Test Saab 9-3 2,0t BioPower: bioletec

Je čas poznat vůz, který se můze chlubit opravdu nízkými emisemi CO2. Není to žádný „ekohlemýžď”, ale dvousetkoňový Saab BioPower.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Vystrojen i v těžkých časech
  2. Hledá se E85, Kalup v lihovém oparu, Naměřená dynamika
  3. Úsporný i na „líh”, Pohodový Švéd
  4. Závěr, Cena, Technické parametry
  5. Kompletní fotogalerie

CO2, to jsou tři znaky, které mění současný svět. Máloco se v historii lidstva stalo takovým strašákem jako tento, v koncentracích vytvářených lidskou činností svými přímými účinky nevinný  plyn. Honba za snížení jeho emisí tak v současné době ovlivňuje naše životy mnohem více, než je většina z nás vůbec schopna připustit. I pokud zůstaneme pouze u automobilismu, nejde zdaleka jen o zefektivnění fungování spalovacích motorů, které je jistě naprosto žádoucí. Dominantní je dnes spíše naplňování zcela iracionálních tužeb těch, kterým oxid uhličitý zcela zastínil mysl.

Masivní nástup turbomotorů, které jsou úsporné jen na papíře. Absurdní zvyšováním hmotnosti nových rádobyúsporných automobilů, které přitom nutně potřebují výkonné motory s přirozeně vyšší spotřebou. Nebo nepromyšlená snaha nahrazovat nepříliš staré automobily novějšími, které jsou přímo ekologičtější, ovšem faktor jejich výroby je zcela zanedbáván - během výroby jednoho každého nového auta se do ozvduší uvolní 20 až 30 tun CO2, což je množství tak ohromné, že jej mrzkou (pokud vůbec nějakou) úsporou spotřebovaného paliva u novějšího auta nelze nikdy „vrátit zpět”. To vše jsou jen tři z mnoha špiček ledovce, nad kterým musím kroutit hlavou pokaždé, když se dočítám o nejnovějším automobilu té či oné značky, který má spasit náš svět.

Ano, nejsem příznivcem boje proti CO2, myslím si, že tento svět tíží mnohem více docela jiné, hmatatelnější a prokazatelnější problémy než globální oteplování. Za takového stavu se může zdát, že jakýkoli ekologický vůz to u mě má předem spočítané. Není to ale nutně pravda, skutečná ekologie je racionální a přináší skutečné úspory, proti kterým nelze nic namítat.

Zda je takovou racionální cestou pohánění vozů bioethanolem, tedy lihem vyrobeným z plodin jako kukuřice či pšenice, si dovolím pochybovat, ale diskusi na téma CO2 už protentokrát opustíme. A podíváme se čistě prakticky na zoubek jednomu z vozů, který byl pro toto palivo stvořen. Jde o Saab 9-3 Sport Sedan 2,0t BioPower, který v sobě spojuje přednosti praktického rychlého vozu, který řidiče nijak neobtěžuje tím, že je schopen vyprodukovat pouhé desítky gramů CO2 za každý kilometr jízdy. Zajímavým objevem je nakonec i pro ty, kterým jsou emise CO2 celkem ukradené. Čím? To vše se postupně dočtete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vystrojen i v těžkých časech

„Na každou jízdu se oblékám tak, jako by byla moje poslední,” odpovídám v žertu těm, kteří se mě ptají, proč takřka při jakékoli cestě usedám do auta v obleku. Podobným způsobem na vás může působit i poslední provedení Saabu 9-3 sedan. Samotný Saab totiž neprožívá zrovna dobré časy a pod tíhou problémů mateřského koncernu General Motors se i jeho ekonomická situace velmi zkomplikovala. Model 9-3 ale rozhodně nepůsobí dojmem, že by jej cokoli tížilo. I po posledním faceliftu zůstává konzervativním fešákem, který zvenku i zevnitř ctí tradice švédské značky. Uhlazený, velmi čistý vzhled tříprostorové šípovité karoserie je nadále velmi svěží a okouzlující pro drtivou většinu kolemjdoucích. Mám sice pochopení pro ty, kterým neučarovalo ani zvýraznění předních partií chromem, ani implementace koncových světel s čirým překrytím, nicméně si myslím, že uhlazenost 9-3 to na rozdíl od podobných úprav 9-5 nikterak nezdevastovalo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Jestliže zvtárnění exteriéru je velmi konzervativní, tak provedení interiéru je ultrakonzervativní. Velmi bych se bránil použití slova „zastaralý”, ale interiér opravdu ctí ty neklasičtější saabovské linie a dává dohromady čistý a jednoduchý celek, který vyniká přehledností a nesnaží se zaujmout nějakými lacinými „kudrlinkami”. Vzhled lze objektivně posoudit těžko, provedení už ale lépe. A zde musím vznést první výhrady. Použitá kůže a látka působily velmi dobrým dojmem, zvolené plasty už ale zraku ani hmatu tolik nelahodily. Některé zkrátka vypadaly příliš lacině a nedobrý dojem dělaly i při jízdě, kdy si při větším bočním přetížení rády „vrzly”. Nemohu říci, že by se interiér rozpadal před očima a vypadal jak přenesený z Dacie Logan, to v žádném případě. Od vozu, který se snaží tlačit kamsi mezi Audi, BMW a Mercedes ale přirozeně čekám hodně. A ani kvalitou použitých plastů, ani kvalitou montáže mě nepřesvědčil (ač zrovna BMW a Mercedes na tom momentálně nejsou o mnoho lépe).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každopádně, krom drobného označení na zádi (v našem případě tedy i ohromného označení na boku...) se BioPower od běžného provedení 9-3 nikterak neliší, a tak nemá smysl jeho vzhled dále rozpitvávat. Pojďme se tedy raději blíže podívat na technickou stránku věci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
BMW X3 2.993
Rok výroby: 2004
Stav: 151 230 km
Cena: 145 000 Kč
BMW Řada 5 2.993
Rok výroby: 2008
Stav: 176 760 km
Cena: 229 000 Kč
BMW X3 2.979
Rok výroby: 2003
Stav: 196 799 km
Cena: 127 000 Kč
Test novinky Optima SW: Jak si Kia poradila s kombi střední třídy?

Test novinky Optima SW: Jak si Kia poradila s kombi střední třídy?

Na jaře tohoto roku byla na autosalonu v Ženevě odhalena Optima Sportswagon, kterou korejská automobilka hrdě označuje za své první kombi střední třídy. My měli možnost ji otestovat ve sportovně laděné variantě GT Line. Jak obstála?

29.  11.  2016 | Stanislav Kolman | 30 příspěvků
Vyladěno na správných místech. Test Subaru WRX STi verze 2016

Subaru WRX STi 2016

Jízdy s kultovním sedanem WRX STi prokázaly, že značka umí vozy průběžně dolaďovat v souladu s dobou i přáními jejích zákazníků.

13.  11.  2016 | Radek Pecák | 25 příspěvků
Test Audi A3 Sportback 1.6 TDI - Nečekaně prostorná krasavice

Audi A3 Sportback 1.6 TDI

Faceliftovaná Audi A3 Sportback nabídne opravdový luxus a pohodlí, za což si však automobilka nechá řádně zaplatit. Stojí tato krasavice skutečně za takovou investici? Podívali jsme se na zoubek exempláři s motorem 1.6 TDI.

2.  11.  2016 | Stanislav Kolman | 14 příspěvků