Systém Start-Stop od Audi pod drobnohledem

Audi, resp. Volkswagen, patří mezi průkopníky turbodieselů s přímým vstřikováním nafty v osobních vozech a nepřekvapí tedy, že motory této značky, jež konečně pomalu přecházejí na systém common-rail, dosahují zajímavých výkonových parametrů při slušné spotřebě paliva. S motory TFSI se značce Audi podařil podobný průlom v oblasti zážehových motorů díky kombinaci přeplňování a přímého vstřikování benzínu. Audi přitom postupně do výroby zavádí řadu dílčích technických inovací, jejichž cílem je další snížení spotřeby paliva, a tím i množství vypouštěných emisí. Jednou z nich je často diskutovaný systém Start-Stop.

Vůz Audi vybavený systémem Start-Stop může neinformovaného řidiče napoprvé zaskočit. Po zastavení vozu - například na semaforech - se totiž motor sám od sebe vypne. V tomto případě se však nejedná o výrobní vadu, takže není nutné propadat panice. Účelem systému Start-Stop je minimalizovat spotřebu paliva v situacích, kdy spalovací motor konvenčních automobilů zůstává v činnosti, aniž by poháněl vozidlo. V praxi k takovému plýtvání palivem dochází především v hustém městském provozu s častým zastavováním a opětovným rozjížděním. Proto systém Start-Stop automaticky vypíná motor po zastavení vozidla.

Systém Start-Stop neznamená pro řidiče žádnou práci navíc, ztráta komfortu je znatelná pouze u dieselových verzí a schopnost okamžité akcelerace z místa je odložena pouze o desetiny sekundy. Jakmile totiž řidič sešlápne spojku, aby zařadil odpovídající převodový stupeň, motor velmi rychle (0,2 sekundy po sešláplnutí pedálu, viz dále) naskočí, a vůz se může rozjet relativně pohotově. Tímto způsobem lze přitom ušetřit v kombinovaném režimu 0,2 až 0,4 l/100 km a v městském provozu dokonce 0,3 až 0,9 litru paliva na 100 km.

Hlavním cílem konstruktérů bylo zaručit spolehlivou funkci po celou životnost vozu a zachovat vysokou úroveň komfortu, na níž jsou řidiči vozů Audi zvyklí. Z toho důvodu byl konvenční spouštěč nahrazen sofistikovaným systémem, jehož životnost měřená počtem spouštěcích cyklů je více než pětinásobná (250 000 startů u spouštěče Start-Stop vznětového motoru vs. 45 000 startů u konvenčního systému). Navíc je výkon nového spouštěče o 0,5 kW vyšší (u TDI nyní 2,2 kW), což v kombinaci s lehčím převodem zaručuje za všech okolností rychlé a komfortní spuštění motoru. Do prvního zážehu stačí maximálně jedna čtvrtina otáčky klikového hřídele, takže celý proces netrvá déle než dvě desetiny sekundy. Zastavením motoru systémem Start-Stop se nevypíná zapalování, takže veškeré komfortní a zábavní systémy vozu zůstávají po celou dobu stání v činnosti, což je pochopitelně další zátěž pro elektrosoustavu.

Zapnutou funkci Start-Stop signalizuje kontrolka na displeji sdružených přístrojů. Řidič má možnost systém Start-Stop kdykoli vyřadit z provozu tlačítkem na středovém tunelu vpravo od řadicí páky. Motor zhasne až po úplném zastavení vozidla, vyřazení na neutrál a uvolnění pedálu spojky. Na displeji sdruženého přístroje se objeví nápis Start-Stop a odpovídající symbol, který zmizí po opětovném spuštění motoru.

Řídicí jednotka systému Start-Stop sleduje celou řadu provozních podmínek. Základními předpoklady pro aktivní činnost systému Start-Stop jsou zavřené dveře řidiče, připnutý bezpečnostní pás řidiče, zavřená kapota motoru, zastavení z jízdy rychlostí alespoň 4 km/h bez připojeného přívěsu, uvolněný pedál spojky a řadicí páka v poloze neutrálu.

Motor se nevypíná, pokud: 1) není motor zahřátý na provozní teplotu; 2) interiér není ještě vytopený nebo ochlazený na nastavenou teplotu; 3) je příliš nízká vnější teplota; 4) je zapnuté rozmrazování čelního okna; 5) je zapnutý parkovací asistent; 6) je příliš nízké napětí akumulátoru nebo jeho teplota je příliš vysoká; 7) jsou přední kola natočena (téměř) do své krajní polohy; 8) je zařazen zpětný chod; nebo 9) vozidlo zastavilo ve svahu se sklonem větším než 10 %. V těchto případech se na displeji objeví přeškrtnutý symbol systému Start-Stop.

Vypnutý motor může obnovit svou činnost, aniž by se řidič chtěl rozjet, v následujících případech: 1) vůz se začne samovolně pohybovat; 2) teplota v interiéru se výrazně odchýlí od navolené teploty; 3) zapne se odmrazování čelního okna; 4) řidič několikrát po sobě sešlápne pedál brzdy; 5) klesne napětí akumulátoru pod kritickou hodnotu; 6) příliš se zvýší odběr elektrického proudu.

Systém Start-Stop je k dispozici pro verze s manuální převodovkou. Koncem roku bude systém Start-Stop k dispozici rovněž pro modely Audi s automatickou převodovkou.

Audi

Německá automobilka Audi patří do od roku 1964 ke koncernu Volkswagen, ve kterém má roli prémiové značky. Počátky společnosti sahají do roku 1899 a k zakladateli Augustu Horchovi.

Audi A1 •  Audi A3Audi A4Audi A5Audi A6Audi A7Audi A8Audi Q2Audi Q3Audi Q5Audi Q7Audi Q8Audi R8Audi e-tron

Doporučujeme

Články odjinud