Test Dacia Logan 0,9 TCe: tentokrát s kufrem...

Možná namítnete, proč že to testujeme podruhé to stejné auto. Inu, ačkoli se to na první pohled nezdá, úplně stejné není…
Seznam kapitol
  1. Kufřík navíc, Čím se vůbec liší?, Nabídka verzí
  2. Zkoušený vůz, Na první pohled
  3. Účelně a jednoduše, Velkorysý kufr
  4. Za volantem, Motor spíše potěší, Na silnici
  5. Vystupujeme, Technické údaje, Naměřené hodnoty
  6. Fotogalerie (výběr)
  7. Fotogalerie (kompletní, 98x foto)

Kufřík navíc

V minulé generaci se modely Dacia Sandero a Dacia Logan i přes svoji technickou příbuznost přeci jen od prvního pohledu poněkud lišily. To však s příchodem aktuální generace, která slavila svoji premiéru na loňském podzimním autosalonu v Paříži, neplatí: tato auta jsou zcela shodná a liší se pouze typem karoserie a její délkou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dacia Logan 0,9 TCe Arctica

Náš test hatchbacku Dacia Sandero 0,9 TCe Arctica z konce letošního března vzbudil mezi našimi čtenáři zasloužený ohlas a my jej nyní doplňujeme testem ekvivalentu v podobě sedanu Logan. Je to takřka neuvěřitelné, ale tato auta jsou prakticky zcela shodná, a to ať už jde o motor, barvu, čalounění a verzi nebo seznam příplatkové výbavy! Také Logan na snímcích tak vyniká zážehovým tříválcem 0,9 TCe a výbavou Arctica.

Díky tomu máte možnost porovnat modely Sandero a Logan skrze pohled na dva konkrétní, prakticky identické vozy. Právě při podobném srovnání nejlépe vyniknou rozdíly v užitné hodnotě a celkovém zaměření. Budeme tedy srovnávat a věnovat se budeme také některým podnětům, jež zazněly od našich čtenářů v diskusi k březnovému testu Sandera.

Testy | Dacia | Zajímavosti | Design

Test Dacia Sandero TCe: hrabě Drákula vrací úder

Ve světle výše uvedeného se čtenářům předem omlouvám, pokud se budu v následujících řádcích opakovat. Jak jsem již naznačil, zaměřím se hlavně na to, čím se sedan Logan liší od Sandera. Obecné skutečnosti se tak dozvíte ve zmiňovaném testu vozu Dacia Snadero 0,9 TCe Arctica. 

Čím se vůbec liší?

Nejprve snad uveďme, co je modelům Sandero a Logan společné. Kromě mechanického základu to je také škála pohonných jednotek a výbav, na našem trhu je identická také paleta výbavových stupňů a seznam příplatkové výbavy. A teď čím se liší. Sandero je oproti Loganu paradoxně ve všech kombinacích plošně o 5 000 Kč dražší. U Loganu si můžete připlatit navíc za couvací asistent, u vybraných verzích Sandera pak za „soft-roadový“ paket Stepway.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Logan zůstává tříprostorovým sedanem se stupňovitou zádí
 

Ačkoli se to na první pohled nezdá, sedánek Logan má o 45 mm delší rozvor náprav (2 634 mm) a o 8 mm nižší světlou výšku (155 mm). Dále je o 289 mm delší (4 347 mm), oproti Sanderu je o 1 mm nižší (1 517 mm) a šířka je u obou vozů shodná (1 733 mm bez zrcátek). Logan vykazuje pohotovostní a celkovou hmotnost 998/1 520 kg, takže oproti Sanderu se stejným motorem je v základu o 36 kg těžší a nabízí o stejnou hodnotu nižší užitečnou hmotnost.

I přes tyto jisté odlišnosti uvádí Dacia pro oba vozy shodné zrychlení z 0 na 100 km/h (11,1 s) i nejvyšší rychlost (175 km/h). Uspořádání interiéru Loganu ani jeho rozměry se od Sandera neliší, dokonce ani větší rozvor náprav není příliš znát v prostoru zadních sedadel, rovněž jízdní vlastnosti i výkony jsou u obou aut prakticky shodné. U Loganu je díky vyšší zádi horší výhled směrem vzad (částečně řeší příplatkový couvací asistent) a je třeba se smířit s nepatrně komplikovanějším manévrováním.

Dacia | Zajímavosti | Design | Autosalony | Kombi | Premiéry | Ženeva 2013

Dacia Logan MCV přišla o třetí řadu sedadel a vypadá civilněji

Zavazadlový prostor Dacie Logan je v základním uspořádání výrazně větší než u Sandera (510 l vs. 320 l), ovšem citelně méně variabilní, takže je třeba před nákupem uvážit, zda hodláte vozit více menších věcí, nebo méně těch větších. Ještě zmiňme jednu aktualitu. Ačkoli aktuální Logan crashtesty zatím neprošel, Sandero ano. Stalo se tak v květnové emisi výsledků EuroNCAP a Sandero tam pro značku Dacia vydobylo rekord: vůbec poprvé získalo čtyři hvězdy. Nic extra to samozřejmě není, ale trend je to dobrý.

Nabídka verzí

U nás je Dacia Logan v současnosti k mání za ceny od 159 900 Kč, a pokud se rozhodnete pro nákup na splátky, bude záruka (a o tu jde většině potenciálních majitelů takového auta často především) prodloužena na 5 let (jinak je záruka standardně tříletá, za příplatek ji lze ale prodloužit až na šest let, vždy však s limitem 100 000 km). Výbavové stupně jsou tři a nesou jména Access, Ambiance a Arctica.

Dacia | SUV | Design | Premiéry | Paříž 2012

Dacia Logan a Sandero: atraktivní zvenku, laciný uvnitř

V podobně drahých autech nikdo žádné výkřiky moderní techniky očekávat nebude, přesto je třeba předeslat, že ani Dacia Logan není žádným odkladištěm obstarožních komponent Renaultu. Základem je konvenční zážehový čtyřválec 1,2 16v s výkonem 75 koní (55 kW), který lze za příplatek 20 000 Kč provozovat na LPG. K dispozici je také moderní, přeplňovaný tříválec TCe, který z objemu 0,9 l dosahuje výkonu 90 koní (66 kW) a najdeme jej také v nejnovějších vozech značky Renault včetně nedávno testovaného Clia.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kvalita zpracování má své limity. Všimneme si otevřených spojů plechů pod prahy, zvenčí viditelných závěsů kapoty motoru nebo nepříliš sednoucího slícování středové konzole před řadicí pákou...

Dacii Logan lze opatřit také vznětovým čtyřválcem 1,5 dCi, který je dostupný ve výkonových verzích 75 a 90 koní (55, resp. 66 kW). Tento krok je ale třeba důkladně zvážit, protože slabší z dieselů je o 65 000 Kč dražší než 1,2 16v a o 37 000 Kč dražší než 0,9 TCe, což jsou u vozu této třídy docela výrazné rozdíly. Pravdou je, že řada zákazníků by v nabídce uvítala spíše docela pružný dvouventilový zážehový čtyřválec 1,6i, který třeba u Dacie Lodgy dosahuje výkonu 85 koní (62 kW), ovšem strategie výrobce je zřejmě jiná.

Převodovky pro všechny motory jsou u Loganu výhradně manuální pětistupňové.

Následující kapitola
Dacia Logan 1.39
Rok výroby: 2010
Stav: 89 114 km
Cena: 75 000 Kč
Dacia Logan 1.39
Rok výroby: 2007
Stav: 120 900 km
Cena: 65 000 Kč
Dacia Sandero 1.149
Rok výroby: 2013
Stav: 135 631 km
Cena: 94 000 Kč
V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V novém testu, který připravil německý autoklub ADAC, se zkouškám podrobily letní pneumatiky v rozměru 195/65 R15.

22.  2.  2017 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Doba přezouvání na letní pláště se kvapem blíží. Německý magazín Auto Bild proto otestoval brzdnou dráhu desítek letních pneumatik.

21.  2.  2017 | Milan Lažanský | 18 příspěvků
Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak: Diesel, benzin i hybrid

Korejská automobilka Kia v případě optimy předvádí cestu, jakou se za několik let vydá například i tuzemská Škoda se svým superbem.

17.  2.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 61 příspěvků