Mercedes-Benz SLK: pohoda ve sprintu

Rovné dlouhé dálnice kolem Berlína byly pro jízdu s malým populárním roadsterem SLK ideální. Zde jsou první dojmy…

Malý roadster s třícípou hvězdou se objevil poprvé v roce 1996 a hned se stal velmi oblíbený. My jsme testovali novinku, přestavitele třetí generace. První postřeh? I když k takové domněnce možná pohled na siluetu svádí, tak zapomeňte na brutalitu, na čoudící kvičící pneumatiky. V tomhle sportovním autě vás nic k podobnému chování nenutí. Všechno v něm bylo totiž takové civilní, příjemné… až pohodové.

Plus

Nejsilněji na mne zapůsobil design vozu. Auto bylo nízké, zeširoka rozkročené, s dlouhým předkem a useknutým zadkem. Ve srovnání se svým předchůdcem působilo dynamičtějším, sportovnějším dojmem. Na první pohled byla znát inspirace u historického modelu 190 SL.

Klepněte pro větší obrázek

Nekousalo jako jeho konkurenti, třeba Porsche Boxster nebo BMW Z4, jenže to vůbec nevadilo. I ve vysokých rychlostech se chovalo pohodově. Rozhodně však nebylo mdlé ani tupé, natož nudné. Pohon zadních kol ho proměnil v „zábavný“ stroj.

Kolega, bývalý závodník, prý jel s vozem po „ringu“ kolem Berlína se staženou střechou rychlostí 240 km/h. No nevím. Mně stačilo 90 km/h a myslel jsem, že budu vyluxován do nebes.

SLK se u nás prodává se dvěma benzinovými čtyřválci s označeními 200 (1.8 l) a 250 (1.8 l) a vůz se šestiválcovým motorem o objemu 3.5 l je označen 350. Dvoustovka byla nejslabší (135 kW), ale vzhledem k charakteru vozu podle mne zcela dostačující.

Nejsilnější motor u třistapadesátky byl schopen produkovat 225 kW výkonu (nejvyšší točivý moment: 370 Nm/3500 ot./min.), dobře spolupracoval se sedmistupňovou automatickou převodovkou.Táhl plynule a silně a měl až neuvěřitelnou průměrnou spotřebu – jen 7,5 l na sto kilometrů. Ti, kdo by chtěli jezdit za ještě levnější peníz, by měli počkat na verzi 250 CDI s dieselovým motorem, objeví se koncem letošního roku.

Jak už jsem řekl, tenhle stroj nebyl očividně postaven na to, aby trhal asfalt. Tady možná může v očích někoho ztrácet. Své konkurenty však naopak válcoval v pohodlí. Nejvíce u mne zabodoval trojramenný multifunkční sportovní volant potažený kůží Nappa a sportovní sedadla s koženým čalouněním, které významně snižovalo jejich zahřívání způsobené slunečním zářením.

Nový roadster narostl na šířku i délku o nějakých 300 milimetrů, i lidé nad sto osmdesát centimetrů se v něm budou cítit velmi dobře.

Hodně zajímavé bylo střešní okno se systémem Magic Sky Control. Jeho sklo změnilo po stisknutí tlačítka během několika sekund svou barvu z tmavé na průsvitnou a naopak. Když bylo sklo zatemněné, výrazně se snížilo zahřívání interiéru. Celé to však stálo 58 tisíc korun.

Systém Air Scarf, jenž fouká cestujícím teplý vzduch za krk, umožňuje jezdit s otevřenou střechou i za chladného počasí. Spolu s vyhříváním sedadel vyjde na 20 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek

Minus

Jak jsem chválil vzhled exteriéru, tak z vnitřku jsem byl, přiznávám, lehce zaražený. Neříkám, že to byla přímo nuda, ale moje očekávání byla mnohem větší. Tvůrci vozu se zaměřili na detail, ale možná až příliš. Třeba ta malá nepřehledná tlačítka na středovém panelu…

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Se stahovací střechou nebylo možné manipulovat za jízdy. Omezení tu bylo kvůli dopravním předpisům. (Když byla totiž stahovací střecha v pohybu, tak v jednu chvíli zakrývala poznávací značku vozu).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Peníze

Špičkový SLK 350 stojí 1 336 800 Kč, tlačí se tak na území Porsche Boxsteru (od 1 380 000 Kč). Prostřední SLK 250 je k mání za 1 058 400 Kč. Nejlevnější – dle mého názoru plně postačující – je verze SLK 200 za 982 800 Kč. Ta je v přímém střetu s BMW Z4 (od 932 500 Kč).

Více v připravovaném testu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Fotografie Jaroslav Matějka (7) a Pavel Hrabica (8)   

 

         

 

Mercedes Vito 2.143
Rok výroby: 2010
Stav: 111 635 km
Cena: 340 000 Kč
Mercedes Třídy A 1.699
Rok výroby: 2008
Stav: 166 877 km
Cena: 98 000 Kč
Mercedes Vito 2.2
Rok výroby: 2010
Stav: 125 833 km
Cena: 289 000 Kč
Test Citroënu C3: Vyzkoušeli jsme ho (nejen) v úzkých uličkách Kutné Hory

Citroën C3 1.2 PureTech (5M)

Inspirován svěžím vzhledem Cactusu zamířil Citroën C3 také na český trh. Jak velkou konkurencí bude v segmentu malých vozů, kterému v tuzemsku již nějaký čas kraluje Fabia? Novinku jsme otestovali s benzínovým motorem 1.2 PureTech.

dnes | Stanislav Kolman | 7 příspěvků
Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží

Peugeot 3008 2.0 BlueHDi (6M)

Je to jen pár dní, co si Peugeot 3008 vysloužil ocenění za nejlepší evropské auto tohoto roku. My jsme měli možnost jej vyzkoušet a přinášíme pětici důvodů, proč francouzská automobilka za svůj výtvor získala titul zaslouženě. Našli jsme ale i nedostatky.

22.  3.  2017 | Stanislav Kolman | 69 příspěvků
Test Škody Octavia po faceliftu s motorem 1,8 TSI. K RS chybí jen kousek

Škoda Octavia 1.8 TSI (facelift)

Octavia se zážehovou osmanáctistovkou nepatří mezi ty úplně nejvyhledávanější motorizace, ovšem její kultivovanost, chuť po otáčkách a solidní spotřeba paliva z ní činí černého koně modelové řady. Svezli jsme se verzí liftback s převodovkou DSG a pohonem předních kol.

20.  3.  2017 | Jiří Švamberk | 40 příspěvků