10 nejprodávanějších aut v USA za rok 2010

Americký trh se pomalu sbírá z úpadku a posouvají se i preference zákazníků. Jakým modelům se nejvíce dařilo v loňském roce?

Trh s auty v USA neprožil zrovna zářných dvanáct měsíců, ve srovnání s mizérií roku 2009 se ale výsledky jeví pozitivně. Celkové prodeje by měly dosáhnout 12,9 milionu vozů, což by bylo o plných 11 procent více než v roce 2009. Je ale opravdu třeba mít na paměti, že předloňské prodeje aut ve Spojených státech byly nejnižší za posledních 27 let, když dosáhly 11,6 milionu kusů. A ačkoli se jistě shodneme na tom, že to je pořád pěkná partička aut, na americké poměry je to zkrátka zoufale málo - vždyť ještě před pár lety sahaly záznamy až k 17 milionům prodaných vozů ročně. Trh jako celek tedy zvolna roste, ale kam se posouvají preference zákazníků?

Úvodem můžeme konstatovat jedno: povyk pro to, že ekonomická krize „zařízne“ produkci typických, „neekonomických“ amerických pick-upů byl zcela nemístný. Jak se zdá, zákazníci USA nejsou ochotni vzdávat se svých zvyklostí a pohodlí a původní prognózy ve světle nových údajů berou za své. Za příklad poslouží pick-up Ford F-Series. Nejen že se za rok 2010 stal opět vůbec nejprodávanějším automobilem v USA, ale zaznamenal dokonce poptávku meziročně navýšenou bezmála o 28 % a druhý stroj v pořadí za sebou zanechal s drtivým náskokem. Pro vozy Ford řady F jde o vítězství s pořadovým číslem 35, ano, to znamená, že Ford F-Series je vůbec nejprodávanějším vozem v USA již od roku 1976, tuto úspěšnou řadu nakonec nepřerušily ani současné „euroamerické” ekonomické problémy.

Také druhá pozice patří tradičnímu americkému pick-upu Chevrolet Silverado, jehož se vloni prodalo více než 370 000 kusů. Skutečný osobní vůz najdeme až na třetím místě, kde se nachází Toyota Camry, jež ale zaznamenala meziroční pokles prodejů o nějakých 8 %, podobně se „dařilo“ také Corolle, jež se i přes propad odbytu o bezmála 10 % podařilo obsadit pátou pozici v letošním žebříčku nejprodávanějších nových automobilů v USA. Mezi obě Toyoty se vklínila Honda Accord, která naopak v prodejích citelně poskočila. Také druhé pětce dominují vozy japonských značek, na osmém místě však najdeme Ford Fusion (meziroční nárůst prodeje o 21,3 %) a na desáté příčce pak další americký pick-up Dodge Ram (+ 13 %). Z celé této desítky pokles odbytu zaznamenaly pouze produkty Toyoty, je docela možné, že jde o důsledek kampaně svolávacích akcí a záhadně „zrychlujících“ aut (nebo alespoň zvěstí o nich...).

I z loňských čísel je tak zřejmé, že žádný masivní zákaznický odklon od velkých aut s velkými motory neexistuje a zvěsti o něm jsou jen zbožným přáním environmentalistů, mocně podporovaným některými médii.

Následuje seznam desítky amerických premiantů včetně počtu prodaných exemplářů za rok 2010 a procenty vyjádřeného meziročního pohybu. Pokud vás zajímá kompletní shrnutí prodejních výsledků za rok 2009, odkazujeme vás na obsáhlý článek publikovaný začátkem loňského ledna.

10. Dodge Ram: 199 652 vozů (+ 13,0 %)

Model Ram uhájil svoji loňskou desátou pozici. A ačkoli je pravdou, že ještě v roce 2008 našlo své majitele 245 840 vozů této řady, oproti loňsku jeho prodeje citelně rostly.

Klepněte pro větší obrázek

9. Honda CR-V: 203 714 vozů (+ 7,2 %)

I když toto lehké SUV zaznamenalo oproti loňsku znatelný nárůst prodejů, znamenitý úspěch Fordu Fusion ji odsunul z osmé na devátou příčku.

Klepněte pro větší obrázek

8. Ford Fusion: 219 219 vozů (+ 21,3 %)

Sedan Fusion, který s evropským Fusionem sdílí pouze jméno, debutoval v roce 2009, kdy se jej v USA prodalo 180 671 exemplářů. Vloni exceloval.

Klepněte pro větší obrázek

7. Nissan Altima: 229 263 vozů (+ 12,6 %)

Velký sedan Altima je jediným produktem Nissanu v „Top 10“ a potřetí v řadě si v hodnocení celkových prodejů udržel sedmou příčku.

Klepněte pro větší obrázek

6. Honda Civic: 260 218 vozů (+ 0,8 %)

Prodeje řady Civic stagnují, ale i po třech letech stačí k udržení šesté pozice. Ještě v roce 2008 však Honda v USA udala takřka 340 000 těchto kompaktních sedanů.

Klepněte pro větší obrázek

5. Toyota Corolla: 266 082 vozů (- 9,8 %)

Předloni populární Corolla překonala v prodejích Accord od Hondy, loňský propad poptávky ji ale vrátil na páté místo.

Klepněte pro větší obrázek

4. Honda Accord: 311 381 vozů (+ 8,1 %)

Pro USA specificky pojatý Accord se opět vrací do světel reflektorů, ale na 372 789 vozů prodaných v roce 2008 si ještě bude muset počkat.

Klepněte pro větší obrázek

3. Toyota Camry: 327 804 vozů (- 7,5 %)

Model Camry v odbytu zaváhal, čehož využil pick-up Chevrolet a odsunul jej na třetí příčku. Této Toyotě se nedaří, ještě v roce 2008 se prodalo o více než 100 tis. vozů více. 

Klepněte pro větší obrázek

2. Chevrolet Silverado: 370 135 vozů (+ 16,9 %)

„Trucky“ opět „letí“ a Silverado s nimi. Předloni se jej prodalo bezmála 465 tisíc, ale meziroční nárůst o takřka 17 % zní jako slibná hudba budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázek

1. Ford F-Series: 528 349 vozů (+ 27,7 %)

Tradiční pick-up od Fordu si s obrovským náskokem udržel i letos pozici nejprodávanějšího automobilu USA. Ty tam jsou sice doby, kdy Ford F ročně nacházel více než milion zákazníků, ale meziroční skok o více než 100 tisíc jednotek lze hodnotit jako mimořádný úspěch. 

Klepněte pro větší obrázek

TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

včera | Jan Mička
TEST Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8: Originál, kapitola druhá

Citroën C4 1.5 BlueHDi EAT8

Nová generace C4 zcela odhodila zátěž minulosti a přichází s vlastním odlišným pojetím kompaktního hatchbacku. Novoty jsou v tomto případě vítané.

11.  4.  2021 | Richard Herbich | 12 příspěvků
S Audi e-tron GT quattro poprvé v Česku: Zlato, dneska se radši nemaluj

Audi e-tron GT quattro

V rámci přivítání žhavé novinky na českém trhu nás české zastoupení Audi pozvalo na první projížďku s modelem e-tron GT. Vzali jsme si základní specifikaci.

8.  4.  2021 | Vladimír Kadera