Zlevnit benzin je tak snadné

14 komentářů

Petr Ježek
5. dubna • 16:34

Co očekávat od profesně omezeného jedince než redukci daní v době fiskální nestability a rostoucí příjmové nerovnosti? Pan znalostně omezený specialista nepochopil, že ropy jakožto přírodního zdroje ubývá a za rok stoupne bazická cena bez ohledu na daňové složky tak jako tak. Rostoucí ceny ropných paliv jsou tím nejlepším tržním signálem pro urychlený vývoj funkčních alternativ. I ten vysmívaný ethanol je vzhledem ke svému přírodně reprodukovatelnímu původu ekonomicky, energeticky i ekologicky perspektivnější než ropa, byť jako dočasný most mezi starou ropnou a novou neoxidační energetikou. Bože, kolik ti Blbec platí, že jej cpeš do všech médií?

Noclaf
5. dubna • 13:36

Prumerna obsazenost auta v Praze je ~1.2-1.3. Kdyz si chce nekdo luxusne vozit prdel, at si to taky zaplati. :)
Po meste jezdim na skutru, na kole a MHD. Jen vyjimecne autem. A prekvapive mi zacalo byt uplne jedno, jaky cislo je na benzinkach. U tech 5 litru N95 ( = plna az po hrdlo ) to fakt neni moc poznat. ;)

jandaxx
5. dubna • 22:24

Nebýt řidičů, tak Ti zbývá akorát to kolo. A místo silnice jen prašná cesta. Protože MHD a silnice jsou placený z výnosu spotřební daně a DPH. Každý, kdo jezdí MHD by měl milovat svého řidiče. Ten mu totiž zajišťuje luxus jezdit dotovanou hromadnou dopravou.

Petr Ježek
5. dubna • 16:37

A to ještě půl nádrže může tvořit o deset korun levnější E85...

jakrtol
5. dubna • 11:26

...tady je vidět, na čem evropské ekonomiky stojí a padají....prosté daně na cokoli, viz. emise...nešlo by to udělat možností odpisů a pobídek? ....ale šlo, výnosy z povolenek by pak šli do kytek, nedivím se že producenti pak vážně uvažují o přestěhování provozů jinam. Ropa, v americe stojí galon 1,30 USD, kolik asi vyjde pak litr....jde o základní založení sytému jak a kde podnikat, evropa daněmi, jinde
prací a vytvářeí hodnot, to je rozdíl v pojetí fungování ekonomik, dle mého selského rozumu...

Vit Zikmund
5. dubna • 15:28

ale vy jste mi nejakej zaostalej, cena benzinu v USA je 5 dolaru za galon, 1,30 USD bylo nekdy pred 15 lety

CyberVic
5. dubna • 21:43

... Jestli jezdite na kozim dechu i treba v minus 10ti tak to by mi
Pak taky bylo vsechno jedno...:-)

Eniel Lorien (eniel)
5. dubna • 6:59

možno som len nepozorne čítal.....ale akým spôsobom alebo akým mechanizmom sa má toto zníženie dosiahnuť? článok povrchný nekonkrétny a nič nehovoriaci... Pár všeobecných konštatovaní nadávanie na politiku a tot tak všetko...
Toto je úrivok s rozhovoru na portáli sme.sk : Analytik: Cena ropy je len bublina
Analytik KAMIL BOROS z X-Trade Brokers hovorí, že cenu ropy zvyšujú centrálne banky a nie vyšší dopyt.
Aký predpokladáte ďalší vývoj cien ropy?
„Môže sa to teraz trochu pribrzdiť, ale záleží na centrálnych bankách. Ak budú tlačiť peniaze, tie pôjdu na komoditné trhy a bude to rásť. Ak budú centrálne banky pokračovať v tejto politike, tak ceny ropy porastú.“
Kam až sa môže cena ropy vyšplhať?
„Nie je to o cene ropy, ale o znehodnotení peňazí. A minimá v tomto nie sú.“
Ako to teda bude podľa vás s cenami vyzerať?
„V najbližších mesiacoch čakám mierny rast alebo stagnáciu. Ale ak centrálna banka začne nalievať peniaze, tak sa môže rast cien zrýchliť. Ropa je brutálna bublina. Keby centrálne banky nenalievali peniaze, tak jej cena môže klesnúť na úroveň roku 2008. Stále podporujú trh.“
Takže po rope nie je taký veľký dopyt?
„Nie je to o dopyte. Saudská Arábia v utorok povedala, že nemajú problém zvýšiť ropné kvóty na ťažbu, ale v podstate nemajú ani zákazníkov. Dopyt po rope nie je obrovský. Ale je tu veľký špekulatívny dopyt po rope. Čím viac nových peňazí bude, tým viac bude cena rásť.“
A ak by sa cena ropy odvíjala od dopytu, na akej úrovni by mohla byť?
„Výrazne nižšie. Cena v rokoch 2000 do 2004 bola v dolároch okolo tridsať dolárov za barel. Teraz je to v dolároch 120 za barel. To nemôžeme pripísať rastu globálneho dopytu. To je o tlačení peňazí. Štvornásobný rast od roku 2000 sa nedá pripísať zvýšenému dopytu z rozvojového sveta. Ak by sa centrálne banky nesprávali, ako sa správajú, tak by sme mohli byť na úrovni 50 dolárov za barel.“
Premietli sa už maximá cien ropy aj na cenách u nás?
„Je tam asi dvojtýždňové oneskorenie, takže áno.“

Pepanescu
4. dubna • 23:26

No tak jsem počítal že v létě bude benzin za 40 a v zimě už za 45. jenže jsem se právě dočetl že rusové nám sníží dodávky ropy z 400000 tun na 80000 měsíčně, takže těch 45 nás čeká už asi v létě a zimě už 50 kč za litr. Potěš koště.

Rattus rattus
4. dubna • 19:55

Daně nelze snížit. Nebylo by na cikány a zlodějny všech našich vlád. I když budou třeba předčasné volby,tak co? Koho volit???

Marek
5. dubna • 10:37

Přesně tak. Kdyby snížili daně, tak by se odřízli od toho nejvýnosnějšího pramene a neměli by na dotování těch špinavých pijavic.

xor
4. dubna • 21:18

a co nebyt liny a projit si personalni obsazeni kandidujicich stran? kazdej druhej v praci, v hospode, na netu breci, ze neni koho volit a kdyz se ho zeptam, jaky strany zna, ci program prolit a jaky kandidati ho oslovili, tak s bidou vyjmenuje ty, ktery se objevuji v telce. takze ma vladu, jakou si zaslouzi. bohuzel zbytek populace s nim.

Luke
5. dubna • 6:28

na co studovat program stran, když se jím pak stejně neřídí

Petr Ježek
5. dubna • 16:46

Spotřební daň na paliva je v ČR opravdu neefektivně vysoká. Jako taková ale vysílá mnohem silnější signál k hledání efektivního substitutu. E85 jako palivo s reprodukovatelným lokálním zdrojem lze používat ihned (bez úprav 1/1 s benzínem, s investicí 6000 za konvertor čistý E85). Pak připojit zdroje nadlimitní elektřiny k elektrolytickým jednotkám na produkci vodíku a ten poskytnout pro motory konvertované na jeho spalování. Technologie využití fotoelektrického jevu má ještě před sebou značný ekonomický potenciál. Energie je nutné vyrvat globálním mafiím z pazourů, ať si z ropy dělají to co jiní z plastelíny.

Doporučujeme

Články odjinud