Překvapení dne: Tesla splatila půjčku i s úroky

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors dnes oznámil, že s devítiletým (!) předstihem splatil celou půjčku od americké vlády. Dostal ji v roce 2010 a činila 451,8 milionu dolarů.

Ještě nedávno by přitom podobné sdělení mnohý považoval za zprávu ze světa sci-fi. Tesle dával šance málokdo. Prošla nejrůznějšími peripetiemi, o projektu rozvoje elektrických automobilů se nejen ve Spojených státech běžně hovořilo jako o „drahém omylu“.

Na hraně

„Elektrická fantazie vlády Baracka Obamy definitivně zemřela na silnicích mezi Newarkem a Milfordem na severovýchodě USA,“ napsal letos 12. února The Washington Post po šokujícím testu vozu Tesla Model S, který vyšel v listu New York Times. Tehdy to vypadalo s Teslou opravdu špatně. 

Zajímavosti | Technika | Názory | Tesla | Elon Musk

Tesla ve velkém průšvihu. Může za to test Modelu S, který vyšel v NYT

O tři měsíce později však v Kalifornii sídlící firma poprvé ve své desetileté historii vykázala zisk, ten činil 11 milionů dolarů (215,8 milionů korun) ve srovnání se ztrátou 90 milionů dolarů ve stejném období loni.

Zisk na akcii činil 12 centů na akcii, což byl trojnásobek toho, co čekali analytici. Příjmy společnosti se zvýšily o 82 procent na 562 milionů USD a rovněž překonaly odhady analytiků. Firma v prvním čtvrtletí prodala 4900 automobilů, o 400 více než plánovala.

Elektromobily | Byznys | Tesla | Elon Musk

Tesla zažívá elektrizující zmrtvýchvstání. Tomuhle věřil málokdo

Jenže ani tyto výsledky pochybovače nepřesvědčily. V minulých dnech se opět ozvali s tím, že si Tesla na vše půjčila od zákazníků, které nutí platit v předstihu. Tak prý zisk „vytvořila“.

Nadšený miliardář

Rázná odpověď pochybovačům přišla dnes. Tesla vrátila půjčku o devět let dříve oproti harmonogramu. Elon Musk, který automobilku spoluzaložil v roce 2003 a dnes je ve funkci generálního ředitele společnosti, vrácení půjčky americké vládě komentoval takto:

„Chtěl bych poděkovat federální vládě a Kongresu. Samozřejmě také americkým daňovým poplatníkům, díky nimž vše vzniklo. Věřím tomu, že jsou na nás nyní hrdí.“

Tesla také oznámila vrácení peněz na svých internetových stránkách s lehce jízlivým podtitulkem: Only American Car Company to Have Paid Back Government. Narážela tím na to, že další americké automobilky k podobnému kroku zatím nepřistoupily.

Letošní úspěch Tesly nepřišel zčistajasna. Leccos se dalo vysledovat už ze sebevědomých prohlášení Muska na počátku roku. Třeba na setkání s novináři před detroitským autosalonem řekl: „Věřím, že v prvním čtvrtletí letošního roku budeme ziskoví. Hanba nám, pokud se nám to nepodaří dosáhnout.“

Tesla Motors uvedla svůj první model, sportovní vůz s označením Roadster, na trh v roce 2008. Úspěch přišel ale až s Modelem S (na snímku nahoře), jehož cena i přes daňovou úlevu začíná na téměř 60 000 dolarech (1,15 milionu korun). 

Tesla | Elon Musk

Tesla Roadster 2.5: elektrosporťák v novém

Zajímavosti | Elektromobily | Premiéry | Design | Tesla | Elon Musk

Tesla Model S: nečekaná premiéra, prodej prakticky začíná

Tesla dosud prodala 10 000 elektromobilů v 31 zemích. Letos má v plánu prodat 20 000 vozů.  A chystá auto, které by bylo menší než sedan Model S v ceně 30 až 35 000 dolarů.

Satisfakce Obamovi

Muskovo prohlášení jistě kvitoval s povděkem americký prezident, velký příznivec elektromobilů. Právě Barack Obama pomohl protlačit vládní podporu jejich výrobcům. Stále znovu opakoval, že je možné dostat na americké silnice do roku 2015 milion elektrických vozů.

Jeho vláda tuto vizi podpořila pěti miliardami dolarů ve formě grantů, úvěrových garancí, daňových pobídek kupujícím.

Za to však byla kritizována, hlavně republikány. Oponentům nahrávaly neúspěchy dalších firem zaměřených na „zelená“ auta. Dva poslední roky tak byl americký prezident vystaven tvrdým úderům.

Třeba Fisker obdržel od amerického ministerstva pro energetiku levný úvěr z programu na podporu rozvoje aut. Od loňského července ale nevyrobil jediný vůz, propustil většinu zaměstnanců a najal právnickou firmu, která má přichystat bankrot.

Agentury DPA a Reuters informovaly i o dalších společnostech v potížích. Firma Vehicle Production již skončila, také inkasovala peníze od vlády. Coda Holding úvěr neobdržela a dosud vyrobila pouze 100 elektrických sedanů. Před několika dny požádala o ochranu před věřiteli.

Zpráva o splacení peněz půjčených Tesle proto musí prezidentovi Obamovi znít zcela jistě jako rajská hudba.

Byť je stále „v minusu“ 4,5 miliardy dolarů…

Mini Clubman 1.598
Rok výroby: 2013
Stav: 95 052 km
Cena: 220 000 Kč
Mini Cooper 1.598
Rok výroby: 2003
Stav: 124 434 km
Cena: 70 000 Kč
Mini One 1.598
Rok výroby: 2005
Stav: 127 642 km
Cena: 75 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků