Pozvánka do Obertauernu: Klíčky od nového BMW X1 si můžete vyhrabat ze sněhu

Stovky lidí se v neděli rozeběhnou na jednu z nejstrmějších sjezdovek v Rakousku. Budou tam hledat ve sněhu zahrabané klíčky od nového BMW X1.

Koupíte si za padesát eur startovní číslo a vyrazíte na hlubokým sněhem pokrytou sjezdovku. Pokud budete mít štěstí, zpátky domů už pojedete v novém BMW X1 xDrive 25d s navigací a další solidní výbavou.

Problém je v tom, že se nejdříve musíte prohrabat k truhličce zahrabané ve sněhu na jednom z nejprudších lyžařských svahů v Evropě. Obvykle ho obsluhuje dvousedačková lanovka Gamsleiten II. Navíc ještě musíte najít tu správnou schránku, protože celkem jich tam pořadatelé této již tradiční akce ukryjí celých třicet. Navíc konkurentů budete mít celé stovky. Například vloni si startovní číslo koupilo celých 1600 "hledačů pokladu.

Retro | Škoda

Auto s lyžemi chystala Škoda ve 30. letech. Mělo bojovat s podloudníky

I když ale najdete jinou, zklamáni určitě nebudete. Mezi dalšími cenami jsou totiž například kompletní lyžařské sety, poukaz na dodávku roční spotřeby piva, postel z borovicového masivu, roční skipas nebo VIP pobyt při závodu světového poháru ve snowboardingu.

Start závodu hledačů pokladu je ve 11 hodin v neděli 16. dubna a účastníci můžou hrabat ve sněhu celé následující 2,5 hodiny. To, co vyhráli se ale dozvědí až v 16 hodin, kdy pořadatelé uzamčené nalezené skříňky otevřou.

Ani po této události ještě lyžařská sezona v Obertauernu neskončí. Lyžovat se tu bude až do prvního května.

Klepněte pro větší obrázek

Obertauern je ze všech stran obklopen horskými štíty a hotely jsou přímo u sjezdovek

Tento lyžařský areál má totiž mezi všemi prestižními rakouskými zimními středisky jednu prioritu - vědecký výzkum potvrdil, že právě zde, uprostřed vrcholů Horních Taur, je největší jistota dostatku sněhu. Jak jsme si ověřili na vlastní lyže, během prvního víkendu v dubnu zde fungovaly všechny vleky a celých sto kilometrů sjezdovek.

Testy | Zajímavosti | Život řidiče

Vyzkoušeli jsme "řidičské" přezkáče. Pro rodiče malých lyžařů dobrá volba

Ty obkružují celé toto středisko nacházející se v průsmyku ve výšce přes 1600 metrů.  Je jich tu 100 kilometrů, obsluhuje je 26 lanovek (většinou s "bublinou a vyhříváním") a výhodou je, že tato síť je navzájem propojená, že můžete celý areál objet buď ve směru hodinových ručiček nebo proti nim. I když zdejší pisty (s výjimkou zmíněné pod vrcholem hory Gamsleitenspitz).

Sjezdovky jsou pak položené ve výškách mezi 1630 až 2313 metry a prašan na ně často padá ještě v závěru dubna.

Obertauern patří skutečně mezi prestižní lyžařské destinace a málokdo opomene účast na zdejších proslavených apres ski párty. Například při naší návštěvě se na drink po lyžování v Edelweissalmu zastavily další zhruba dvě tisícovky lidí. O zábavu se pak kromě dýdžeje starali i parašutisté z týmu Red Bull Skydivers, kteří do vrtulníku nastupovali přímo před restaurací a zase sem zpátky doskočili.

Koho nebaví lyžování, může si vyzkoušet třeba jízdu na skibobech, je zde také běžkařský okruhu, dá se také realizovat pěkný výlet na skialpech nebo na sněžnicích.

Život řidiče | Cestování

Rakušané mají další past na řidiče: Radary fotí i nepřipoutané a telefonující

I když sem zatím Češi tak často jako například na nedaleký Katschberg tak často nejezdí, v řadě jiných zemích je Obertauern známý velice dobře. Například i díky filmu  Help!, který zde před 52 lety natočili členové skupiny Beatles. Upomínky na jejich pobyt jsou v Obertauernu všudypřítomné. Například tu můžete spatřit klavíry na sjezdovkách, notové zápisy písní na balkonech hotelů nebo pomník všech čtyř "Brouků" před hotelem, kde v té době bydleli. 

Klepněte pro větší obrázek

Z Radstadtu do Obertauernu vede řidičsky zajímavá silnice

Abychom nezapomněli, na cestu do Obertaurenu jsme využili testovací BMW X4 20d Xdrive. Cestu dlouhou 470 kilometrů jsme absolvovali za pět hodin s průměrnou spotřebou 6,9 litrů nafty. I když jsme si lyže půjčovali až přímo na místě, mohli jsme si do interiéru klidně vzít i své vlastní. Jedinou podmínku podle místní policie je to, aby byly lyže v ochranném obalu. Policie postihuje pouze ty, kteří vozí lyže v autě bez něho.

Galerii snímků, z níž si můžete udělat obrázek o této destinaci, si projděte zde: 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

BMW Řada 5 2.993
Rok výroby: 2008
Stav: 169 044 km
Cena: 249 000 Kč
BMW Řada 5 2.993
Rok výroby: 2008
Stav: 177 810 km
Cena: 205 000 Kč
BMW Řada 3 1.995
Rok výroby: 2007
Stav: 125 554 km
Cena: 130 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků