25 let VW Polo

První Polo se v nabídce automobilky Volkswagen objevilo právě před 25 lety. Během čtvrtstoletí se v několika modelových generacích vyrobilo už 6,5 milionů vozů řady Polo. Dnes si povíme něco o Polech první a druhé generace.
25 let VW Polo
První Polo se v nabídce automobilky Volkswagen objevilo právě před 25 lety. Během čtvrtstoletí se v několika modelových generacích vyrobilo už 6,5 milionů vozů řady Polo. Dnes si povíme něco o Polech první a druhé generace.

První generace byla představena v roce 1975. Moderní kompaktní karoserie s velkými dveřmi v zádi, pohon předních kol, prostorný interiér, na svou dobu špičková bezpečnostní výbava. Polo první generace nijak netajilo svou příbuznost s Audi 50. Na rozdíl od něj však mělo jednodušší výbavu a tedy i nižší cenu.

Polo první generace bylo možné objednat se čtyřválcovým motorem o výkonu 40 ks za 7500 marek a od roku s 1976 také s výkonnějším motorem 1.1 l o výkonu 50 ks. V roce 1977 se zákazníci dočkaly vozu Polo Derby, tedy čtyřdvéřového vozu se zavazadlovým prostorem 515 l! V nabídce přibyl také čtyřválec 1.3 l s výkonem 60 ks.

Polo druhé generace mělo premiéru na IAA ve Frankfurtu nad Mohanem Druhá generace dostala novou karoserii, která při sklopených zadních sedadlech poskytovala prosto 1000 l, což nemohl nabídnou žádný konkurenční vůz. Základní motory byly lehce modernizovány a tím se zlepšil průběh točivého momentu.

Poprvé se také v nabídce objevily sportovně laděné modely. Umožnilo to uvedení modelu „Polo Coupe“. Nabídka motorů byla pro něj velmi široká. První stupeň tvořil motor o síle 50 ks a nabídka vrcholila přeplňovanou verzí Polo Coupe GT G40, která měla úctyhodných 115 ks a dosahovala rychlost 200 km/h.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 38 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků