2 testy v 1: Opel Vectra GTS s motory 2.2 DTI a 3.2 V6 (video)

Vrcholným provedením Opelu Vectra je bezesporu verze GTS. Nám se k testu podařilo získat hned dva modely, a to se čtyřválcovým turbodieselem 2.2 DTI (92 kW/125 k) a špičkovým šestiválcem 3.2 (155 kW/211 k). Jelikož testy byly provedeny nezávisle na sobě, sloučili jsme jej do jednoho článku. Bonus: video.
2 testy v 1: Opel Vectra GTS s motory 2.2 DTI a 3.2 V6 (video)
Seznam kapitol
  1. 2.2 DTI - první část (Jiří Říha)
  2. 2.2 DTI - druhá část (Jiří Říha)
  3. 3.2 V6 - první část (Vladimír Dolejš)
  4. 3.2 V6 - druhá část (Vladimír Dolejš)
Souhrou okolností se nám v redakci sešly dva testy Opelu Vectra GTS - avšak s rozdílnými motory. Jelikož byly oba vozy testovány nezávisle na sobě, dvěma různými redaktory, rozhodli jsme se je sloučit. Test Vectry GTS s turbodieselem 2.2 DTI od Jiřího Říhy je v přehledu kapitol označen modře, zkušenosti s benzínovým šestiválcem 3.2 od Vladimíra Dolejše červeně.

GTS - vrchol nabídky

Po několika měsících, kdy se na trhu objevil nový model (již třetí generace) automobilu Opel Vectra, jej následovala sportovně střižená verze GTS. Ta by měla navázat na úspěchy sportovně laděných vozů této značky, které se poprvé dostavily v roce 1964, kdy světlo světa spatřily vozy Opel Rekord L-6 a Coupé-6. Tyto vozy pod svou kapotou skrývaly šestiválcový motor 2.6 l o výkonu 74 kW/100 k. Díky němu dosahovaly - na onu dobu - nezvykle příznivých hodnot v nejvyšší rychlosti a také zrychlení. Maximální rychlost 168 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 13 sekund už o něčem svědčí.


Nepřehlédněte: Podívejte se na video jízdy s Oplem Vectrou GTS. Video natočil Vladimír Dolejš. 

Od těch dob již uběhlo několik desítek let a automobilka vyrobila mnoho sportovně laděných automobilů. Z těch nejznámějších  jmenujme např. Opel Commodore GS, Opel Monza GS anebo všem dobře známý a velice oblíbený Opel Calibra. Posledně jmenovaného automobilu se od svého uvedení na trh do roku 1997 prodalo 238 647 kusů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 
Nyní k tomu přidala automobilka Opel další perličku: Opel Vectra GTS. Už jen po vyslovení tohoto názvu mnoho lidí zpozorní. Aby ne, vždyť se také jedná, po Astře Coupé, o nejsportovnější vůz značky Opel této doby. Mnohé asi zklame to, že automobilka nepřipravuje žádné dvoudveřové coupé odvozené z Vectry na bázi Calibry.

Dynamický sporťák, rodinný partner 

Vectra GTS je totiž pojata tak, aby v sobě „obsáhla“ několik automobilů najednou. Rodinný automobil s dostatečně velkým zavazadlovým prostorem a zároveň sportovně vyhlížející vůz, který je u verze GTS ještě více podtržen rozličnými doplňky. Ty sestávají především z mnoha spoilerů, atraktivních 17palcových litých kol (u testovaného vozu) a zatmavených zadních svítilen.

Navíc je „gétéesko“ sníženo o 20 mm, což ještě více zdůrazňuje jeho sportovní zaměření. Snížení celého vozu napomáhá i k lepší stabilitě již tak dobrého podvozku. Interactive Driving System (IDS) - právě tak je nazýván podvozek již třetí generace Vectry, který vychází ze známých vzpěr McPherson na přední nápravě, které jsou uchyceny na pevném pomocném rámu. Zadní náprava je čtyřprvková, typu multi-link, a stejně jako ta přední využívá mnoha prvků z hliníku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Celý podvozek je velmi dobře naladěný a vůz díky němu perfektně sedí za každé situace. Ačkoli byl testovaný automobil vybaven i stabilizačním systémem poslední generace, nemusel vůbec často zasahovat. Tam, kde u jiných automobilů ESP už dávno zasáhlo, zůstával stabilizační systém Vectry GTS ještě stále v klidu.

Bezpečnost, výbava

Co se týče bezpečnosti, je nová Vectra GTS velmi dobře vybavena. Kromě již zmiňovaného stabilizačního systému je standardně montováno ABS, protiprokluzový systém TC plus, 6 airbagů a další komfortní prvky. Model Elegance má navíc xenonové světlomety s ostřikovači a palubní počítač. Pokud se na něj podíváme více zblízka, zjistíme, že veškeré údaje se zobrazují na velký displej, který je umístěn na horní části středového panelu. Znázorňuje jak informace radiopřijímače, popřípadě CD, tak i zmiňovaný palubní počítač a v případě automatické klimatizace také informace o jejích funkcích. I když jsou jednotlivé údaje rozděleny do několika polí, není orientace za jízdy na této obrazovce příliš snadná.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. 2.2 DTI - první část (Jiří Říha)
  2. 2.2 DTI - druhá část (Jiří Říha)
  3. 3.2 V6 - první část (Vladimír Dolejš)
  4. 3.2 V6 - druhá část (Vladimír Dolejš)
Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

dnes | Vladimír Kadera | 7 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 21 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 92 příspěvků