Renault Kangoo pevně na všech čtyřech (kompaktní test)

Kdo zná Renault, ničemu se asi nediví. Když mohl pohon všech kol společně s náležitými úpravami designu a podvozku dostat rodinný van Scénic, tak proč by jej nemohlo dostat poloužitkové Kangoo?

Odpusťte to poněkud křečovité názvosloví „poloužitkový“, ale obvyklé spojení kompaktní dodávka, jímž se titulují vozy jako Citroen Berlingo, Peugeot Partner či Fiat Dobló, se prostě v souvislosti s Renaultem Kangoo 4x4 v jeho osobní verzi nehodí. Sama značka jej vydává nejvíce za kompaktní pseudoterénní vozidlo, tedy za automobil typu SUV.

Zajímavý design

Za to, že v roce 1997 vzniklo Kangoo, může do velké míry prodejní úspěch (dvojčat) Citroenu Berlingo a Peugeotu Partner. Ta se však také neobjevila jen tak zčistajasna – jejich „ideovým předchůdcem“ byl totiž historický Renault 4. A kdoví, co inspirovalo jeho tvůrce … Kangoo se sice stalo až druhým modelem dané třídy v novodobé automobilové historii, nicméně jakékoliv řeči o možném plagiátorství nejsou na místě. Rázně to vyvrací vskutku neokoukanými vnějšími tvary. Jelikož ty nejsou nikterak v protikladu s užitnou hodnotou vozu, o níž jde především, takže poměrně rychle dostihlo v prodejích konkurenční dvojčata.

Klepněte pro větší obrázek

Přednosti

Tím, jak nekonfliktní a přitom zajímavé tvary maskují jinak nutně krabicový profil vozu (výška vozu je větší než šířka) designéři Renaultu opět potvrdili, že v jejich kancelářích vane svěží vzduch, který tak chybí mnohým německým značkám. Největší kouzlo Kangoa pro mnohé asi spočívá v tom, že si na nic nehraje – uveze buď 2,8 m3 nákladu a dva cestující nebo pět cestujících a půl metru krychlového nákladu. Toť vše. Pro verzi Attica 4x4 to již zcela neplatí. Vůz je „vyšperkován“ řadou prvků vnějšího designu –modifikovanými nárazníky, mohutnými bočními ochrannými lištami a plastovými lemy blatníků. To vše má jistě praktický význam při ochraně karosérie proti škrábancům, ale přidají-li se k tomu bíle podbarvené budíky a čtyřbarevné potahy sedadel v interiéru, pak Kangoo Attica mnohým připadá jako produkt rozverné tuningové firmy. Snad jen tu ochrannou ližinu pod motorem uvítají i ryze praktiční lidé.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Technika

Žádná tuningová firma by se však nezmohla na tak masivní úpravy techniky vozu, jaké si vyžádala aplikace pohonu všech kol. Velkou modifikací – zejména v zájmu zvýšení světlé výšky, která je nyní celých 200 mm, ale i pro dosažení větší zkřížitelnosti při jízdě v terénu – prošla přední náprava vozu.

Zcela nová je pak zadní poháněná náprava. Pohon zadních kol není u Kangoa permanentní, ale připojitelný. S pomocí nové hydraulické mezinápravové spojky se tak děje automaticky, jakmile začnou prokluzovat přední kola. Při vyslovení slůvka „hydraulika“ si mnozí vzpomenou na nepříliš šťastné řešení používané Hondou CR-V. My však v testu zjistili, že řešení použité u Renaultu Kangoo pracuje na rozdíl od Hondy plynule a daleko rychleji než tradiční viskózní spojka (například u Renaultu Scénic RX4).  

Klepněte pro větší obrázek

Za volantem

Po usednutí za volant Kangoa si hned uvědomíte, kolik prostoru všude kolem vás panuje. Zejména kolmé boční stěny hrají v tomto ohledu velkou roli. Rovněž nebudete mít vy ani žádný jiný z cestujících, problémy s odložením drobností. Ve voze se totiž nachází celá řada odkládacích schránek. Za zmínku stojí zejména ty pod stropem vozu, a to po stranách a vpředu. Přístroje i ovládání vás ničím nepřekvapí – interiéry vozů jsou u značky Renault prakticky unifikovány, možná až příliš. U testovaného vozu poháněného zážehovým motorem 1,6 l 16V o výkonu 70 kW se tak po otočení klíčkem rozsvěcovala kontrolka žhavení! Samozřejmě zcela zbytečně, protože ta se používá u dieselových agregátů.

O benzínovém motoru musíme říct, že nás příliš neoslovil. S překvapivě nízkým otáčkovým maximem jen 5500 min-1 se tak nemohl chlubit asi hlavní výhodou šestnáctiventilových zážehových motorů, a to jejich velmi dobrým zátahem ve vysokých otáčkách. Vezmeme-li v úvahu, že agregát byl dosti hlučný a se spotřebou kolem 11 litrů na každých 100 km i žíznivý, tak za daleko lepší volbu pro Kangoo 4x4 považujeme vznětový motor 1,9 dCi o výkonu 66 kW, který se v nabídce objeví během několika měsíců.

Klepněte pro větší obrázek

Jízdní dojmy

Výkony vozu v terénu jsou obdobné jako o mnoha modelů kategorie SUV – na motokrosovou trať to nestačí, ale na rozbahněnou polní cestu či sněhovou kalamitu ano. V běžném silničním provozu si rychle povšimnete tvrdého odladění podvozku, díky němuž se Kangoo 4x4 při plynulé jízdě chová adekvátně, v krizových situacích samozřejmě zaostává za konvenčními vozy. S jedinou výjimkou, a tou je kritické brzdění. Čtveřice kotoučových brzd společně se systémem ABS a mechanickým „brzdovým asistentem“ odvádí svoji práci znamenitě. S potěšením musíme konstatovat, že pohon 4x4 příliš nenarušil užitnou hodnotu vozu. Jen rezervní kolo bylo ze svého obvyklého místa vytlačeno k boku nákladového prostoru. Jeho vyztužená podlaha umožňující „šoupání“ těžkých předmětů a oka pro uchycení nákladu však zůstaly na svém místě.

Renault Fluence 1.5
Rok výroby: 2012
Stav: 119 269 km
Cena: 115 000 Kč
Renault Laguna 1.995
Rok výroby: 2010
Stav: 152 905 km
Cena: 129 000 Kč
Renault Scénic 1.461
Rok výroby: 2011
Stav: 139 720 km
Cena: 114 000 Kč
V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V novém testu, který připravil německý autoklub ADAC, se zkouškám podrobily letní pneumatiky v rozměru 195/65 R15.

22.  2.  2017 | Radek Pecák | 11 příspěvků
Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Doba přezouvání na letní pláště se kvapem blíží. Německý magazín Auto Bild proto otestoval brzdnou dráhu desítek letních pneumatik.

21.  2.  2017 | Milan Lažanský | 18 příspěvků
Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak: Diesel, benzin i hybrid

Korejská automobilka Kia v případě optimy předvádí cestu, jakou se za několik let vydá například i tuzemská Škoda se svým superbem.

17.  2.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 61 příspěvků