Nejvíce kradená auta v USA? SUV a „trucky”

Předpokládáte, že se v rukou amerických zlodějů aut ocitají nejčastěji drahá auta z „importu”? Nenechte se mýlit, premianti jsou z jiných sfér.

Americký Highway Data Loss Institute (HLDI) právě zveřejnil výsledky své nové studie. Ta se zabývá zkoumáním kradenosti jednotlivých modelů a její závěry se později promítají do výše sazeb pojišťoven. Tyto sazby jsou přímo úměrné zájmu zlodějů a pochopitelně i ceně vozu.

Níže tak najdete deset nejvíce a deset nejméně kradených modelů. Modely ale nejsou seřazeny pouze podle relativních počtů ukradených vozů, ale podle průměrné výše škody, jakou jejich krádeže znamenají pro pojišťovny. Žebříček je tedy sestaven tak, že se celková výplata všech pojistných plnění za krádeže daného typu vozu vydělí počtem pojištěných vozidel téhož typu. Tímto způsobem nám vyjde hodnota 14 dolarů pojistného plnění ročně na jedno pojištěné vozidlo, od níž se jednotlivé typy vozů více či méně vzdalují. A když už jsme u průměrných hodnot, americké pojišťovací ústavy vyplácí pojištěnému v průměru 11 934 dolarů za jeden ukradený vůz.

Ale zpět k „naší” statistice. Vzhledem k výše zmíněnému mechanismu do tohoto přehledu „kradenosti” jednotlivých vozů logicky promlouvá i jejich cena, což pro nás výsledky částečně zkresluje. Např. sportovní Chevrolet Corvette Z06 není kraden tak často jako ostatní vozy v seznamu, ale s průměrnou výší pojistného plnění rovné 41 229 dolarům se snadno dostal na páté místo. Pořadí ostatních vozů ale cena už tolik neovlivnila a ve statistice se objevují především díky zájmu zlodějů.

A výsledky jsou i nejsou překvapivé. Překvapivé budou pro ty, kteří by na čelných pozicích čekali exotické vozy ve stylu filmu 60 sekund, naopak nezaskočí ty, jenž předpokládají, že co se v Americe prodává, to se tam také krade. Sice na předních místech najdeme pár luxusních sedanů a sportovních vozů, nejčastěji se ale v rukou zlodějů objevují klasické „trucky” jako Ford F-250 a SUV typu Hummer H2. K tomu podle HLDI přispívá krom obecné popularity i skutečnost, že tyto stroje často ukrývají drahý náklad nebo pracovní nářadí.

Letošním smutným premiantem se ale stává velké SUV Cadillac Escalade, podle statistik dojde ke krádeži 10,8 vozů tohoto typu z 1 000, ukradne se tedy neskutečné procento všech zakoupených vozů, což je sedminásobná cifra oproti průměru. Tomu odpovídá i průměrné roční pojistné plnění ve výši 146 dolarů na jeden ukradený vůz, průměrná hodnota je přitom, jak jsme již zmínili, desetkrát nižší - jen 14 dolarů. Pro úplnost je třeba dodat, že Escalade je v tomto průzkumu premiantem zcela tradičně, „vyhrál” v šesti z posledních sedmi přehledů HLDI, a to už oprvdu není náhoda.

Velký Cadillac je následován truckem Ford F-250 s prodlouženou kabinou a pohonem všech kol a kupé Infiniti G37. V první skupině se navíc kupodivu objevuje šest vozů z produkce General Motors, které jsou chráněny pověstným koncernovým imobilizérem OnStar. Jenže s tím si zloději podle HLDI poradí jednoduše - auto prostě naloží a odvezou.

V žebříčku zloději nejméně žádaných vozů naopak kraluje Volvo S80. Zloději ukradnou pouhé promile pojištěných aut a pojišťovny vyplatí jejich majitelům v průměru jen čtyřu procenta celkového průměrného plnění. Krom pro nás exoticky znějícího Saturnu Vue (je to ale Opel Antara) mezi zloději neboduje ani u nás prodávané vozy jako Nissan Murano, Subaru Impreza, Toyota Prius nebo kupodivu i Mini Cooper.

Závěrem dodejme, že od roku 1998 počty krádeží automobilů v USA trvale klesají, na druhou stranu průměrně vyplácená částka nepatrně roste.

Nejvíce kradené modely aut v USA

1. Cadillac Escalade

Klepněte pro větší obrázek

2. Ford F-250 4WD

Klepněte pro větší obrázek

3. Infiniti G37 Coupe

Klepněte pro větší obrázek

4. Dodge Charger HEMI
5. Chevrolet Corvette Z06
6. Hummer H2 4WD
7. Nissan Pathfinder Armada
8. Chevrolet Avalanche 1500
9. Chevrolet Silverado 1500
10. GMC Yukon

Nejméně kradené modely aut v USA

1. Volvo S80

Klepněte pro větší obrázek

2. Saturn VUE 4WD

Klepněte pro větší obrázek

3. Nissan Murano

Klepněte pro větší obrázek

4. Saturn VUE 2WD
5. Honda Pilot 4WD
6. Subaru Impreza
7. Toyota Prius
8. Mini Cooper
9. Toyota Tacoma
10. Toyota Sienna 4WD

Ford Focus 0
Rok výroby: 2004
Stav: 146 554 km
Cena: 40 000 Kč
Ford Focus 1.6
Rok výroby: 2011
Stav: 134 224 km
Cena: 115 000 Kč
Ford Mondeo 2
Rok výroby: 2007
Stav: 162 305 km
Cena: 115 000 Kč
Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu

Je čas přezouvat! Známe dvacet nejlepších letních pneumatik na trhu

V pátek fakticky končí povinnost zimních pneumatik a nastává čas těch letních. Podívejte se na výsledky testu dvaceti pneumatik v několika disciplínách. Můžete se tak lépe rozhodnout, co si nechat na auto nazout.

včera | Milan Lažanský | 22 příspěvků
Test Citroënu C3: Vyzkoušeli jsme ho (nejen) v úzkých uličkách Kutné Hory

Citroën C3 1.2 PureTech (5M)

Inspirován svěžím vzhledem Cactusu zamířil Citroën C3 také na český trh. Jak velkou konkurencí bude v segmentu malých vozů, kterému v tuzemsku již nějaký čas kraluje Fabia? Novinku jsme otestovali s benzínovým motorem 1.2 PureTech.

včera | Stanislav Kolman | 15 příspěvků
Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží

Peugeot 3008 2.0 BlueHDi (6M)

Je to jen pár dní, co si Peugeot 3008 vysloužil ocenění za nejlepší evropské auto tohoto roku. My jsme měli možnost jej vyzkoušet a přinášíme pětici důvodů, proč francouzská automobilka za svůj výtvor získala titul zaslouženě. Našli jsme ale i nedostatky.

22.  3.  2017 | Stanislav Kolman | 70 příspěvků