Návštěva v designovém centru Mercedesu. Nová třída A se změní

Poprvé v historii nechala značka Mercedes-Benz nahlédnout desítky novinářů do jinak přísně utajovaných prosto svého designového centra v Sindelfingenu u Stuttgartu.

Velkoryse řešené vzdušné prostory s bílými koberci na podlaze, po obvodu sálů magnetické tabule s množstvím různých skic, a v jednom z rohů útulný odpočinkový kout s knihovnou, v níž jsou k dispozici kromě různých knih o autech také třeba monografie nejuznávanějších malířů všech dob. Na jedné z chodeb pak vidíme dlouhou řadu desítek provedení masek chladičů vozů Mercedes-Benz tak, jak se měnily od přelomu 19. a 20. století až do současné doby... Tak vypadá interiér budovy poblíž brány číslo 7 v hlavním výrobním závodě značky Mercedes-Benz v Singelfingenu u Stuttgartu. Sídlí zde designové centrum značky, jejíž třícípou hvězdu nezná jen málokterý obyvatel planety Země. 

Běžně se sem běžný člověk nedostane. Nyní ale Mercedes udělal výjimku a uspořádal seminář pro novináře z celého světa. Mezi dvěma pozvanými z České republiky byl také redaktor Autorevue.cz. 

Celkem jsme v místě, kde se rodí tvary vozů značky Mercedes-Benz, ale i Smartů, nákladních a užitkových vozů koncernu Daimler strávili šest hodin a měli možnost se setkat s vůdčími osobnostmi jeho designu, včetně nejvyššího šéfa Gordena Wagenera.

SUV | Mercedes-Benz | Luxusní auta | První svezení

Mercedes-Benz GLC je nejpohodlnější prémiové SUV (první jízdní dojmy)

Zde je ovšem třeba dodat, že zdejší designové centrum není jediné, které tento koncern má. Další z celkem šesti stovek designérů pracují třeba v německém Ulmu, v amerických městech Carlsbad, Sunnyvale a Portland, v italském Comu, v Pekingu, v Sao Paolu a v indickém Chennai.

Mnoho dveří zůstalo zavřených

I když se novináři mohli ptát na cokoli, samozřejmě ne na všechno dostali odpověď, a ne vše mohli vidět. Na řadě míst během naší návštěvy postávali dobře rostlí muži v oblecích, kteří by příliš zvídavého žurnalistu jistě dokázali rychle patřičně usměrnit. Takže kompletně utajeny nám zůstaly projekty v takzvaném horkém stádiu. Mezi ty aktuálně patří třeba design monopostu F1 Mercedes AMG nebo první vozy nové "elektrické" řady EQ.

Samozřejmě jsme si s sebou nemohli vzít fotoaparáty. Jak zadní, tak i kamery na mobilu nám všem organizátoři akce důkladně zakryli lepícími štítky. Nicméně na závěr jsme dostali USB flash disc s pečlivě vybranými snímky.

Přesto jsme několikrát zalitovali, že nemáme výtvarný talent, abychom si něco mohli alespoň nakreslit.

Testy | Fascinace | Mercedes-Benz | Kupé | Luxusní auta

Test Mercedes-Benz S 500 4Matic Coupé: Jedním slovem dokonalost

Pochopitelně, že ne každý designér dělá vše - od základní linie karosérie až po tvar posledního tlačítka na volantu. Specializace je nutná i zde. Tudíž  jsou zde odborníci na světla, detaily interiéru, ovladače, digitální prvky (displeje), a třeba i korporátní design. Mercedes rovněž spolupracuje s výrobci designového osvětlení, lodí, vrtulníků, a dokonce i velkých privátních letadel se středním doletem.

Základními oblastmi inspirací pro designéry jsou, jak nám sami přiznali, svět lodí a letadel, a také celá rozmanitá příroda. Stále jsou designéři, kteří první návrhy tvarů kreslí na papír, jiní ale už v této fázi využívají speciální počítačové programy. Samozřejmě, že už v této chvíli designér ví, jaké budou základní rozměry vozu, typ pohonu a podobně. Začíná se samozřejmě s dvourozměrnými kresbami, následně se ty nejlepší návrhy převádějí do 3D. V další fázi nastává tvorba modelů. Nejprve v měřítku 1:4, následně v životní velikosti.

80 tun hlíny za rok

Prvním materiálem, z něhož je tvořena karosérie budoucího auta, je speciální modelářská hlína, odborně zvaná clay. Jen v Singelfingenu projde každým rokem rukama designérů 60 až 80 tun této hlíny. Z hlíny se nejprve tvoří nejen povrchové díly karosérie, ale i interiér včetně palubní desky a sedaček.

"Je to opravdu vzrušující práce," svěřuje se jeden z mladých designérů, který nám postup práce předváděl na modelu již odtajněné současné generace vozu E Coupe. "Někdy stačí v určité partii přidat nebo ubrat pouhý jeden milimetr hmoty a výsledný dojem je úplně jiný," dodává.

Možná ještě kreativnější práci, než vytváření karosérií, mají specialisté na výběr a zpracování barev a materiálů. Přitom se ale musí držet stanovených zásad, které jsou jiné pro Maybach, jiné pro vozy luxusního segmentu, řady EQ, SUV, sportovní modely nebo verze AMG.

Tuning | Technika | Mercedes-Benz

Slávu AMG započala "Rudá svině". Značka nyní slaví 50. výročí

Zavítali jsme také do oddělení  Advanced designu, kde vznikají studie a koncepty vozů pro budoucnost. Některé jsou předobrazem chystaných skutečných modelů, jiné spíše jen naznačují směry a technologie budoucnosti. V klidu jsme si mohli prohlédnout prakticky všechny výtvory tohoto oddělení, které v poslední době koncern Daimler prezentoval na různých světových výstavách - ať už autosalonech osobních nebo užitkových aut nebo třeba na veletrhu spotřební elektroniky v Las Vegas.

Ačkoliv pozornost na sebe strhával přenádherný rudý showcar Vision Mercedes-Maybach 6, který měl premiéru vloni, autora této reportáže ještě více zaujala aerodynamická řešení konceptu IAA (Intelligent Aerodynamic Automobile, který si odbyl světovou premiéru během autosalonu ve Frankfurtu v roce 2015. Připomínáme, že ze zádi vozu se při rychlostech nad osmdesát kilometrů v hodině vysunují další téměř čtyřicet centimetrů dlouhé díly, které optimalizují proudění vzduchu kolem vozu, aktivní aerodynamické díly jsou pak také na přídi auta.

Zlatý hřeb si Mercedes logicky nechal na konec. Nejprve sjelo plátno z nové generace Mercedes-Benz E Cabrio. Tento vůz přitom bude mít oficiální premiéru až v březnu při autosalonu v Ženevě. Následně jsme se museli natěsnat do malé černé místnosti, kde se na několik minut rozsvítila světla a my si mohli na trojrozměrném modelu v měřítku 1:1 prohlédnout základní proporce a linie sedanu chystané druhé generace řady A. Na tuto "sochu" jsme se zahleděli skutečně se zalíbením. Je jisté, že nový designový směr značky minimálně v tomto segmentu bude spočívat v prosté eleganci bez zbytečné zdobnosti a s minimálním množstvím ostrých zlomů.

V následující fotogalerii si prohlédněte, co všechno jsme mohli spatřit:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mercedes Třídy A 1.992
Rok výroby: 2005
Stav: 144 423 km
Cena: 74 000 Kč
Mercedes Vito 2.143
Rok výroby: 2010
Stav: 111 635 km
Cena: 340 000 Kč
Mercedes Třídy A 1.699
Rok výroby: 2008
Stav: 166 877 km
Cena: 104 000 Kč
V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V novém testu, který připravil německý autoklub ADAC, se zkouškám podrobily letní pneumatiky v rozměru 195/65 R15.

22.  2.  2017 | Radek Pecák | 10 příspěvků
Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Doba přezouvání na letní pláště se kvapem blíží. Německý magazín Auto Bild proto otestoval brzdnou dráhu desítek letních pneumatik.

21.  2.  2017 | Milan Lažanský | 18 příspěvků
Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak: Diesel, benzin i hybrid

Korejská automobilka Kia v případě optimy předvádí cestu, jakou se za několik let vydá například i tuzemská Škoda se svým superbem.

17.  2.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 61 příspěvků