Subaru Forester 2013 - první jízdní dojmy

Nebude to dlouho trvat a na českém trhu začne prodej nové generace Subaru Forester. Oproti té předchozí má být po všech stránkách lepší. Jaká je praxe?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Ošklivý?, Velké XV
  2. Motorizace téměř stejné, Velmi tuhý
  3. Fotogalerie

Prakticky přesně před rokem se začalo v Evropě prodávat Subaru XV a už od té doby bylo jasné, že k výměně Forestera není příliš daleko. Přestože XV je spíše zvýšený hatchback, namířeno má proti konkurentům z kategorie kompaktních SUV. Třetí generace Forestera stála (respektive ještě pořád stojí) přesně na hranici mezi segmenty C-SUV a D-SUV a v praxi jí bylo XV příliš blízko, a to jak svými rozměry, tak cenou. Tohle se muselo změnit.

Testy | SUV | Subaru

Subaru XV 1.6i Lineartronic: jeho revírem je...

Nový Forester proto narostl a posunul se výše. Už se nebude pohybovat „někde mezi“, ale postaví se přímo takovým konkurentům, jakými je například Honda CR-V, Mitsubishi Outlander nebo třeba Hyundai Santa Fe. Hned na úvod jedna ne příliš pozitivní zpráva, zatímco většina konkurence spadající do kategorie velkých SUV nabízí třetí řadu sedadel, u Forestera se s ní nepočítá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na fotkách to není tak markantní, ale při setkání tváří v tvář je na první pohled jasné, že čtvrtá generace Foresteru hodně vyrostla.

Co se rozměrů týká, povyrostla čtvrtá generace modelu Forester prakticky ve všech směrech. Na délce přibylo 35 mm, na šířce 15 mm a přidávalo se i na světlé výšce. Na místo původních 215 mm nabídne novinka 220 mm, tedy stejnou hodnotu, jakou nese menší XV. Nejdůležitější pro posádku ale bude poslední změna, a sice rozvor zvětšený o 25 mm.

Ošklivý?

Musím otevřeně přiznat, že v momentě, kdy se na internetu objevily první fotografie prozrazující design nového Forestera, jsem z něj moc radosti neměl. Designéři Subaru tak trochu se vzhledem svých aut bojují a výsledek v podobě čtvrté generace tohoto modelu vypadal jako takový pěkný příklad. Jednoduše řečeno, nelíbil se mi.

SUV | Video | Premiéry | Subaru

Prohlédněte si představení nového Subaru Forester

Jenže jedna věc jsou fotografie, druhá věc realita a ta je o poznání lepší. Nevím přesně, čím to je, asi jde pouze o můj subjektivní problém, ale to je vcelku jedno. Naživo působí Forester velmi dobře. Dokonce bych řekl, že vypadá lépe než XV. Navíc se kromě základní testované verze můžeme těšit ještě na provedení XT, které má pod kapotou přeplňovaný boxer o výkonu 240 koní a na první pohled jej poznáte podle agresivně tvarovaného nárazníku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Design navazuje na model XV. Škoda, že už definitivně zmizel charakteristický nasávací otvor na kapotě.

Bohužel ani u XT, ani u naftových variant už nenajdeme onu charakteristickou kapličku na kapotě. Začalo to u XV, Forester v tomto trendu pokračuje. Na místo původního nasávacího otvoru konstruktéři udělali jakési kanálky pod kapotou. Odpověď na otázku, proč z vozů Subaru tento prvek postupně zmizí, je jednoduchá. Na jedné straně to je bezpečnost při srážce s chodcem, na druhé lepší aerodynamika a (což je asi nejdůležitější) z toho plynoucí nižší spotřeba, respektive nižší produkce emisí. Mimochodem součinitel odporu vzduchu klesl z původních 0,36 na 0,33.

SUV | Video | Design | Subaru

Subaru Forester: nová generace na videu a v rozsáhlé fotogalerii

Sečteno a podtrženo, Forester čtvrté generace vůbec není ošklivé auto. Naopak, designově se docela povedlo. A ještě jedna drobná poznámka na závěr. Forester dostal diody poskládané do varu písmene C. Člověk by si řekl, že jde jasně o denní svícení, ale není tomu tak. Na denní svícení používá nový Forester mlhovky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Diody Forester oproti očekávání nepoužívá pro denní svícení. Ale jinak jde o pěkný designový prvek.

Velké XV

Téma interiéru bych mohl vyřešit jednou větou a odkazem na jeden z testů Subaru XV. Všeobecně se očekávalo, že kabina bude velice podobná menšímu sourozenci, což se také stalo. Volant, přístrojový štít, barevný displej palubního počítače a tak dále. Vše jsme už viděli. Zájemci o designové variace a kreace asi nadšení nebudou, nicméně s XV jsem najel poměrně hodně kilometrů a mohu s klidným svědomím potvrdit, že z pohledu řidiče nakonec stejně platí, čím jednodušší, tím příjemnější a tedy lepší. Ergonomie si u XV zaslouží jedničku, to samé logicky platí pro nový Forester. Převzetí kompletně celé palubní desky z XV pak přináší ještě jednu novinku, která by měla vyřešit neustálou a trochu zbytečnou kritiku třetí generace. Většina z toho, co pokrývá palubní desku, jsou měkčené plasty a jak známo, čím měkčí plasty, tím lepší auto (samozřejmě myšleno s nadsázkou).

Testy | Subaru

Test Subaru Forester 2,5X: ozvěna minulosti

Větší vnější rozměry se promítly také do interiéru. Ten je nově o dvacet milimetrů širší, celkově narostla délka prostoru pro cestující a zvětšil se také zavazadelník. Oproti předchozí generaci nabídne o 55 litrů více (505 l v základu), po sklopení zadních sedadel (sklápí se tlačítkem ze zavazadelníku) vznikne prostor o objemu 1592 l. Se zavazadelníkem pak souvisí další novinky. Tou první jsou elektricky ovládané páté dveře s možností nastavení výšky. Ještě důležitější je ale fakt, že kromě vrcholného provedení 2.0XT má každý Forester na zadní nápravě tlumiče s automatickým vyrovnáváním světlé výšky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Zavazadelník zvládne v základu o 55 litrů více. Novinkou jsou elektricky výklopné páté dveře a tlumiče vyrovnávající světlou výšku na zadní nápravě.

Na první kilometry jsem dostal Forester ve vrcholné výbavě. Kožené sedačky jsou velice pohodlné, příjemné je i velké střešní okno. Dobré zprávy ovšem mám hlavně pro cestující ve druhé řadě. Tam je totiž prostoru na rozdávání, přičemž nezáleží, zda zrovna patříte k vysokým postavám a musíte sedět za vysokým řidičem. Interiér byl dost prostorný už i u třetí generace, tato je v tomto ohledu ještě lepší. 

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Ošklivý?, Velké XV
  2. Motorizace téměř stejné, Velmi tuhý
  3. Fotogalerie
Subaru Impreza 1.498
Rok výroby: 2008
Stav: 112 005 km
Cena: 100 000 Kč
Subaru Forester 2.457
Rok výroby: 2007
Stav: 98 433 km
Cena: 160 000 Kč
Subaru XV 1.998
Rok výroby: 2014
Stav: 22 625 km
Cena: 410 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků