2 testy v 1: Opel Vectra GTS s motory 2.2 DTI a 3.2 V6 (video)

Vrcholným provedením Opelu Vectra je bezesporu verze GTS. Nám se k testu podařilo získat hned dva modely, a to se čtyřválcovým turbodieselem 2.2 DTI (92 kW/125 k) a špičkovým šestiválcem 3.2 (155 kW/211 k). Jelikož testy byly provedeny nezávisle na sobě, sloučili jsme jej do jednoho článku. Bonus: video.
2 testy v 1: Opel Vectra GTS s motory 2.2 DTI a 3.2 V6 (video)
Seznam kapitol
  1. 2.2 DTI - první část (Jiří Říha)
  2. 2.2 DTI - druhá část (Jiří Říha)
  3. 3.2 V6 - první část (Vladimír Dolejš)
  4. 3.2 V6 - druhá část (Vladimír Dolejš)
Souhrou okolností se nám v redakci sešly dva testy Opelu Vectra GTS - avšak s rozdílnými motory. Jelikož byly oba vozy testovány nezávisle na sobě, dvěma různými redaktory, rozhodli jsme se je sloučit. Test Vectry GTS s turbodieselem 2.2 DTI od Jiřího Říhy je v přehledu kapitol označen modře, zkušenosti s benzínovým šestiválcem 3.2 od Vladimíra Dolejše červeně.

GTS - vrchol nabídky

Po několika měsících, kdy se na trhu objevil nový model (již třetí generace) automobilu Opel Vectra, jej následovala sportovně střižená verze GTS. Ta by měla navázat na úspěchy sportovně laděných vozů této značky, které se poprvé dostavily v roce 1964, kdy světlo světa spatřily vozy Opel Rekord L-6 a Coupé-6. Tyto vozy pod svou kapotou skrývaly šestiválcový motor 2.6 l o výkonu 74 kW/100 k. Díky němu dosahovaly - na onu dobu - nezvykle příznivých hodnot v nejvyšší rychlosti a také zrychlení. Maximální rychlost 168 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 13 sekund už o něčem svědčí.


Nepřehlédněte: Podívejte se na video jízdy s Oplem Vectrou GTS. Video natočil Vladimír Dolejš. 

Od těch dob již uběhlo několik desítek let a automobilka vyrobila mnoho sportovně laděných automobilů. Z těch nejznámějších  jmenujme např. Opel Commodore GS, Opel Monza GS anebo všem dobře známý a velice oblíbený Opel Calibra. Posledně jmenovaného automobilu se od svého uvedení na trh do roku 1997 prodalo 238 647 kusů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
 
Nyní k tomu přidala automobilka Opel další perličku: Opel Vectra GTS. Už jen po vyslovení tohoto názvu mnoho lidí zpozorní. Aby ne, vždyť se také jedná, po Astře Coupé, o nejsportovnější vůz značky Opel této doby. Mnohé asi zklame to, že automobilka nepřipravuje žádné dvoudveřové coupé odvozené z Vectry na bázi Calibry.

Dynamický sporťák, rodinný partner 

Vectra GTS je totiž pojata tak, aby v sobě „obsáhla“ několik automobilů najednou. Rodinný automobil s dostatečně velkým zavazadlovým prostorem a zároveň sportovně vyhlížející vůz, který je u verze GTS ještě více podtržen rozličnými doplňky. Ty sestávají především z mnoha spoilerů, atraktivních 17palcových litých kol (u testovaného vozu) a zatmavených zadních svítilen.

Navíc je „gétéesko“ sníženo o 20 mm, což ještě více zdůrazňuje jeho sportovní zaměření. Snížení celého vozu napomáhá i k lepší stabilitě již tak dobrého podvozku. Interactive Driving System (IDS) - právě tak je nazýván podvozek již třetí generace Vectry, který vychází ze známých vzpěr McPherson na přední nápravě, které jsou uchyceny na pevném pomocném rámu. Zadní náprava je čtyřprvková, typu multi-link, a stejně jako ta přední využívá mnoha prvků z hliníku.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Celý podvozek je velmi dobře naladěný a vůz díky němu perfektně sedí za každé situace. Ačkoli byl testovaný automobil vybaven i stabilizačním systémem poslední generace, nemusel vůbec často zasahovat. Tam, kde u jiných automobilů ESP už dávno zasáhlo, zůstával stabilizační systém Vectry GTS ještě stále v klidu.

Bezpečnost, výbava

Co se týče bezpečnosti, je nová Vectra GTS velmi dobře vybavena. Kromě již zmiňovaného stabilizačního systému je standardně montováno ABS, protiprokluzový systém TC plus, 6 airbagů a další komfortní prvky. Model Elegance má navíc xenonové světlomety s ostřikovači a palubní počítač. Pokud se na něj podíváme více zblízka, zjistíme, že veškeré údaje se zobrazují na velký displej, který je umístěn na horní části středového panelu. Znázorňuje jak informace radiopřijímače, popřípadě CD, tak i zmiňovaný palubní počítač a v případě automatické klimatizace také informace o jejích funkcích. I když jsou jednotlivé údaje rozděleny do několika polí, není orientace za jízdy na této obrazovce příliš snadná.

Opel

Němec Adam Opel založil svou společnost už v roce 1862. Od roku 1899 v ní začal vyrábet automobily a v roce 1914 se stal největším německým výrobcem.

V letech 1929–1931 se vlastníkem Opelu stal General Motors. Od roku 2017 byl Opel dceřinou společností koncernu Groupe PSA, od roku 2021 patří do skupiny Stellantis.

Opel Astra • Opel Corsa • Opel Crossland X • Opel Grandland X • Opel Mokka • Opel Zafira • Opel Combo • Insignia Country Tourer • Insignia GSi

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. 2.2 DTI - první část (Jiří Říha)
  2. 2.2 DTI - druhá část (Jiří Říha)
  3. 3.2 V6 - první část (Vladimír Dolejš)
  4. 3.2 V6 - druhá část (Vladimír Dolejš)
TEST Audi Q5 Sportback 40 TDI quattro: Stylu hodně, válců málo? Ne tak docela

Audi Q5 SB 40 TDI quattro

Stylovější souputník klasické Q5 útočí na city, ale použitelnost bere smrtelně vážně. Kompromisů má opravdu málo.

17.  10.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
Nový VW Golf R Variant je pořád božsky všestranný a je s ním sranda. I na dráze!

VW Golf R Variant

Novou generaci Volkswagenu Golf R Variant jste si mohli prohlédnout už na konci prázdnin na výstavě Světa motorů Auta na náplavce. My jsme se však poprvé svezli až o měsíc později v Německu a dalo nám to víc, než jsme si vůbec dokázali představit.

15.  10.  2021 | Jan Mička | 24 příspěvků
TEST SsangYong Musso Grand Premium 2.2 e-XDI: Fachman za cenu brigádníka

SsangYong Musso Grand

Korejský pick-up prošel omlazením, které poznáte na první pohled. Pod novou tváří se toho ale moc nezměnilo. Stačí to k udržení kroku s ostatními?

14.  10.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky