40
Fotogalerie

Test Porsche Cayenne GTS - kdo šetří...

Premiéra v dubnu 2012 na autosalonu v Pekingu, na český trh vstoupil v červenci, maximální výkon 420 koní, upravený podvozek, vylepšený design, sportovní interiér a speciální barvy – představujeme Porsche Cayenne GTS.

Kapitoly článku:


Začátek prosince, vstávám brzy ráno, abych už před devátou stepoval u budovy Porsche, kde si tentokrát vyzvednu na testu novinku v podobě Porsche Cayenne GTS. Po obvyklé proceduře a podpisu minimální finanční spoluúčasti při případné nehodě (radši se ani nekoukám, kolik to vlastně je) dostávám klíčky a mohu zamířit do garáže k pěkně červenému exempláři. Cayenne rozhodně neřídím poprvé a tak nějak předpokládám, že vím, co od něj čekat. Možná to bude znít trochu divně, ale v plánu jsem měl takový celkem běžný den plný focení a rychlejší, ovšem stále přeci jen ne příliš zábavné, jízdy po okolí Prahy. Jenže to jsem se spletl.

Že to nebude obyčejný Cayenne, to se ukázalo velice rychle. Stačí otevřít interiér, kde trůní sportovní sedačky, perfektní materiály, loga GTS a tak dále. Jakmile nastartuji, je vymalováno. Atmosférický osmiválec práskne do výfuku, což je ještě umocněno startováním v garáži, a zase se uklidní. Znovu prošlápnu plyn, jestli jsem neslyšel špatně. Zvuk je famózní a to jsme se ještě ani pořádně nerozjeli. Jo, tohle nebude jen tak obyčejný Cayenne, který má plnit roli Turba pro chudé (i když by bylo přesnější napsat pro „chudé“).

porsche_cayenne_07.JPGporsche_cayenne_01.JPG 
Na první pohled si jej snadno splete s Cayennem Turbo, který daroval přední část.

Tak nějak mezi

Stejně jako tomu bylo u minulé generace modelu Cayenne, také ta současná dostala verzi, která zapadla mezi Cayenne S a Turbo, přičemž i tentokrát ji najdete v ceníku označenou jako GTS. Přítomnost posíleného „eska“ je celkem logická, protože cenový odstup mezi nepřeplňovaným osmiválcem „S“ a vrcholným Turbem je obrovský. Pro všechny, kteří chtějí něco tak nějak mezi, má tedy Porsche poměrně zajímavé řešení. A jak se ukázalo během testu, jde o natolik povedenou variantu, že může oslovit i zájemce dopředu připravené na více než milionový příplatek, za který dostanou právě Turbo. Důvodů je celá řada.

Hned tím prvním je design. Není žádným tajemstvím, že reklama hlásající, kterak je image na nic, přeci jen úplně stoprocentně neplatí. Spousta zákazníků si potrpí na dobrý dojem a na situace, kdy někam přijedou autem, u kterého téměř každý dobře ví, že jde o to nejdražší, co si může v dané modelové řadě koupit. Cayenne GTS na první pohled vypadá jako Turbo. Designéři si vzali od vrcholné verze kompletně celou přední část s obrovskou tlamou, navíc přidali ještě prahové nástavce, dozadu střešní spoiler a čtyři černé koncovky výfuku. Samozřejmě nechybí patřičná kola a své udělají už zmíněné barvy dostupné pouze s GTS – testovaná červená nebo jedovatá zelená.

Sečteno a podtrženo, Cayenne GTS pořád dokáže upoutat spoustu zvědavých pohledů.

porsche_cayenne_extidet_02.JPGporsche_cayenne_extidet_06.JPG 
Cayenne GTS dostal kromě velkých disků také dvojitou černou koncovku výfuku na každou stranu.

Ten zvuk

Na druhou stranu si ale nejsem zcela jistý, jestli tu zmiňovanou pozornost více přitahuje design jako takový nebo zvuk motoru. Vím, že se opakuji, ale nejde jinak. GTS zní skvěle jak zvenku, tak uvnitř, především potom, co příslušným tlačítkem aktivujete systém zvaný Sound Symposer, který je u GTS součástí standardní výbavy. Zjednodušeně řečeno se poté kabina propojí se sacím potrubím a výsledek je bez přehánění dokonalý. Navíc je mnohem přirozenější, než nějaké náhražky produkované přes audiosystém.

Cayenne GTS kromě uvedených věcí dostal ještě několik dalších technických úprav. Podvozek je naladěn více sportovně, oproti Cayennu S je světlá výška nižší o 24 mm no a konečně jak už jsem napsal, atmosférický osmiválec o objemu 4,8 l posílil z původních 400 koní a 515 Nm na 420 koní a 530 Nm. Ve výsledku by podle tabulek mělo auto být logicky rychlejší, ale mohu vám garantovat, že pro řidiče bude podstatně větším rozdílem právě sportovní naladění podvozku a (opět se opakuji) sportovní zvuk motoru. Rozdíl ve výkonu není tolik markantní, a to prostě protože už původní parametry „eska“ jsou řekněme hodně dostatečné.  

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Doporučujeme

Články odjinud