Slávu AMG započala "Rudá svině". Značka nyní slaví 50. výročí

V současné době divize AMG značky Mercedes-Benz zaměstnává 1500 lidí. Jen v minulém roce se podařilo prodat přes 99 tisíc vozů s logem AMG.

Hans Werner Aufrecht a Erhard Melcher, otcové zakladatelé pozdější firmy AMG, byli osvícení technici, kteří v roce 1965 dostali nápad na založení dílny pro úpravy závodních motorů. Začínali ve starém mlýně a jejich první prací byl závodní motor pro Mercedes-Benz 300 SE závodníka Manfreda Schieka.

O dva roky později se rozhodli dát společnému podniku jméno. Právě tehdy se tedy zrodila dnes kultovní zkratka AMG. Její rozklíčování je jednoduché - písmena A a M jsou iniciály příjmení obou otců zakladatelů, G pak je zase prvním písmenem z názvu obce Grossaspach. To je rodiště Wernera Aufrechta.

Testy | Sportovní auta | Kupé | Mercedes-Benz

Test Mercedes-AMG GT S: Jeden den středem pozornosti

Do širokého povědomí se ale značka AMG dostala až v roce 1971. Tehdy postavili automobil AMG 300 SEL 6,8 a přihlásili se na start závodu 24hodinového závodu na okruhu ve Spa-Francorchamps. Ke všeobecnému překvapení suverénně ovládli svoji třídu a v celkové klasifikaci skončili na druhé pozici.

Soupeři nechápali, jak to s obřím automobilem, v němž zůstala zachována většina sériových komponentů, mohli dokázat. Auto koupili jako havarované od jednoho lékaře. Odmontovali z něj nárazníky, dovnitř nainstalovali bezpečnostní klec a závodní sedačky, rozšířili podběhy a na ráfky namontovali širší pneumatiky a hlavně přepracovali motor. Osmilitrový šestiválec měl už v sériovém voze výkon 250 koňských sil, což umožňovalo maximální rychlost 221 km/hod. Tehdy byl Mercedes-Benz 300 SEL nejrychlejším německým sériově vyráběným vozem.

Špatně ovladatelné, ale bestiálně rychlé..

Po skončení prací, při nichž například zvětšili zdvihový objem válců z 6,3 na 6,8 litru, přidali ostřejší vačky a upravili sací ventily i písty, byl agregát schopen vyprodukovat výkon 428 koní. Auto bylo možné rozjet na více než 280 kilometrů v hodině.

Testy | SUV | Video | Fascinace | Luxusní auta | Mercedes-Benz

Fototest Mercedes-Benz GLE kupé AMG 63 S: Po všech stránkách kolosální

Právě díky brutálnímu výkonu nakonec slavili úspěch, přestože sériové brzdy, automatická převodovka, pětimetrová délka a velká hmotnost přes šestnáct set kilogramů nedávaly úplně závodní předpoklady. Až absurdně dnes působí dřevem obložená palubní deska. Krátce po tomto úspěchu se autu začalo přezdívat "Rote sau" (v překladu rudá svině).

Zakázky na úpravy sériových mercedesů se začaly hrnout. V roce 1976 tak mohl být otevřen vlastní výrobní závod v Affalterbachu.

V roce 1984 Erhard Melcher vyvinul originální hlavu válců se čtyřventilovou technikou. Poprvé ji namontovali do osmiválcového pětilitrového motoru pro model Mercedes-Benz 500 SEC.

Oficiální spolupráce trvá teprve 27 let

Společnost AMG působila samostatně až do roku 1990, kdy byla zahájena oficiální spolupráce se značkou Mercedes-Benz. Prvním společně vyvinutým vozem se v roce 1993 stal sedan C36 AMG. Celkem se jich během čtyř let prodalo pět tisíc. Současně se v roce 1996 stal Mercedes-Benz AMG C36 oficiálním safety vozem při závodech Formule 1. V této roli značka působí i v současnosti.

Testy | Fascinace | Luxusní auta | Off-roady | Mercedes-Benz

Fototest Mercedes-Benz G 500 4x4(2): Nádherný nesmysl

V roce 2005 Mercedes-Benz odkoupil zbývající podíl společnosti AMG a od té doby je jeho dceřinou firmou.

V roce 2009 se představil Mercedes-Benz SLS AMG, což byl vůbec první vůz, který byl včetně křídlových dveří kompletně vyvinut specialisty firmy AMG. V roce 2014 následoval Mercedes-AMG GT a letos se pak má ukázat hypersportovní vůz s technikou ze závodního vozu F1.

V současné době nabízí Mercedes-Benz více než 50 modelů v úpravě AMG. Jsou mezi nimi sedany, kupé, kombi i SUV. Nejprodávanější řadou je v současnosti AMG 43, což jsou šestiválcové vozy.  Zájem je také o čtyřválce AMG 45 montované do kompaktních modelů. Vrcholem prestiže jsou ale AMG 63 - ostře laděné osmiválce a AMG 65 - supervýkonné, avšak přece jen komfortněji působící dvanáctiválce. V loňském roce se prodej aut se značkou AMG těsně přiblížil ke stotisícové hranici.

Další rozvoj značky mají přinést samostatné showroomy. První AMG autosalon již začal fungovat v japonském Tokiu a připravuje se další v australském Sydney.

Obrázky "Rudé svině", prvního oficiálního vozu Mercedes-AMG, i zajímavé vozy z aktuální nabídky najdete v následující fotogalerii:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mercedes Třídy C 2.143
Rok výroby: 2010
Stav: 182 952 km
Cena: 205 000 Kč
Mercedes Třídy B 1.498
Rok výroby: 2006
Stav: 158 522 km
Cena: 115 000 Kč
Mercedes Třídy C 1.796
Rok výroby: 2008
Stav: 155 233 km
Cena: 195 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků