Studie: Moderní čisté diesely nezpůsobují rakovinu plic

Studie: Moderní čisté diesely nezpůsobují rakovinu plic

O popularitě naftových motorů nemůže být sporu. Na jedné straně jsou majitelé uchváceni kopancem točivého momentu po roztočení turba a dlouhodobě nízkou spotřebou, na druhé straně dotlačily plno lidí k nákupu dieselů daně z emisí netoxického CO2 a také ceny paliva.

Jenže s rostoucím počtem naftových aut na silnici se začalo vážně hovořit o jejich dopadu na lidské zdraví. Emisní limity pro naftové motory totiž byly vždycky benevolentnější než limity pro benzínové motory, což se změnilo až s příchodem normy Euro 6.

Už dřívější studie ukázaly, že emise z dieselů vážně ohrožují zdraví. Způsobují například houstnutí krve, roste její srážlivost a tím se zvyšuje i riziko například mozkové mrtvice. Podle nedávné studie Evropské komise prý emise z dieselů mohou ročně až za 420 000 předčasných úmrtí v celé EU.

Nová studie výzkumníků z Bostonu hledala dopady regulací emisí dieselů vydaných americkou EPA (Agenturou pro ochranu životního prostředí). Tým vědců zkoumal vliv emisí dieselů na pokusných hlodavcích a neukázal souvislost mezi vznikem rakoviny plic a vdechováním výfukových splodin moderních čistých dieselů splňujících aktuální americké normy. Jedna nizozemská studie z roku 2013 totiž upozorňovala, že s nárůstem naftových motorů na silnicích v USA vzroste výskyt rakoviny plic v populaci o 6 %.

Studii vytvořila nezisková organizace Health Effects Institute, kterou z části financuje právě EPA a z části také automobilky General Motors, BMW, Honda, Ford a další.

Doporučujeme

Články odjinud