Zákon o odpadech vs. auta: zůstanou jen poražení

Pojďme se ještě vrátit k zeleným přílepkům k zákonu o odpadech. Komu jsou ku prospěchu?

Nová ustanovení tohoto zákona se týkají většiny našich motoristů. Připomeňme, že v závislosti na plnění emisních limitů vašich aut jsou pro vás od nového roku vyměřeny poplatky až do výše 10 000 Kč. Jinými slovy, čím starší auto máte, tím větší budete mít při jeho prodeji potíže, neboť jeho přehlášení bude stát nového majitele nemalou sumu. A to se týká většiny automobilů, které se pohybují po našich silnicích. Jistě, průměrný věk v česku registorvaných automobilů je trestuhodně vysoký a je v obecném zájmu nahrazovat přestárlá auta novějšími, bezpečnějšími a konec konců někdy i ekologičtějšími. V dané situaci však snad neexistuje tupější a primitivnější opatření, které motoristy nemotivuje pozitivně k nákupu novějšího auta, ale zavání represí v případě provozu staršího auta. A jak známo, každá represe, zvláště po aplikaci na českého člověka, vyvolá spíše nové druhy šmeliny a podvůdků než nějaký pozitivní přínos.

Jak jsme již zvyklí, nový předpis opět z našeho zákonodárného systému vypadl ve směšné podobě, tentokrát jako ekologická daň. Jako by se naše občany někdo pokoušel přesvědčit o tom, že se jedná o příspěvek na likvidaci vraku a že likvidace starého auta je několikanásobně finančně náročnější než u toho novějšího. Ekologická daň je tak názvem podlým a zavádějícím. Podstatně férovější by přitom bylo, kdyby se tento poplatek při první registraci, resp. přeregistraci auta nazýval třeba Další hoblovné na motoristy či Nový způsob, kterak z občana vytáhnout oběživo.

A k čemu tyto poplatky vedou? Stát občanovi nepřímo určuje, jaké výrobky má kupovat, i když je nepotřebuje. A to je na dané situaci to nejhrozivější. Je třeba si uvědomit, že ne všichni vlastníci starých aut jezdí těmito stroji pouze proto, že by na lepší neměli. Třeba je nepouživají často a své peníze raději utrácí v jiných oblastech, třeba za lepší bydlení nebo cestování. Stará škodovka často představuje dostupný a plně vyhovující dopravní prostředek v odlehlých vesnicích, jejichž obyvatelům umožňuje příležitostné návštěvy lékaře či obchodního střediska. Jejich uživatelé přitom rozhodně nepotřebují auto s emisemi Euro3 a čtveřicí airbagů, ekologický poplatek jim zato v budoucnu přinese nejen prudké znehodnocení jejich automobilu, ale především omezenou možnost výběru.

Jistě, tento drsný přístup má šanci ze silnic dostat skutečné vraky a nezáměrné youngtimery, ale naopak na ně může dostat i daleko horší, velmi ojeté a třeba i špatně opravené stroje, jejichž jedinou devizou bude alespoň Euro2. Napadají mě také dvě modelové situace, kdy ekologická daň vyjde naprázdno:

1) Franta chce od Pepy koupit jeho žigulík kombi, protože se do jeho zavazadlového prostoru vejde spousta pytlů cementu a materiálu pro Frantovu novostavbu. Hrozící poplatek chlapíci obejdou večer u piva podpisem kusu čtverečkovaného papíru, kde upraví závazek Franty proplácet Pepovi složenky s povinným ručením. A přepisovat ani platit se nic nebude. Zvláště v rodině či na vesnici myslím celkem pravděpodobné řešení.

2) Standovi se na škodovce propadly přední blatníky, které tak následovaly levý práh vozu. Standa našetřil na Felicii, kterou právě za pěknou cenu vyřazují u něj v práci. S ohledem k faktické neprodejnosti svého stávajícího kočáru a poplatku za přihlášení Felicie však Standa transakci zruší a rozhodne se blatníky a prahy zatáhnout epoxidem. A opět se nic platit nebude a Standa s rodinou budou škodovkou vyrážet na výlety až do posledního dechu.

Aplikaci eklologické daně lze chápat jako výsledek lobbyingu importérů nových aut a (rudo)zeleně smýšlejících politiků. Ti zřejmě svoji přítomnost ve Sněmovně a vládě ČR, která se již díky jejich snažení nebude zřejmě v dohledné době opakovat, hodlají opustit skrze sadu opatření, na něž budeme dlouho vzpomínat. Výše jsme se přitom zabývali pouze částí předpisu, jeho další segmenty však zasáhnou také majitele veteránů i těch, kteří mají ve stodole auto bez SPZ a nejezdí s ním.

Nebo máte na věc jiný názor?

 

Klepněte pro větší obrázek
Mercedes SL 300 Gullwing: odpad

 

Sledujte AutoRevue na Facebooku Další článek
Mercedes Třídy A 1.992
Rok výroby: 2005
Stav: 144 423 km
Cena: 89 000 Kč
Mercedes Třídy A 1.991
Rok výroby: 2006
Stav: 190 428 km
Cena: 84 000 Kč
Mercedes Třídy C 2.149
Rok výroby: 2007
Stav: 156 858 km
Cena: 205 000 Kč
Test Nissan Juke 1.6 DIG-T – Žába na divoko

Nissan Juke 1.6 DIG-T

Juke je jedním z automobilů, které v provozu jenom tak nepřehlédnete. S vrcholným motorem 1.6 DIG-T navíc umí ukázat záda i leckterému sportovnímu hatchbacku.

včera | Aleš Veverka | 2 příspěvky
Test Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT – Recept na věčné mládí

Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT

Letos v Ženevě tomu bylo šest let od představení Alfy Romeo Giulietta, to auto ale jako by snad vůbec nezestárlo. V čem vězí italský recept na věčné mládí?

13.  10.  2016 | Aleš Veverka | 5 příspěvků
Test Seat Alhambra 2.0 TDI DSG AWD FR-Line – Taťka sporťák

Seat Alhambra 2.0 TDI AWD DSG

Seat Alhambra byl vždycky hlavně rodinným automobilem, pokud má ale pod kapotou nejsilnější dvoulitrový turbodiesel, užije si s ním i zastánce sportovní jízdy. No vážně!

6.  10.  2016 | Aleš Veverka | 25 příspěvků