Proč nám při dosažení určité rychlosti připadá, že se kola auta točí opačně?

21 komentářů

Piškuntál
26. února • 9:46

Kolman zpátky do škamen!

dilema
25. února • 22:44

Ono nám to ani tak nepřipadá, ale kola se obvykle otáčí opačně při určité rychlosti a ta určitá rychlost se nazývá "zpátečka"? ;-)

Antiautomat
24. února • 21:55

...pretoze oko posiela vnem do mozgu na istej max.dostupnej frekvencii. Od tejto vyssie, mozog prestava byt schopny vec plynule spracovat. Efekt, ktory vyuziva kinematografia uz celkom pekne dekady. Este nejake dalsie nevysvetlitelne otazky?

JirkaK
25. února • 7:23

Je to přesně naopak. Kinematografie, televize, nebo třeba klasický PC monitor jsou založené na efektu, že od určité frekvence jednotlivých snímků je oko nedokáže zpracovat jako jednotlivé snímky, ale vnímá jako plynulý pohyb. Takže pro natáčení je možné rozdělit obraz snímkovým rozkladem na jednotlivé snímky a ty postupně přenášet.
Oko není kamera, neseká obraz na jednotlivé snímky jako film nebo televize, ale pracuje "analogově", tedy plynule. Stejně jako ucho nevzorkuje zvuk na 44.1kHz..... :-D

Antiautomat
24. února • 21:56

...a tou je 24-25 fps. Pozn.prekl.

vana
25. února • 7:59

jistě, oko je přece digitální kamera a v mozku ti jedou windows.
Kam na ty nesmysly chodíš ? :-D

lukas
24. února • 19:00

A ja myslel ze to je aliasing. :-D
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aliasing...

vana
24. února • 19:19

Ano nazývá se to aliasing

lukas
24. února • 22:13

To vim, prave proto me zarazilo, ze to ve clanku nikde nezaznelo. Jen tuna kecu onicem. Pritom zakladni pojmy :-( a clanek na titulce.

Mmm
24. února • 14:34

Stroboskopicky efekt kdyz neni prerusovany zdroj svetla? Asi mi unikaji vedecke fakty udane v clanku...

vana
24. února • 15:07

Absolutní fantasmagorie pana Kolmana. Při plynulém osvětlení žádné snímky nevznikají takže teorie o nějakých 13 nebo dokonce 200 FPS je totální nesmysl a závěry jsou proto irelevantní. Samozřejmě něco jiného je video, tam se obraz skutečně rozkládá na snímky proto i vzniká.strroboskopický efekt Ovšem jeho vysvětlení v článku resp. dávání rovnítka mezi přímé sledování děje okem nebo sledování jeho záznamu je taky úplně mimo mísu

JirkaK
24. února • 18:54

Přesně tak, při přímém pozorování za denního světla žádné takové efekty nevznikají. To je absolutní nesmysl a fantasmagorie.
Efekt zastavení nebo opačného otáčení kol vzniká buď při natáčení na film nebo video, když se sejde otáčení kol s kmitočtem snímků, nebo jde o stroboskopický efekt při nasvícení umělým výbojkovým nebo zářivkovým osvětlením. Proto se například od dob zavedení zářivek nesmí nad obráběcími stroji používat jednofázové zářivkové osvětlení. Lehce by se mohlo stát, že roztočený kus železa v soustruhu by se zdál při prvním pohledu jako stojící. Za denního světla, při umělém osvětlení žárovkami které mají tepelnou setrvačnost, nebo při třífázovém zářivkovém osvětlení to nehrozí.

Neurotic
24. února • 20:11

V tom případě asi na ty auta někdo svítí výbojkou a nebo mám halucinace:-D

vana
24. února • 20:29

Správně, osvětlení blikající výbojkou (tedy stroboskopem) vyvolá stejný efekt i při přímém pohledu okem, ale nevylučova bych ani tu halucinaci :-)

vana
24. února • 19:36

Jen 6 nesouhlasů ? Fajn, čekal jsem že lidí co neví o čem je řeč bude ještě mnohem víc.

-felipe-
24. února • 17:12

Tak nám to vysvětlete vy... :-D;-)

vana
24. února • 17:38

Už jsem to snad napsal.
Při pozorování okem napřímo žádný děj o kterém se píše v článku nevzniká. Oko sleduje plynule a nerozkládá obraz na jednotlivé snímky takže strobosopický jev popsaný v článku neexistuje a nebyl ani nikdy pozorován.Při záznamu obrazu na video je to ale jiné, obraz na rozdíl od oka je rozkládán na snímky, A pokud se snímková frakvence přibližuje k frekvenci ve které se loukotě kola dostávají do stejné polohy dochází ke zdánlivému zastavení kola nebo pomalému otáčení dopředu nebo dozadu - záleží jak těsně se ty frekvence liší a která je zrovna větší.Tohle jsou ale dávno známé věci které se učí možná už na ZDŠ, opravdu jste to nevěděl ?

John Doe
26. února • 23:28

Zdanlive otacanie kolesa opacne ale vnimame aj volnym okom - pretoze typicke koleso auta ma niekolko lucov a dalsich sucasti, ktorych rychlost zavisi od vzdialenosti od stredu.Ludske oko sa sustredi na celok i na jednotlive body, a nasledne spracovanie informacie v mozgu sposobi, ze pri istej frekvencii sa ti zda, ze pohyb je opacny.Ani ludske oko nie je schopne absolutneho vnimania a ma svoju 'frekvenciu' - keby to tak nebolo, boli by sme schopni vidiet vsetky detaily lubovolne rychlo sa pohybujuceho predmetu. Roztoc si koleso na biku - pri istej rychlosti stracas schopnost vidiet detaily ventilu a spice ti splyvaju do jednej masy.Koniec linkovaneho clanku rozobera 2 hypotezy, preco ludske oko vnima efekt aj v realnom svete. Suvisia s tym, co rozoberam vyssie.
http://io9.gizmodo.com/why-do-wheels-sometimes-a... ...

Mirek
26. února • 18:48

Já jen nechápu místní mínusáky, kteří mají evidentní mezery ve vzdělání, že si o tom něco raději nezjistí, než na ten mínus kliknou. Napadá mne již jen socialistické vysvětlení "poručíme větru dešti" a nyní k tomu přibylo denní světlo, budiž přerušované. :-D

your.god
25. února • 16:36

Kolman zpátky do Blesku a na základku !!! :-D

Michal
24. února • 12:26

Car Throttle odebíráte všemi deseti koukám...

Doporučujeme

Články odjinud