Před 70 lety se finišovalo s Tatraplanem. Tento vůz měl i výchovnou funkci

Nástupce proudnicových vozů Tatra 77, 87 a 97 vydržel ve výrobě jen čtyři roky.

Osud Tatry 600, která je dnes známější pod označením Tatraplan, je v mnohém typický pro období krátce po skončení druhé světové války, kdy se v Československu začínalo s plánováním hospodářství.

Nicméně, nakonec vznikl z hlediska designu i techniky poměrně zajímavý typ automobilu, který se dokonce dostal do lidových říkánek. S nadsázkou dnes můžeme říci, že plnil i výchovnou funkci. Rodiče tenkrát svým ve škole zaostávajícím synům říkali: "Uč se hochu, budeš pánem, budeš pánem, budeš jezdit Tatraplánem. (Slovo hochu lze nahradit oslovením, které má čtyři písmena, začíná na v a končí na e. - pozn. aut.)

S přípravou prvních prototypů auta se v kopřivnické Tatře finišovalo právě před 70 lety.

Retro

První Tatru 603 dostal před 60 lety prezident Zápotocký k narozeninám

První dva prototypy neměly uspokojivé jízdní vlastnosti a na základě toho byl právě v březnu 1937 vyměněn hlavní konstruktér. Stal se jím ve věku pouhých 31 let Vladimír Popelář, který pak v Tatře odvedl dobrou práci ještě na řadě jiných projektů.

Původní označení vozu mělo být Tatra 107 a šlo tak o navazující řadu aerodynamických Tater 77, 87 a 97.

Nakonec se ale na vyšších místech rozhodlo, že typy osobních automobilů vyráběných v Tatře se budou označovat číselnou řadou od 600 výše.

Konzultace s Ledwinkou

I když se tým konstruktérů snažil co mohl, a dokonce prý jeho členové chodili mnohé záležitosti konzultovat do vězení za Hansem Ledwinkou, příprava výroby auta se stále zpožďovala. Horko těžko se podařilo připravit pět exemplářů určených pro premiéru v září na autosalonu v Praze.

První auto určené pro skutečného zákazníka ale opustilo brány továrny až koncem června 1948 a místo o sériovou výrobu šlo řadu následujících měsíců spíše o kusovou.

Tatraplan dostal opět ladnou aerodynamickou karosérii - součinitel odporu byl 0,32, což je i na dnešní dobu solidní hodnota a koncepci vše vzadu.

Motorem byl dvoulitrový čtyřválec typu boxer s výkonem 38 kW. To postačovalo na udělení maximální rychlosti 130 kilometrů v hodině. Dobré jízdní vlastnosti zajišťovalo i rozložení hmotnosti v poměru 43:57 mezi přední a zadní nápravou.

Uspořádání vozu, který na délku měřil 456,5 centimetru a výška byla 151,5 centimetru, nebylo příliš praktické. Prostor pod přední kapotu vyplňovala hlavně palivová nádrž a rezervní kolo (vešla se sem i dvě), dozadu mezi sedačky a motor se pak vešlo jen zhruba 270 litrů.

Karosérie byla celokovová. Krásné zádi dominovala ploutev uprostřed po jejích stranách dvě okénka.

Nemilovaná Tatra z Mladé Boleslavi

Výroba auta se naplno rozběhla až v roce 1950. V ten moment, ale přišel příkaz strany a vlády o přemístění výroby tohoto auta do Mladé Boleslavi. V Kopřivnici už se měly dělat jen náklaďáky. Ve středních Čechách vyrobené exempláře se od těch kopřivnických dají rozeznat díky jinému zakončení krytu motoru. Zatímco původně byla jeho spodní část zašpičatělá, v Mladé Boleslavi dostal zakulacenou.

Zajímavosti | Retro | Fascinace | Nákladní auta | Užitková auta

Galerie: Kolos, Fňukna, Vejtřaska aneb nákladní legendy z dob ČSSR

Traduje se, že kusy vyrobené ve Škodovce byly nekvalitní a o vůz, který původně vyhledávali rovněž zákazníci v západní Evropě, přestal být zájem. Přesto se z celkových více než 6000 vyrobených Tatraplanů prodalo téměř deset procent v Rakousku a stovky jich jezdily také v Německu, Švédsku, Belgii, Švýcarsku či Kanadě.

kromě klasických T 600 Tatraplanů jsou dnes poměrně známé na veřejnosti ještě další dvě verze. Tou první je kabriolet připravený pro autosalon v Ženevě v roce 1949. I když se uvažovalo i o sériové výrobě, nakonec byl právě tento jediný exemplář darovaný Josefu Visarionovičovi Stalinovi k narozeninám.

V prostorách kopřivnického muzea automobilky Tatra stojí vystavený také Tatraplan T 601 Monte Carlo, které mělo skutečně startovat na této rallye. Vůz má pouze dvoudveřovou karosérii z hliníku.

Existovaly rovněž dodávkové verze, varianta s dieselovým motorem, z Tatraplanu vznikla rovněž sanitka a dokonce pick-up.

Výroba definitivně skončila v roce 1952 a až po třech letech ji nahradila Tatra 603.

Na galerii vozu Tatra 600 Tatraplan a jeho další verze se podívejte níže:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Volkswagen Golf 1.9
Rok výroby: 2009
Stav: 156 322 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Golf 0
Rok výroby: 2009
Stav: 164 424 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Passat 0
Rok výroby: 2004
Stav: 187 213 km
Cena: 60 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků