Nové zimní pneumatiky Bridgestone a Firestone obdržely nejlepší známky od německého autoklubu ADAC

Výjimečnou úroveň bezpečnosti, spolehlivosti a výkonu nové generace zimních pneumatik společnosti Bridgestone, největšího výrobce pneumatik a gumárenských produktů na světě, dokládají vynikající výsledky nejnovějších testů pneumatik, realizovaných německým autoklubem ADAC. Lamelová zimní pneumatika Blizzak LM001 (195/65 R 15 T) se umístila v nejprestižnějším nezávislém testu na druhém místě v celkovém pořadí. Všechny konkurenty zanechala za sebou v důležité oblasti provozních vlastností na mokru, a získala tak nejvyšší hodnocení „velmi doporučovaná“. Ve stejném testu se umístila pneumatika Firestone Winterhawk 3 (175/65 R 14 T) v Top 4 ve své kategorii, což je pozoruhodný výsledek, protože se jedná o pneumatiku od značky střední cenové úrovně. Oba výsledky potvrzují úspěch komplexního programu vývoje zimních pneumatik Bridgestone.

Měnící se podmínky a poptávka spotřebitelů

Zimní podmínky se mění. V uplynulých letech panovalo spíše deštivé počasí bez sněhu. Vývoj zimních pneumatik Bridgestone na tuto skutečnost pohotově reagoval. Motoristé nicméně potřebují pneumatiky, které si dokážou poradit s širokou škálou zimních podmínek, ať se jedná o sníh, rozbředlý sníh, suché a mokré silnice, mráz, atd. Jinými slovy potřebují zimní pneumatiku velmi vyvážených vlastností bez kompromisů, která zaručuje vysokou úroveň bezpečnosti a výkonu ve všech podmínkách.

Bridgestone zaměřil svůj vývoj přesně tímto směrem, což přineslo vynikající výsledky testů, v nichž jsou zimní pneumatiky Bridgestone označovány za „celkově vyvážený produkt s excelentním výkonem na mokru“.

Po všech stránkách „zvláště doporučena“

Ve srovnávacím testu zimních pneumatik ADAC 2014, který byl zveřejněn 25. září, se nová generace pneumatik Bridgestone umístila mezi všemi konkurenty jednoznačně na vrcholu ve všech klíčových disciplínách v zimních podmínkách. Vrcholná lamelová zimní pneumatika Blizzak LM001 byla oceněna jako „velmi vyvážená zimní pneumatika s nejvyšší úrovní výkonu na mokru a dobrým výkonem na suchu a sněhu“ a obdržela velmi vysokou celkovou známku 2,2. Kromě toho byla této pneumatice nedávno udělena prestižní známka „TÜV Performance“ německou společností TÜV SÜD, která patří mezi přední světové organizace v oblasti technických služeb.

Jedním ze skutečných překvapení v testu zimních pneumatik ADAC 2014 byla ovšem pneumatika Firestone Winterhawk 3, vyráběná rovněž společností Bridgestone. Tato novinka získala celkovou známku 2,3 a s ní i prestižní označení „zvláště doporučena“, přičemž se s náskokem umístila před několika prémiovými značkami. Pneumatika Firestone Winterhawk 3 se svým výkonem v zimních podmínkách umístila na celkovém čtvrtém místě a z hlediska spotřeby paliva byla dokonce druhá. Podle nezávislých odborníků autoklubu ADAC se jedná o „velmi vyváženou zimní pneumatiku s nejlepšími známkami na ledu a dobrým výkonem na mokru s nižší spotřebou paliva“. Kromě toho „Winterhawk 3 vykazuje také dobrou přilnavost v kombinaci s úsporou paliva“. Pneumatika Firestone Winterhawk 3 je navíc nejlevnější z testovaných pneumatik, které se umístily na prvních čtyřech místech.

„Tyto výsledky potvrzují závěry interních testů společnosti Bridgestone, že Blizzak LM001 stanovuje nová měřítka v oblasti bezpečnosti jízdy v zimě s vysokou úrovní vyváženého výkonu ve všech podmínkách,“ říká Jake Rønsholt, generální ředitel obchodní jednotky Consumer Business Unit ve společnosti Bridgestone Europe.

Zimní pneumatika Bridgestone získala hodnocení „zvláště doporučena“ od autoklubu ADAC již potřetí v řadě. V roce 2012 toto ocenění získala pneumatika LM80 pro SUV, v roce 2013 pneumatika Blizzak LM32s a nyní Blizzak LM001, která tak završila řadu vynikajících výsledků zimních pneumatik Bridgestone v testech.

Nepopiratelná výhoda zimních pneumatik

Interní a nezávislé testy jasně ukazují, že zimní pneumatiky svým výkonem za nízkých teplot výrazně překonávají letní pneumatiky v prakticky všech provozních vlastnostech. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze speciálních směsí a jejich dezén zajišťuje vyšší úroveň přilnavosti, spolehlivější odezvu při brzdění, lepší ovladatelnost a vyšší stabilitu při průjezdu zatáčkou, a to nejen v naprosto zimních podmínkách se sněhem a ledem, ale i na mokrém a suchém povrchu. Rozsáhlé testy na specializovaném zkušebním polygonu Bridgestone ve Švédsku prokázaly, že brzdná dráha konvenčních letních pneumatik je více než dvounásobná v porovnání s nejnovějšími zimními pneumatikami Bridgestone.

Pro maximální bezpečnost silničního provozu je proto důležité včas vyměnit letní pneumatiky za zimní. Kromě toho se tím prodlouží životnost pneumatik. Vhodná doba pro přechod na zimní pneumatiky je přibližně v době změny letního času na zimní. Po skutečném příchodu zimy výrazně vzrůstá poptávka po zimních pneumatikách, což má za následek dlouhé čekací lhůty u prodejců pneumatik. Bridgestone proto řidičům doporučuje učinit objednávku a rezervaci výměny letních pneumatik za zimní již nyní.

Navzdory rostoucí oblibě „celoročních“ pneumatik dosahují dokonce i ty nejlepší pneumatiky z této kategorie v testech zimních pneumatik ADAC hodnocení pouze „podmíněně doporučované“, přičemž většina z nich je „nedoporučovaná“. Tyto pneumatiky vykazují obecně výrazné nedostatky na suchu v létě a nabízejí pouze omezené výkony na sněhu. ADAC výslovně doporučuje používat kombinaci letních a zimních pneumatik v souladu s místními podmínkami.

Komplexní zaměření na bezpečnost

Pozoruhodné výsledky testů nejnovější generace zimních pneumatik Bridgestone jsou dalším potvrzením nových měřítek, která stanovuje řada Blizzak v oblasti výkonu v zimních podmínkách. Celková strategie vývoje značky Bridgestone klade v souladu s jasným zaměřením společnosti Bridgestone na bezpečnost stejný důraz na zimní i letní pneumatiky. Bridgestone v uplynulých deseti letech intenzivně investoval do vývoje zimních pneumatik a nyní má k dispozici nejmodernější testovací technické zázemí na svém zkušebním polygonu ve švédském Vidselu, 100 km od severního polárního kruhu. Inženýrům společnosti Bridgestone se podařilo s využitím přesnějšího a objektivnějšího testování ovladatelnosti a provozních vlastností pneumatik ve všech myslitelných podmínkách vyvinout kompletní řadu pneumatik, zkonstruovaných, vyvinutých, testovaných a vyráběných v Evropě pro evropský trh.

Úsilí společnosti Bridgestone poskytovat nejvyšší možnou úroveň bezpečnosti pokrývá nejen různé druhy vozidel, použití a stylů řízení, ale také kompletní škálu provozních a povětrnostních podmínek. Bridgestone přijímá výzvu vyvíjet nové technologie, které reagují na měnící se požadavky současných řidičů ve světle stále extrémnějšího a nepředvídatelnějšího počasí v jednotlivých ročních obdobích. Cílem společnosti Bridgestone je poskytovat řidičům potřebnou jistotu a pocit bezpečí, aby si mohli užívat jízdu i v těch nejextrémnějších zimních podmínkách.

Ford Focus 1.6
Rok výroby: 2007
Stav: 162 312 km
Cena: 65 000 Kč
Ford Focus 0
Rok výroby: 2004
Stav: 146 554 km
Cena: 40 000 Kč
Volkswagen Passat 0
Rok výroby: 2010
Stav: 152 891 km
Cena: 160 000 Kč
Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu

Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu

V pátek fakticky končí povinnost zimních pneumatik a nastává čas těch letních. Podívejte se na výsledky testu dvaceti pneumatik v několika disciplínách. Můžete se tak lépe rozhodnout, co si nechat na auto nazout.

28.  3.  2017 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
Test Citroënu C3: Vyzkoušeli jsme ho (nejen) v úzkých uličkách Kutné Hory

Citroën C3 1.2 PureTech (5M)

Inspirován svěžím vzhledem Cactusu zamířil Citroën C3 také na český trh. Jak velkou konkurencí bude v segmentu malých vozů, kterému v tuzemsku již nějaký čas kraluje Fabia? Novinku jsme otestovali s benzínovým motorem 1.2 PureTech.

28.  3.  2017 | Stanislav Kolman | 17 příspěvků
Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží

Peugeot 3008 2.0 BlueHDi (6M)

Je to jen pár dní, co si Peugeot 3008 vysloužil ocenění za nejlepší evropské auto tohoto roku. My jsme měli možnost jej vyzkoušet a přinášíme pětici důvodů, proč francouzská automobilka za svůj výtvor získala titul zaslouženě. Našli jsme ale i nedostatky.

22.  3.  2017 | Stanislav Kolman | 70 příspěvků