudí pod plnicím tlakem až 0,8 baru.

Pokroková konstrukce

Do pouzdra dmychadla je integrována soustava dvou hliníkových mezichladičů voda-vzduch a vzduch-vzduch, která je napojená na samostatný okruh chladicí kapaliny. V mezichladičích se ohřátý stlačený vzduch opět zchlazuje, aby se zvýšilo množství kyslíku dodávaného do válců. Rozsáhlá soustava protihlukových opatření tlumí typický zvuk „kompresoru“ na minimum.

Motor se může pochlubit též lehkou konstrukcí - kliková skříň třílitru, odlévaná ze slitiny hliníku a křemíku, váží jen 33 kilogramů. Kompletní motor včetně mechanického dmychadla má hmotnost 189 kilogramů. Vrtání činí 84,5 milimetru a zdvih 89,0 milimetrů, z čehož plyne velikost zdvihového objemu 2995 ccm.

Motor 3,0 TFSI dostal od Audi celou řadu technicky vyspělých řešení. Kliková skříň byla přizpůsobena vyšším tlakům a všechny pohyblivé díly jsou upravené tak, aby měly co nejmenší tření. Oba sací vačkové hřídele lze natáčet v rozsahu 42° natočení klikového hřídele. V sacím kanálu ovlivňují proudění nasávaného vzduchu tzv. vířicí klapky, podporující optimální tvorbu směsi.

Vstřikovací systém je od základu nově vyvinutý. Soustava common rail s šestiotvorovými tryskami vstřikuje palivo přímo do spalovacích prostorů pod tlakem až 150 barů. Vysoká dynamika vstřikovačů umožňuje v širokém rozsahu víceparametrového řízení motoru až tři vstřiky během jednoho pracovního cyklu. Tím se optimalizuje průběh spalování, což přispívá k výraznému výkonu a klidnému chodu. 

AT080012_small.jpg

Poprvé v A6

V souladu s dřívějšími spekulacemi se nový motor objeví poprvé pod kapotou modelu A6. 3,0 TFSI by měl vozu dodávat dynamiku blížící se verzi 4,2 V8 - zrychlení z 0 na 100 km/h se odehraje během 6,4 sekundy a maximální rychlost se zastaví na obligátní hodnotě 250 km/h. Cena verze A6 3,0 TFSI zatím nebyla zveřejněna ani pro zahraniční trhy.

Později by měl motor v jiné výkonové variantě nahradit další osmiválce, zejména v modelech S4 a S5. Na to si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

Audi A6

Audi A6 je prestižní model vyšší střední třídy. K tradičním přednostem v podobně propracovaného interiéru a pohonu quattro přidává v současné generaci i vytříbené jízdní vlastnosti. Skvělé jsou přeplňované motory TFSI a TDI.

Ceny, motory • Audi A6 Allroad • Test Audi A6 50 TDI • Elektromobil • Test Audi A6 55 TFSI quattro

Doporučujeme

Články odjinud