Škoda Octavia 2.0 TDI vs. power box - jednoduše k lepším parametrům

Škodu Octavii jsme si probrali snad už ze všech možných stran. Když jsem měl na test provedení kombi s naftovým dvoulitrem pod kapotou, tak nějak jsem si v duchu říkal, že by této verzi slušelo coby dieselové maximum trochu více koní. Jenže Škoda už nic výkonnějšího nenabízí. Řešení? Tuning.
Seznam kapitol
  1. Montáž na pár minut, Výsledek?, Graf
  2. Video z měření, Video z provozu
  3. Fotogalerie

Takzvaný chiptuning je v dnešní době už celkem známá a zažitá věc. Možností je spousta a třeba se starou dobrou jedna-devítkou TDI se dají dělat poměrně hodně zajímavé věci. U ojetiny už vlastně o nic nejde. Záleží pouze na vás, jak moc chcete výkon upravit a samozřejmě také kolik do úpravy hodláte investovat. U nového auta je situace jiná. Zásah do řídicí jednotky se automaticky rovná ztrátě záruky. A nemyslete si, že přehranný software nikdo nepozná.

Testy | Škoda | Kombi | Nová Octavia | Škoda Octavia

Test Škody Octavia Combi 2.0 TDI 4x4 – za všechno se musí platit

Z toho logicky vyplývá, že pokud chcete více výkonu u nového automobilu a nechcete přijít o záruku, na řídicí jednotku nikdo sahat nesmí. Nicméně i toto má řešení, které se jmenuje přídavná řídicí jednotka. Pořídit lze mnoho variant prakticky k jakémukoliv automobilu. My jsme si vybrali pro otestování, co taková řídicí jednotka dovede, novou Octavii.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Montáž je velmi jednoduchá. Stačí řídicí jednotku zapojit do příslušných konektorů. Záležitost ani ne na jednu minutu.

Montáž na pár minut

Nebudu si hrát na nějakého velkého tuningového odborníka, ale tuto úpravu, pokud se tomu tak dá říkat, zvládne opravdu každý. V podstatě stačí pořídit řídicí jednotku, připojit ji na příslušné místo a je hotovo. Všeobecně se doporučuje, aby první aplikaci udělal někdo, kdo tomu rozumí, kdo ukáže, kam a jak se tato věc má připojit, případně ještě přijde vhod zkouška na brzdě a ověření výsledných parametrů. Pak už záleží pouze na vás, zda chcete jezdit s vyšším výkonem a jednou řídicí jednotkou navíc, nebo ne. Vyndat ji z auta nebo ji tam zase zpět nasadit je záležitost na několik minut. De facto největším problémem, který toto vylepšení skrývá, je to, kam přídavnou jednotku v motorovém prostoru uložit. Ale to už záleží na konkrétních případech. Šikovným řešením je například schovat ji k baterii.

Škoda | Technika | Nová Octavia | Škoda Octavia

Na brzdě - Škoda Octavia Combi 2.0 TDI 4x4

Zpět k naší Octavii. Ta dostala na zkoušku přídavnou jednotku od německé společnosti MSpeed. Zaplatíte za ní přibližně patnáct tisíc korun (bez DPH). Připojuje se na vedení ovládající vstřikovače, kdy upravuje signál snímače tlaku paliva podle několika různých map. Podle konkrétního typu automobilu lze upravovat i více signálů současně.

Výsledek?

Podobně, jako tomu bylo na jaře u Mitsubishi Outlander, také u této Octavie vychází jedna koňská síla na jeden tisíc Kč. Jinak řečeno, u standardní Octavie by mělo být jako maximum 150 koní, ale my jsme naměřili 163 k, což je samo o sobě velmi dobré. Při stoprocentním nastavení se výkon vyhoupl o dalších patnáct koní a točivý moment vyrostl na 388 Nm (na brzdě jsme naměřili 358 Nm). Konečné parametry tak skoro odpovídají tomu, co by měla mít podle tabulkových údajů Octavia RS. Nejlépe ale tato fakta ukáže přiložený graf.

Jak se projeví přídavná řídicí jednotka v praxi, to jsme se pokusili zachytit na video. Pocitově jede dieselová Octavia především ve vyšších otáčkách lépe a auto je daleko pružnější. Pozná se to nejlépe při rychlejší jízdě po dálnici kdy i při 150 km/h má motor dost elánu na to, aby vás zajímavě zatlačil do sedačky. Podvozek nové Octavie doplněný o pohon všech kol je velice povedený. S vyšším výkonem ani s rychlejší jízdou nemá sebemenší problémy.

Komu by tovární parametry u naftového dvoulitru nestačily, přídavná řídicí jednotka by mohla být pro začátek jednoduché a relativně dostupné řešení. Kromě v úvodu zmíněné záruky a lepší jízdy se určitě také hodí to, že si můžete při případném prodeji jednotku ponechat třeba pro vaše další auto (pokud to bude stejná značka a typ) nebo ji samostatně dále prodat.

Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Škoda Octavia 2
Rok výroby: 2005
Stav: 158 540 km
Cena: 95 000 Kč
Škoda Octavia 2
Rok výroby: 2004
Stav: 155 281 km
Cena: 75 000 Kč
Škoda Octavia 2
Rok výroby: 2008
Stav: 152 317 km
Cena: 95 000 Kč
Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak: Diesel, benzin i hybrid

Korejská automobilka Kia v případě optimy předvádí cestu, jakou se za několik let vydá například i tuzemská Škoda se svým superbem.

17.  2.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 53 příspěvků
Test hybridní Kia Niro 1.6 GDI HEV (6DCT): Sympatický mezičlánek

Kia Niro 1.6 GDI HEV (6DCT)

Alternativní pohonné jednotky se pomalu stávají součástí českého trhu. Na ten už v závěru minulého roku dorazila Kia Niro, coíž je crossover s hybridním hnacím ústrojím. Co všechno umí a jak si vedla během našeho testu?

18.  1.  2017 | Stanislav Kolman | 80 příspěvků
Neopouštěj staré známé pro nové. Srovnání Hondy HR-V a Jazz

Honda HR-V vs. Honda Jazz

Tvary karosérie nového crossoveru Honda HR-V jsou nepochybně pro velkou část lidí mnohem přitažlivější než v případě klasického městského hatchbacku. Jenže, design není vše....

8.  1.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 9 příspěvků