Opel Zafira Tourer: potřetí a znovu jinak

Opel se stává mistrem v nabídce „obýváků na kolech“. Vedle nejmenší Agily, malé Merivy, kompaktní Zafiry Classic nyní oživil nabídku novou Zafirou Tourer.
Seznam kapitol
  1. Strohý design; Žádná demontáž sedadel; Sázka na pohodlí
  2. Rafinovaný nosič kol; Sedm motorů; Vyladěné ceny

Měl jsem možnost s tímto novým autem dnes ujet několik prvních kilometrů při jeho oficiálním uvedení na český trh. A myslím, že se prognózy šéfů Opelu, kteří si představují, že u nás si ho ročně zakoupí 400 zákazníků, hravě naplní.

Nový Opel Zafira Tourer totiž drží tři vcelku silné trumfy: nabízí pohodlí, praktičnost a je nabízen za rozumné ceny.

Strohý design

Co se týká designu, pořád je to takové „germánské“. Jistě, to auto je určeno hlavně pro naše německé sousedy… Na mne ale působilo dost odtažitě. Nicméně na druhou stranu musím uznat, že z něj vyzařovala osobnost. Silná osobnost. A také sebevědomí. Jako kdyby říkalo: Tady jsem, mě jen tak někdo nepřehlédne. A neodstrčí.

Klepněte pro větší obrázek
Co mají společného designéři Opelu a australští domorodci? Zálibu v bumerangu.

Třeba přední část. Ta výrazná grafika ve tvaru bumerangu. Probíhá od hlavních světlometů k světlům do mlhy ve spodní části nárazníku.  

Zajímavá je i silueta karoserie vozu. Designéři se prý inspirovali u vysokorychlostních vlaků. Výsledkem je proudnicový tvar Zafiry Tourer. Prolisy ve tvaru čepele na bocích karoserie pak zdařile evokují výraz dynamického pohybu směrem vpřed (viz foto nahoře).

Klepněte pro větší obrázek
Výhled přímo nebeský.

Co mě však nejvíce zaujalo a co jsem při krátké jízdě ocenil, byl výhled. Oproti předchozí generaci se výrazně vylepšil. Zásluhu na tom mají tenčí sloupky karoserie vyrobené hydroformováním a pak také relativně tenký střední sloupek karoserie.

Třeba čelní sklo je dnes o 4 centimetry širší. Vypadá to jako zanedbatelná míra, ale věřte, ve voze jsem si připadal s trochou nadsázky jako ve skleněné kouli.

Žádná demontáž sedadel

Opel se pyšní, že s modelem Zafira založil v roce 1999 nový segment kompaktních sedmimístných vanů. A s aktuální třetí generací modelu Zafira chce pokračovat v úspěšné historii.

Sází na osvědčené, na princip, který ho za léta nezklamal. Nazval ho „Maximální flexibilita kabiny bez demontáže sedadel“.

Inženýři automobilky opět vylepšili koncepci Flex7. V čem to spočívá? Zatímco dvě sedadla ve třetí řadě se dají i nadále sklopit do podlahy zavazadlového prostoru, sedadla ve druhé řadě byla kompletně rekonstruována. Už je netvoří společná lavice, ale tři individuální sedadla, která lze nezávisle podélně posouvat o 210 mm (100 mm dopředu, 110 mm dozadu) a sklápět, čímž se vytvoří zcela rovná podlaha. Kromě toho lze sklon opěradel tří sedadel nastavovat ve čtyřech různých polohách (0, 16, 20 a 24 stupňů).

Klepněte pro větší obrázek
Ukázky uspořádání sedadel.

Všechny prvky výbavy Opel Flex jsou konstruovány tak, aby splňovaly základní požadavek značky Opel na manipulaci. Díky snadno dosažitelným smyčkám popruhů, které jsou barevně rozlišeny pro lepší orientaci (červené na sklápění a černé na vytahování nahoře), se opěradla sedadel dají úplně sklopit jediným jednoduchým pohybem, aniž by bylo třeba vyjmout sedadla nebo opěrky hlavy.

Sázka na pohodlí

Zajímavým prvkem nového modelu je systém Lounge Seating. Ten zajišťuje pasažérům sedícím na sedadlech ve druhé řadě prostor na úrovní luxusní limuzíny.

Stisknutím tlačítka se tři sedadla v druhé řadě dají transformovat na dvě mimořádně komfortní sedadla s velkým místem na nohy a zvětšeným prostorem (šířkou) v oblasti ramen: vnější sedadla se dají podélně posouvat až o 280 mm - což je největší hodnota ve třídě a o 70 mm více oproti standardní verzi - a pak posunout o 50 mm směrem do středu kabiny, což představuje skutečnou novinku v tomto segmentu.

Tato nová konfigurace interiéru je standardem v nejvyšší verzi výbavy Cosmo a do verze Enjoy se dá objednat za příplatek.

Hodně povedený je i snadno ovladatelný sklápěcí/otočný mechanismus, který transformuje opěradlo prostředního sedadla na středové loketní opěrky cestujících na vnějších sedadlech. (Opel si tento jedinečný systém nechal patentovat.)

Klepněte pro větší obrázek
Rafinované. Prostřední sedačka jako opěradlo.

O tom, že konstruktéři nové Zafiry naslouchali zákazníkům a pečlivě vyhodnocovali průzkumy trhu, svědčí i to, že je ve voze více než 30 odkládacích ploch. Lze říci, že všechny předměty přepravované v kabině mají vlastní, snadno přístupné úložné místo. Výsledkem je „uklizený“ interiér. 

Klepněte pro větší obrázek
Řidič má k dispozici tři různá nastavení. „Standard“ je určený pro každodenní jízdu. Při režimu „Sport“ se kromě charakteristiky podvozku změní i nastavení charakteristiky elektronického pedálu akcelerátoru pro spontánnější reakci motoru a současně se změní charakteristika posilovače řízení, které je bezprostřednější. Režim „Tour“ pak zabezpečuje zvlášť komfortní jízdu. 

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Strohý design; Žádná demontáž sedadel; Sázka na pohodlí
  2. Rafinovaný nosič kol; Sedm motorů; Vyladěné ceny
Opel Insignia 2
Rok výroby: 2009
Stav: 144 824 km
Cena: 160 000 Kč
Opel Astra 1.9
Rok výroby: 2005
Stav: 142 251 km
Cena: 60 000 Kč
Opel Corsa 1.248
Rok výroby: 2007
Stav: 146 051 km
Cena: 50 000 Kč
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků
Test ojetiny Volvo V70 III: S pětiválcem nezlobí, ale odborníky potřebujete

Test ojetiny Volvo V70 III: S pětiválcem nezlobí, ale odborníky potřebujete

Ceny nejvíce ojetých kusů Volva V70 proťaly hranici 200 tisíc korun. Jak funguje švédský vůz po letech?

8.  4.  2017 | David Rusol | 15 příspěvků