Volkswagen Beetle: první jízdní dojmy

Volkswagen oficiálně zahájil prodej modelu Beetle na českém trhu. V rámci tiskové konference samozřejmě došlo také na testovací jízdy a zde jsou naše první dojmy.
Seznam kapitol
  1. Beetle třikrát jinak, Klasický interiér?
  2. Staří známí, Za 379 000 Kč
  3. Fotogalerie

Volkswagen Brouk je pro německou automobilku doslova kultovním modelem. První generace se prodávala od roku 1938 do roku 2003 a za tuto neuvěřitelnou dobu si zvolilo roztomilé autíčko 21 529 464 majitelů. Není bez zajímavosti, že na úplném počátku stála myšlenka mobilizovat celou Německou říši levným autem, které nepřesáhne svou pořizovací cenou hranici jednoho tisíce Marek. Hádejte, od koho tato myšlenka vzešla.

Volkswagen Brouk zaznamenal obrovský úspěch, a proto se není čemu divit, že automobilka v roce 1998 přišla s nástupcem, který nesl jméno New Beetle. Také tato verze i přes svou ne úplně nejnižší pořizovací cenu si nemohla stěžovat na nezájem ze strany zákazníků. Vyrobeno bylo přibližně milion exemplářů. Aktuálně tedy VW přichází se třetí variací, která chce být na jednu stranu opět v rámci možností lidová, na druhou stranu už nechce být tím roztomilým autíčkem, ale hodlá poskytnout svému majiteli také patřičnou dávku emocí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Nový Beetle navazuje na svého stařičkého předchůdce. Design je ale agresivnější.

Beetle třikrát jinak

Volkswagen Beetle stojí na platformě, kterou používá Jetta/Golf a podvozek je převzatý z Golfa šesté generace. Auto měří na délku 4278 mm, široké je 1808 mm a vysoké 1486 mm. Oproti New Beetlu narostl Beetle do všech směrů, pouze na výšku měří o 12 mm méně. Narostl také rozvor náprav, a to konkrétně o 22 mm na hodnotu 2537 mm. Zájemci mohou vybírat mezi provedeními Basic, Design nebo Sport.

Volkswagen

Volkswagen Beetle: „brouk“ přichází potřetí

Podle toho, co zvolíte, se odvíjí nabídka motorizací a vnější vzhled. Tak například Basic stojí na ocelových šestnáctipalcových kolech, Design má lité šestnáctky a Sport standardně sedmnáctipalcové disky Spin. Design a Sport poznáte zvenku podle zadního spoileru (pouze v kombinaci s motory 1.4 TSI a 2.0 TSI), Sport přidává také dvojitou chromovou koncovku výfuku. Celkově dostal Beetle agresivnější výraz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Volkswagen Beetle může být "lidový" a může stát na ocelových kolech s retro designem. Opakem je verze Sport standardně dodávaná s dvojitou koncovkou výfuku a spoilerem.

Za zmínku stojí také deset základních laků karoserie plus další příplatkové metalízy, možnost objednat například panoramatické střešní okno, které lze úplně otevřít a za příplatek 1100 Kč si můžete nechat na zádi vyměnit nápis Beetle za Volkswagen nebo si sem případně nemusíte nechat dát vůbec nic.

Klasický interiér?

Interiér je klasický Volkswagen, německy strohý, kvalitně zpracovaný. Beetle ale přidává trochu designových „vychytávek“ navíc. Po vzoru například Fiatu 500 zde najdete lakované lesklé plasty. Prostřední úroveň Design je má lakované do barvy karoserie, vrcholný sport používá imitaci karbonu. Nechybí ani možnost dokoupit ambientní osvětlení a udělat si ze svého „broučka“ opravdu luxusní auto.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Interiér je německou klasikou. Výbava Sport používá dekor s imitací karbonu.

Prostor v interiéru najdou čtyři lidé. Vstup na zadní sedadla logicky vyžaduje určité kompromisy, a když se podíváte na auto z profilu, musí vám být jasné, že na hlavu ve druhé řadě zas až tolik místa není. Ale znáte to, pro krásu se musí trpět a občas pěkný design karoserie znamená jistá omezení v interiéru. Zavazadelník pojme v základu 310 litrů, po sklopení zadních sedaček zvládne nový Broku 905 litrů.

Nesmíte ale zaškrtávat položku příplatkového audiosystému Fender. Ano, to je ta značka, kterou mnozí znají z různých kytarových aparátů. Ve spolupráci s Panasonicem připravila audiosystém s osmi reproduktory a subowooferem umístěným na pravé straně zavazadelníku. Celkový výkon činí 400 W a cena 17 400 Kč. 

Následující kapitola
Volkswagen Golf 1.9
Rok výroby: 2009
Stav: 148 254 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Golf 1.4
Rok výroby: 2009
Stav: 116 657 km
Cena: 140 000 Kč
Volkswagen Golf 1.4
Rok výroby: 2000
Stav: 156 244 km
Cena: 25 000 Kč
Test novinky Optima SW: Jak si Kia poradila s kombi střední třídy?

Test novinky Optima SW: Jak si Kia poradila s kombi střední třídy?

Na jaře tohoto roku byla na autosalonu v Ženevě odhalena Optima Sportswagon, kterou korejská automobilka hrdě označuje za své první kombi střední třídy. My měli možnost ji otestovat ve sportovně laděné variantě GT Line. Jak obstála?

29.  11.  2016 | Stanislav Kolman | 32 příspěvků
Vyladěno na správných místech. Test Subaru WRX STi verze 2016

Subaru WRX STi 2016

Jízdy s kultovním sedanem WRX STi prokázaly, že značka umí vozy průběžně dolaďovat v souladu s dobou i přáními jejích zákazníků.

13.  11.  2016 | Radek Pecák | 25 příspěvků
Test Audi A3 Sportback 1.6 TDI - Nečekaně prostorná krasavice

Audi A3 Sportback 1.6 TDI

Faceliftovaná Audi A3 Sportback nabídne opravdový luxus a pohodlí, za což si však automobilka nechá řádně zaplatit. Stojí tato krasavice skutečně za takovou investici? Podívali jsme se na zoubek exempláři s motorem 1.6 TDI.

2.  11.  2016 | Stanislav Kolman | 14 příspěvků