Rallye Dakar lemují mrtví, letos si už závod vyžádal tři životy

V úvodní etapě letošní Rallye Dakar zahynul argentinský motocyklista Jorge Martínez Boera. A nyní se objevily informace o další smrtelné nehodě, která se závodem souvisí.

Jen nedaleko od místa, kde nešťastně upadl Boera, se zřítil v neděli ultralehký letoun s dvoučlennou posádkou. Podle argentinských médií byli v jeho kokpitu sedmatřicetiletý pilot Luis Soldavini a jeho jedenáctiletý syn Tomás. Oba sledovali závod ze vzduchu. Po dopadu letounu na zem zemřeli.

Rallye Dakar je v tomto ohledu opravdu krutá. Vybírá si daň nejvyšší nejen mezi jezdci, ale i mezi diváky. Zde je přehled úmrtí, která jsou se slavným závodem spjatá:

1979 - Při premiéře závodu zahynul francouzský motocyklista Patrick Dodin. Ztratil kontrolu nad svojí Yamahou 500 při etapě mezi Agadezem a Tahoua. Při pádu narazil hlavou, na které neměl řádně upevněnou helmu, do skály. Zemřel po převozu do Paříže. 

1981 - Tři italští novináři – Andrea Carisi, Giuseppe De Tommaso a Franco Druetta -  zmizeli v alžírské poušti nedaleko Salahu.

1982 – Jednačtyřicetiletý nizozemský motocyklista Bert Osterhuis byl zabit v etapě z Bordj Omar Drissu do Titu na území Alžírska. Zemřela i francouzská žurnalistka Ursula Zentschová a dítě v Mali u Markaly.

1983 - Francouzský motocyklový závodník Jean-Noël Pineau se zabil po střetu s vojenským automobilem. V Mali bylo zabito přihlížející dítě.

1984 - V Burkině Faso byla přejeta divačka.

1985 - Jeden člověk podlehl zraněním v Nigeru, při nehodě vrtulníku zemřel jeho pilot, Francouz Philippe Beau.

1986 - Pád helikoptéry připravil o život pět lidí. Zemřel švýcarský pilot Francois-Xavier Bagnoud a čtveřice Francouzů: zakladatel soutěže Thierry Sabine, novinářka Nathalie Odentová, televizní technik Jean-Paul Fur a popový zpěvák Daniel Balavoine. Smutný ročník doplnili ještě dva motocyklisté, do cíle nedojeli Ital Giampaolo Marinoni a Japonec Jasuo Kaneko, toho zabil se svým peugeotem neznámý řidič, který byl podle svědků havárie opilý. 

Klepněte pro větší obrázek
Zakladatel Rallye Paris-Dakar Thierry Sabine zahynul při nehodě helikoptéry. 

1987 – V mauritánské Kiffě zemřel francouzský novinář Henri Mouren.

1988 - Tragický skok dvoumotorového kamionu DAF v rychlosti 180 km/h nepřežil jeho navigátor Kees van Loevezijn. Obětí srážky s jiným vozem se stal spolujezdec Patrick Canado z Francie. Na motocyklu BMW RT100 skonal jeho krajan Jean-Claude Huger. Daň si rallye vybrala i mezi diváky: dítě v Mali, další dítě a žena v Mauretánii.

1990 - V poušti v Mali zahynul finský žurnalista Kaj Salminen.

1991 - V opuštěné vesnici v Mali byl zastřelen řidič doprovodného kamionu továrního týmu Citroën Charles Cabannes a zemřel také lékař závodu. Oba byli francouzské národnosti.

1992 - Mimořádně tragický ročník. Vedle francouzského motocyklisty Gillese Lalay zahynuli i dva řidiči podpůrných týmů.

1994 – V průběhu osmé etapy zemřel motocyklista Michel Sansen z Belgie. Nezvládl svůj stroj na asfaltové silnici.

1996 - Na jihu Maroka, kde zuřila válka mezi armádou a rebely z Polisaria, najel na minu kamion a jeho řidič Francouz Laurent Gueguen zahynul. V Guineji bylo zabito dítě.

1997 – V průběhu druhé etapy se zabil amatérský motocyklista Jean-Pierre Leduc z Francie. Na Dakaru byl poprvé, ujel jen několik desítek kilometrů. 

1998 - Nedaleko Nuakšottu v Mauritánii přišlo při čelní srážce autobusu a vozu o život pět lidí.

2002 - Nehodu servisního vozidla Toyoty zaplatil v Mauretánii životem francouzský mechanik týmu Toyota Daniel Vergnes.

2003 - Francouzský spolujezdec Bruno Cauvy si zlomil vaz poté, kdy se Toyota, kterou řídil Daniel Nebot, několikrát převrátila ve vysoké rychlosti v libyjské poušti.

2005 - José Manuel Pérez ze Španělska podlehl zraněním při své čtvrté účasti na Dakaru. O den později zahynul na motorce i dvojnásobný dakarský vítěz z let 2001 a 2002 Ital Fabrizio Meoni. Černý ročník doplnili ještě dva belgičtí fandové rallye a o život přišla i pětiletá senegalská dívka.

2006 - Zahynul australský motocyklista Andy Caldecott, který jel na stroji KTM 660R, a dvě děti přihlížející závodu - jedno v Guineji a druhé v Senegalu.

2007 - Zatím poslední africký ročník se stal osudným dvěma motocyklistům, Jihoafričanovi Elmeru Symonsovi při jeho debutu a jeho francouzskému kolegovi Eriku Aubijouxovi. Jeho smrt byla obestřena několik dní tajemstvím. Nejprve se všichni domnívali, že zemřel na zástavu srdce, ale později se ukázalo, že zemřel na následky vnitřních zranění, která utrpěl už dříve při havárii.

2009 - Zahynul francouzský motocyklista Pascal Terry. Došlo mu palivo a vyslal signál organizátorům. Ti to však špatně pochopili, zprvu ho nikdo nehledal. Našli ho až po třech dnech, zemřel na plicní edém. Kdyby se ho vydali hledat hned, mohl přežít. A dva lidé nepřežili nehodu, při které se jeden z doprovodných kamionů srazil s jiným vozidlem.

2010 - Zemřela jedna z divaček, Argentinka Natalia Sonia Gallardová, když do skupiny lidí přihlížejících u trati vjel vůz německo-švýcarské posádky Mirco Schultis, Ulrich Leardi.

2011 - Po kolizi své dodávky s autem argentinského závodníka Aduarda Amora zemřel argentinský řidič Marcelo Reales. Se soutěží také nepřímo souvisela smrt dvou dělníků v Chile, kteří se podíleli na organizaci závodu a byli zasaženi elektrickým proudem.

2012 - V první etapě vedoucí z Mar del Platy do Santa Rosa de la Pampa zahynul domácí argentinský motocyklista Jorge Martínez Boero jedoucí na stroji Beta RR 450.

 

 

Citroën C5 2
Rok výroby: 2011
Stav: 98 423 km
Cena: 160 000 Kč
Citroën C2 1.124
Rok výroby: 2005
Stav: 99 360 km
Cena: 40 000 Kč
Citroën C4 1.56
Rok výroby: 2012
Stav: 141 588 km
Cena: 145 000 Kč
Výkvět automobilové techniky. Poznatky z testu SUV Audi SQ7

Audi SQ7 TDI

Výkonných SUV je na trhu poměrně dlouhá řada. Audi však svůj největší model jako první na světě vybavila elektrickým kompresorem, které jeho dynamické schopnosti posouvá na dramaticky vyšší úroveň.

8.  12.  2016 | Radek Pecák | 47 příspěvků
Test novinky Optima SW: Jak si Kia poradila s kombi střední třídy?

Kia Optima SW

Na jaře tohoto roku byla na autosalonu v Ženevě odhalena Optima Sportswagon, kterou korejská automobilka hrdě označuje za své první kombi střední třídy. My měli možnost ji otestovat ve sportovně laděné variantě GT Line. Jak obstála?

29.  11.  2016 | Stanislav Kolman | 32 příspěvků
Vyladěno na správných místech. Test Subaru WRX STi verze 2016

Subaru WRX STi 2016

Jízdy s kultovním sedanem WRX STi prokázaly, že značka umí vozy průběžně dolaďovat v souladu s dobou i přáními jejích zákazníků.

13.  11.  2016 | Radek Pecák | 27 příspěvků