160 km/h na dálnici? ODS i ČSSD jsou pro

Vysněných 160 km/h se možná brzy stane na českých dálnicích skutečností. Dlouho zmiňovaný plán zavést vyšší rychlost na dálnicích získává podporu i z řad opozičních poslanců, což je první krok k tomu, aby se tento záměr stal skutečností.

Speciální komise, která se tomuto tématu věnovala v podstatě tento záměr posvětila, i když poukázala na zvýšení emisí CO2, což je v poslední době velmi častý argument, proč cokoli omezit.

Vyšší rychlost ovšem nebude, v případě úspěchu, zavedena plošně. Touto rychlostí se bude jezdit pouze za denního světla při nízké hustotě provozu, na nových úsecích dálnic a v případě, že bude sucho a vhodné počasí.

Rychlost by měly upravovat světelné tabule, jak je tomu běžně v zahraničí. Dispečink by pak určovat v závislosti na aktuální situaci, zda vyšší rychlost povolí, nebo ne.

Z tohoto se tedy dá usuzovat, že legálních sto šedesát se bude jezdit jen výjimečně a po většinu doby bude rychlost na současné úrovni.

Novinka by se měla, v případě zdárného schvální, začít aplikovat od roku 2009, kdy by měla vstoupit v platnost velká novela současného silničního zákona.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 85 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků