5
Fotogalerie

Na brzdě: Ford Mondeo Kombi 2.0 TDCi

Klasický redakční test nové generace Fordu Mondeo již máme za sebou, nastal čas podrobněji se podívat, jak je na tom prozatím nejsilnější diesel v nabídce se svým reálným výkonem. Dosahuje opravdu na hodnoty, které automobilka udává?

Nová generace Fordu Mondeo prošla naším testem zhruba v polovině prosince a v rámci testování jsme zavítali opět do válcové zkušebny, abychom zjistili, jak je na tom naftový dvoulitr se svým reálným výkonem. Naše konkrétní verze dostala prozatím nejsilnější diesel v nabídce, což znamená, že by měl výkon dosahovat na 132 kW (180 k) při 3500 ot./min a točivý moment by měl nabídnout maximálních 400 Nm v rozmezí od 2000 do 2500 ot./min. 

Naftový čtyřválec dostal s příchodem nové generace řadu změn. Ford ve svých materiálech upozorňuje samozřejmě na opatření směřující ke snížení emisí, ale také na přepracovaný blok motoru, kompletně novou hlavu válců a jiné vstřikovače. Jen zopakujeme, že tato jednotka má objem 1997 cm3 a že jde o motor s rozvodem DOHC.

mondeo_3.JPGmondeo_1.JPG
Ford Mondeo nové generace na brzdě vyloženě nezklamal, ovšem také nijak zvlášť nepřekvapil. Především ale motor vykázal nižší maximální výkon. 

Testovaný automobil dorazil do testu vybavený šestistupňovou automatickou převodovkou Powershift a ta se nakonec ukázala jako lehce problémová. Měření výkonu na válcích v autě s manuální převodovkou probíhá tak, že se zařadí zvolený rychlostní stupeň (třetí nebo čtvrtý) a motor se nechá spadnout na volnoběžné otáčky, aby následovala akcelerace na plný plyn.

Aplikovat tento postup na automatické převodovky bývá problematické, protože se dost často stává, že převodovka při přidání plynu podřadí. Obvykle se proto zpočátku neakceleruje pod plným plynem. Powershift ale nespolupracoval ani tak, takže jsme nakonec museli měřit až zhruba od 2300 ot./min. Proto výsledný graf nezačíná na klasicky nízkých otáčkách ale až na zmíněných 2300 ot./min.

Z tohoto důvodu bohužel nemůžeme s určitostí říci, jak je na tom motor s průběhem točivého momentu, protože začínáme až v otáčkách, kde by už měl naftový čtyřválec nabízet maximálních 400 Nm. Udávané maximum bylo naměřeno až při 2819 ot./min, přičemž jako nejvyšší hodnotu vykázalo měření 401,18 Nm.

mondeo_2.JPGmondeo_4.JPG
Automatická převodovka nakonec způsobila, že jsme museli měřit až od 2300 ot./min. Točivý moment ale slibovaného maxima nakonec dosáhl, jen o něco později. 

Co se výkonu týká, tam se motor na udávaných 180 koní ani při opakovaných měření nedostal. Nejvíce bylo naměřeno 177,55 koní dostupných při 3342 ot./min. Maximum výkonu drží motor zhruba do 3500 ot./min a následně už přichází pokles, přičemž veškeré představení končí na 4300 ot./min.

Celkově dvoulitrové TDCi nijak zvlášť nepřekvapilo. Na slibovaný maximální výkon se navíc (i když těsně) motor nakonec nedostal, což může být trochu zklamání. Třeba motory koncernu Volkswagen běžně vykazují vyšší výkon, než jaký automobilka slibuje, což naposledy dokázala Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (135 kW) a mělo by to potvrdit také připravované měření Volkswagenu Passat nové generace

mondeo_graf.jpg

Ford

Henry Ford založil michiganskou automobilku v roce 1903 a proslul zavedením postupů sériové výroby s využitím montážních linek. Tak vznikl první cenově dostupný vůz: Ford model T.

Ford Fiesta •  Ford Focus • Ford Mondeo • Ford S-Max • Ford Galaxy • Ford C-Max • Ford EcoSport • Ford Mustang • Ford Puma • Ford Kuga • Ford Explorer • Ford Tourneo Courier

Doporučujeme

Články odjinud