První svezení s Kodiaqem: Je to klidný medvěd, který sportuje trochu nerad

Během prvních jízd se Škodou Kodiaq jsme se zaměřili na pocity z jízd v členitém terénu středomořského ostrova, zajímala nás také spotřeba a kultivovanost auta.

Zhruba dvě stovky kilometrů jsme ujeli při prvních jízdách s novým SUV automobilky Škoda. Ty se odehrávaly na španělském ostrově Mallorca na silnicích nejrůznějších typů i kvalit.

Drtivou většinu jsme strávili za volantem verze 2,0 TDI s výkonem motoru 110 kW, automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol. Tuzemské zastoupení automobilky předpokládá, že právě tato varianta bude patřit k těm nejprodávanějším.

Auto jsme měli možnost vidět již několikrát, a při třech předcházejících příležitostech také usedli do jeho interiéru. Nicméně, teprve nyní jsme měli možnost nastartovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Děje se tak pochopitelně pomocí startovacího tlačítka. Automobily, které Škoda dopravila na mezinárodní novinářskou dynamickou prezentaci, byly totiž vesměs v nejvyšším stupni výbavy, navíc doplněné o spoustu příplatkových prvků.

O designu vozu toho bylo napsáno dost. Nyní snad jen tolik, že auto působí skutečně mohutným dojmem, a to jak zepředu, tak i z boku a při pohledu zezadu.

Zajímavosti | Škoda | Škoda Kodiaq

Škoda Kodiaq se může stát světovým autem roku 2017!

Uvnitř se sedí poměrně vysoko. Lidé menších postav si možná budou muset stoupnout na špičky, aby své pozadí umístili na dobře vypadající a poměrně měkká přední sedadla.

Pochopitelně jsme zkoušeli i prostornost na všech třech řadách sedaček. Redaktor Autorevue.cz s výškou 186 centimetrů si pohodlně sedne takzvaně sám za sebe a ještě mu ve druhé řadě nad hlavou zbude 7 centimetrů a před koleny jedenáct. To, když je zadní lavice posunuta do nejzazší zadní polohy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dozadu si ale stejně velký člověk nesedne, ani když se zadní sedačka posune o zmíněných 11 centimetrů dopředu. Kolega, který ale měří jen 172 centimetrů, s umístěním svého těla do třetí řady problém neměl. Před ním by klidně a velmi pohodlně mohli sedět další dva stejně vysocí jedinci.

Interiér není žádný designový trhák, avšak díky umístění nového "skleněného" displeje na horní hranu palubní desky působí kvalitně a moderně. Ocenili jsme například měkčený materiál na horní části středového tunelu. Jde o tu část, s níž se v zatáčkách střetává řidičovo pravé a spolujezdcovo levé koleno. Budou tak mít tuto část těla méně otlačenou.

Zajímavosti | Škoda | Škoda Kodiaq | Paříž 2016

Škoda Kodiaq má kompletní ceník. Ve všech výbavách se vejde pod milion

Odkládacích prostor je dost a dost. Například i kapsy v zadních dveřích jsou hodně rozměrné a před spolujezdcem jsou hned dvě přihrádky.

Výhled z vozu šikmo vpřed není úplně nejlepší. Sloupek je poměrně hodně skloněný, což v křižovatkách omezuje rozhled.

Při nastartování vozu s plnou nádrží se na displeji palubního počítače ukázal dojezd 770 kilometrů. V první fázi jsme byli zvědavi na to, jak se auto dokáže vypořádat s bočním větrem, protože při přistání na letišti ve městě Palma vál opravdu silný vítr. Ale nebyl to problém. I přes velkou boční plochu byly na dálnici zapotřebí jen velmi mírné korekce volantem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Při dálniční jízdě jsme dosáhli spotřeby 7,5 litru. Motor v tu chvíli při zařazeném sedmém rychlostním stupni "točil" 2100 otáček. Odhlučnění je na úrovni, na kterou jsme zvyklí v segmentu vozů střední třídy, tedy dobré.

Po sjezdu z dálnice jsme při klidném stylu jízdy dosáhli podle palubního počítače spotřeby rovných sedm litrů. Pokud se ale řidič dostane do členitějšího terénu, snaží se předjíždět a vůbec jet rychlejším tempem, může se dostat i k jedenátctilitrovému úbytku paliva z nádrže každých sto kilometrů.

Jen pro informaci dodáváme, že auto s tímto motorem by podle technických údajů mělo v laboratorním měřícím cyklu dosahovat kombinované spotřeby 5,6 litru. Mimo město pak 5,1 a ve městě 6,7 litru nafty.

Technika | Škoda | Premiéry | Škoda Kodiaq

Škoda Kodiaq má kompletní technická data. Umí jezdit i za 5 l/100 km

V zatáčkách se ale kodiaq docela citelně naklání. Je to logická daň za skoro dvaceticentimetrovou světlou výšku a komfortní naladění podvozku. O trochu se to zlepší při využití sportovního módu v autě s příplatkovým systémem nastavení tuhosti tlumičů, ale i tak je poznat, že kodiaq je určen především na poklidné jízdy s rodinou.

My jsme sice zatím neměli možnost s autem vjet do terénu, pouze na krátký úsek kamenité přístavní cesty, nicméně lidé ze Škody tvrdí, že schopnosti vozu zdolávat nástrahy mimo silnice jsou skutečně dobré. Tady tedy může být ukryta příčina zmíněného chování na asfaltu.

Při delších zatáčkovitých sjezdech jsme docela důkladně prověřili brzdovou soustavu. Zjistili jsme, že výraznější zpomalení zajistí až opravdu důkladné sešlápnutí brzdového pedálu.

Odpoledne jme se krátce svezli také s nejsilnější nabízenou benzinovou specifikací 2,0 TSI (132 kW). Opět s automatcikou převodovkou DSG. Tohle auto je už sportování nakloněno o dost více, i když i to má své limity. Podvozek nám připadal tužší, také sedačky měly výraznější boční vedení.

Daní je však spotřeba, která se při jen trochu svižnější jízdě nedá stlačit pod deset litrů. Také na dálnici si vůz "bral" podle palubního počítače při stotřicetikilometrové rychlosti 9,1 litru na sto kilometrů.

Škoda Octavia 2
Rok výroby: 2004
Stav: 155 281 km
Cena: 75 000 Kč
Škoda Octavia 1.9
Rok výroby: 2004
Stav: 164 163 km
Cena: 65 000 Kč
Škoda Octavia 1.4
Rok výroby: 2010
Stav: 98 100 km
Cena: 160 000 Kč
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků
Test ojetiny Volvo V70 III: S pětiválcem nezlobí, ale odborníky potřebujete

Test ojetiny Volvo V70 III: S pětiválcem nezlobí, ale odborníky potřebujete

Ceny nejvíce ojetých kusů Volva V70 proťaly hranici 200 tisíc korun. Jak funguje švédský vůz po letech?

8.  4.  2017 | David Rusol | 15 příspěvků