Systémy nočního vidění? Zatím exkluzivita

5 komentářů

Jouza
7. srpna • 13:38

... pasivni netepelne... resp. ccd nebo CMOS kamery v blizkem IR pasmu (resp aktivni system bez pridavnych svetlometu v blizkem IR spektru)takze tu mame tri systemy:Aktivni - snimani v blizkem IR spektru s pridavnym svetlometem - zajimalo by me jak to vypada kdyz se potkaji dve takto vybavena pritijedouci auta - nejspis se oslepi jako pomoci klasickych svetel.pasivni v blizkem IR spektru - CCD kamera bez IR filtru se zesilovacem - kamera nejspis shodna s aktivnim systemem ale bez velmi draheho svetlometu (resp filtru na svetlometu)pasivni v dalekem IR spektru (termovize) - tepelna kontrastni - asi nejdrazsi system ve vozech - krasne jsou na nem videt ohrate pneumatiky - navic se s omezemin da pouzit k zjisteni kudy vam z baraku unika teplo :)ulet by byl nekontrastni barevna termovize - chlazene - neco takoveho maji vojaci - predesle jsou proti tomuhle pouhe hracky ;)

jogurt
7. srpna • 13:50

Aktivní se neoslepí. Neexistuje fyzikální obdoba oslnění ve smyslu oční sítnice. Cizí zdroj oslepí pouze ty body matrice CCD/CMOS, na teré se promítne zdroj. Jinak by kamery neuměly snímat v protisvětle. Což samozřejmě umí i ty nejlevnější, protože plošným oslněním netrpí. Navíc jde přidat polarizaci zdrojů pod různými úhly, což možnost vzájemného ovlivnění výrazně omezí. Stejně tak lze pulsně kódovat vysílač IR a identifikovat pouze odraz zdroje se stejným kódem. Rovněž naprosto běžná věc, jinak by v guláši signálů a paprsků, které kolem nás všude létají receptor vnímal jen výslednou bramboračku a ne to, co je mu určeno. IR ozařovač je levná záležitost a opravdu není problém vzájemných interferencí v pdostatné míře.

Jouza
7. srpna • 16:43

nojo, jenze tahle kamera musi mit nejakou cocku resp soustanu cocek ... a na nich (vlivem vady materialu) predpokladam vznikne to oslepujici zareni ... navic co udela elektronika kdyz ji osvitite? stejne jak napr ve fotaku ... pricloni nebo zvysi cas - tim zmensi kontrast. OK, polarizace ... zas nic levnyho.
No ja videl docela drahej svetlomet kterej fungoval na vlaknove zarovce s filtrem - a ten jaksi kodovat nejde... a nebyla to levna zalezitost .... ale nevim jak jsou na tom dnes IR diody...
Pokud se pletu, opravte me prosim.

jogurt
9. srpna • 9:46

to je z pohledu optiky banalita. Na čočkách jsou napařené antireflexní tenké, zpravidla monomolekulární vrstvy a ty zabrání čemukoli jinému, než průchodu paprsku tam, kam má, navíc dle použité molekuly dokáží i filtrovat paprsky potřebné vlnové délky. Soustava čoček zajistí právě to, že paprsky se promítnou jen tam, kam mají a ne plošně na celý čip. Jinak řečeno, oslněny budou jen ty pixely čipu, které odpovídají poloze oslňujícího zdroje. Kolem už žádné. Další proces je kontrast. Není problém nastavit jaké hodnoty osvětlení čipu vyhodnotí přímo, jaké zesílí a jaké utlumí. Výsledkem tohoto nesložitého procesu je optimálně kontrastní obraz za jakýchkoli okolností. To nakonec dnes umí každá cmos/ccd kamera za pár stokorun.
Osvětlovat v IR pásmu žárovkovým reflektorem, to se dělalo naposledy před modernizací tanku T72. Proč to dělat jinak než IR LED, která je levná, energeticky efektivní a umí i vysílat správnou vlnovou délku. Při dnešních zesíleních 10 na 6 přístrojů nočního vidění generace 2 a 3+, které jsou již uvolněné pro civilní použití postačí výkon desítek miliwattů. A u nočního vidění aut jde právě o systém blízký generaci 3+, který je necitlivý na rušení silnými zdroji viditelného i IR spektra.

Jouza
9. srpna • 10:20

No ja z pohledu optiky vychazim ze skusenosti z ne zrovna levnych objektivu napr u zrcadlovek ... proste maji problem s protisvetlem i prez ruzne filtry... a nedelam si iluzi ze takove "drahe" objektivy se pouzivaji v autech... Ano, technika to mozna umoznuje, ale vyrobce aut zajima cena ...
T72 uz tusim nemela aktivni ozarovani ... to mela T55. Alespon je videt jakou techniku donedavna pouzivali vyrobci aut ;) Zesileni 2 a 3+ generace .. pokud myslite noktovizi, tak pochybuju ze na takovem principu pracuji automobilove "nocni videni" na tom je zalozena ... neni to jen pruhledovy zesilovac zbytkoveho svetla?

Doporučujeme

Články odjinud