3,0 TFSI s kompresorem: premiéra v Audi A6

Audi nedávno představilo svůj nový, zážehový třílitrový šestiválec, přeplňovaný kompresorem. Podle očekávání se poprvé objeví v modelu A6.
3,0 TFSI s kompresorem: premiéra v Audi A6

Kompresor se vrací

Motorovou novinku z dílen Audi jsme vám v krátkosti představili teprve před pár týdny. Nyní je čas podívat se na ní trochu blíže a zjistit, co dokáže udělat s prvním vozem, ve kterém se objeví, modelem A6.

Nejvýznamnější inovací u motoru představuje zavedení mechanického kompresoru (Roots) namísto běžného výfukového dmychadla. Motor 3,0 TFSI má největší výkon 213 kW (290 k) a maximum točivého momentu 420 N.m. Šestiválec kombinuje dvě vysoce moderní technologie - přímé vstřikování benzinu a přeplňování mechanickým dmychadlem. Moderní jednotka V6 se v nabídce objeví na podzim tohoto roku, nejprve v modelu A6.

Kompresory ve 30. letech pomáhaly mohutným šestnácti a dvanáctiválcovým motorům v legendárních závodních vozech Auto Union meziválečných Velkých cen k výkonům až 600 k. Od konce 70. let zaměřilo Audi svoji pozornost na jiný princip přeplňování, a sice výfukové turbodmychadlo. Nyní slaví kompresor svůj návrat. Písmeno T v označení motoru Audi tak přestává být výhradním symbolem pro turbodmychadlo.

Kompaktní dmychadlo

Mechanické dmychadlo je tak kompaktní, že bylo možné umístit jej bez problémů místo klasického sacího potrubí mezi obě řady válců, svírající úhel 90°. Protože je poháněné řemenem přímo od motoru, poskytuje již od volnoběhu svůj plnicí tlak. Řidič má tedy k dispozici enormní hnací sílu od samotného rozjezdu. Už při 2500 otáčkách za minutu poskytuje jednotka 3,0 TFSI řidiči maximální hodnotu točivého momentu 420 N.m a zůstává na ní až do 4850 ot./min. Cesta vzduchu z dmychadla do válců je velmi krátká. Točivý moment proto narůstá při sešlápnutí pedálu plynu velmi rychle, dynamičtěji než u atmosférického motoru stejného objemu. Motor se vytáčí až k hranici maximálních otáček 6500 ot./min., přičemž svého největšího výkonu 213 kW (290 k) dosahuje již těsně pod 5000 ot./min. Také ve spotřebě dosahuje jednotka 3,0 TFSI údajně přesvědčivých výsledků. Její pružnost umožňuje zvolit delší zpřevodování, čímž se dále zvětšuje náskok v oblasti účinnosti. Nový motor 3,0 TFSI zůstane v téměř všech modelech Audi s podélně uloženým motorem, pro něž je určený, výrazně pod hranicí kombinované spotřeby paliva 10 l/100 km. Plnit také bude emisní normu Euro 5.

Technologie přímého vstřikování benzínu Audi dovolila umístit kompresor až za škrticí klapku. Díky malé hustotě nasávaného vzduchu při zatížení pod hranicí přeplňování a při jízdě bez stlačeného pedálu plynu se rotory dmychadla otáčejí s menšími ztrátami, čímž se v těchto režimech snižuje množství odebíraného výkonu od motoru. Rovněž vysoký kompresní poměr motoru 10,5:1 přispívá významně k jeho účinnosti. Svůj podíl na ní má také přímé vstřikování benzinu, díky němuž ochlazuje intenzivně rozvířené palivo spalovací prostory, a tím snižuje pravděpodobnost klepání.

Mechanické dmychadlo Roots v novém motoru 3,0 TFSI pracuje se dvěma protiběžně se otáčejícími čtyřkřídlovými písty, které rotují rychlostí až  23 000 ot./min., mezi nimi je vzduchová mezera o velikosti jen několik tisícin milimetru. Rotory dokáží za hodinu stlačit 1000 kilogramů vzduchu, který do spalovacích prostorů proudí pod plnicím tlakem až 0,8 baru.

Pokroková konstrukce

Do pouzdra dmychadla je integrována soustava dvou hliníkových mezichladičů voda-vzduch a vzduch-vzduch, která je napojená na samostatný okruh chladicí kapaliny. V mezichladičích se ohřátý stlačený vzduch opět zchlazuje, aby se zvýšilo množství kyslíku dodávaného do válců. Rozsáhlá soustava protihlukových opatření tlumí typický zvuk „kompresoru“ na minimum.

Motor se může pochlubit též lehkou konstrukcí - kliková skříň třílitru, odlévaná ze slitiny hliníku a křemíku, váží jen 33 kilogramů. Kompletní motor včetně mechanického dmychadla má hmotnost 189 kilogramů. Vrtání činí 84,5 milimetru a zdvih 89,0 milimetrů, z čehož plyne velikost zdvihového objemu 2995 ccm.

Motor 3,0 TFSI dostal od Audi celou řadu technicky vyspělých řešení. Kliková skříň byla přizpůsobena vyšším tlakům a všechny pohyblivé díly jsou upravené tak, aby měly co nejmenší tření. Oba sací vačkové hřídele lze natáčet v rozsahu 42° natočení klikového hřídele. V sacím kanálu ovlivňují proudění nasávaného vzduchu tzv. vířicí klapky, podporující optimální tvorbu směsi.

Vstřikovací systém je od základu nově vyvinutý. Soustava common rail s šestiotvorovými tryskami vstřikuje palivo přímo do spalovacích prostorů pod tlakem až 150 barů. Vysoká dynamika vstřikovačů umožňuje v širokém rozsahu víceparametrového řízení motoru až tři vstřiky během jednoho pracovního cyklu. Tím se optimalizuje průběh spalování, což přispívá k výraznému výkonu a klidnému chodu. 

Klepněte pro větší obrázek

Poprvé v A6

V souladu s dřívějšími spekulacemi se nový motor objeví poprvé pod kapotou modelu A6. 3,0 TFSI by měl vozu dodávat dynamiku blížící se verzi 4,2 V8 - zrychlení z 0 na 100 km/h se odehraje během 6,4 sekundy a maximální rychlost se zastaví na obligátní hodnotě 250 km/h. Cena verze A6 3,0 TFSI zatím nebyla zveřejněna ani pro zahraniční trhy.

Později by měl motor v jiné výkonové variantě nahradit další osmiválce, zejména v modelech S4 a S5. Na to si ale budeme muset ještě chvíli počkat.

bazar

Audi A3 2
Rok výroby: 2010
Stav: 197 569 km
Cena: 180 000 Kč
Audi Allroad 3
Rok výroby: 2012
Stav: 97 928 km
Cena: 760 000 Kč
Audi TT 2
Rok výroby: 2009
Stav: 44 816 km
Cena: 350 000 Kč
Audi S4 3
Rok výroby: 2011
Stav: 42 108 km
Cena: 680 000 Kč
Audi A5 3
Rok výroby: 2007
Stav: 167 158 km
Cena: 300 000 Kč
Audi A3 1,6
Rok výroby: 2006
Stav: 130 774 km
Cena: 134 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

včera | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků