Ministr financí chce zatížit benzín a naftu dalším poplatkem

Ministr financí chce zatížit benzín a naftu dalším poplatkem

Dnešních víc než 50 procent Andreji Babišovi nestačí, chce z kapes řidičů vytáhnout další peníze – tentokrát na správu hmotných rezerv.

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO zvažuje zavedení nového poplatku, který by ve výsledku mohl vést ke zdražení pohonných hmot. Informuje o tom zpravodajský web iDnes.cz

Takzvaný „příspěvek do odvětví“ by podle ministerského návrhu sloužil k financování státních hmotných rezerv. Ty samozřejmě dnes také platíme všichni. Zásoby ropy a pohonných hmot nakupuje stát za peníze vybrané od občanů a firem, protože žádnými jinými nedisponuje. 

Babiš chce ale svěřit správu rezerv nové agentuře, v níž by měly podíl i soukromé firmy, a poplatek za udržování rezerv ve výši 1,5 miliardy korun přenést přímo na řidiče. Benzín i nafta jsou přitom zatížené značnými odvody již dnes.

Víc než 19 korun z litru si bere stát

Z každého litru benzínu se eráru odvádí 12,84 Kč, v případě nafty je to 10,90 Kč. Neplátci DPH, což jsou všechny soukromé osoby a většina drobných podnikatelů, hradí v ceně benzínu také daň z přidané hodnoty ve výši 21 %. Ta se ovšem počítá již z ceny navýšené o spotřební daň, takže se fakticky jedná o dvojí zdanění. 

Z částky, kterou zaplatíte u čerpací stanice, si tak stát rovnou vezme víc než polovinu. Při ceně 36 Kč za litr Naturalu 95 činí součet spotřební daně a DPH víc než 19 Kč, tedy 53 % celkové sumy. U nafty činí celková míra zdanění asi 47 procent.

České zdanění pohonných hmot je v rámci EU nadprůměrné, přičemž řidiči za své peníze rozhodně nedostávají nadprůměrnou kvalitu infrastruktury a služeb.

Už ví, jak na to 

Andrej Babiš má se saháním do kapes motoristů prostřednictvím státu bohaté zkušenosti už ze soukromé sféry. Jím ovládané společnosti patří k nejvýznamnějším dodavatelům surovin pro výrobu tzv. biosložek, které se do paliva přimíchávají ze zákona. Biosložka stojí v litru nafty asi 50 haléřů. 

Novelu zákona o ochraně ovzduší, která nařizovala zvýšení podílu biosložky, odsouhlasila v květnu 2010 tehdy už fakticky rozpuštěná sněmovna, která se kvůli tomu dokázala zázračně sejít pouhý den před volbami. Významně k tomu přispěl i dnešní premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. Andrej Babiš se netajil tím, že za přehlasování prezidentského veta intenzivně loboval. 

Doporučujeme

Články odjinud