Mercedes-Benz 450 SEL 6.9: vrchol evropského ledovce

Před 40 lety byl představen luxusní Mercedes-Benz 450 SEL 6.9. Měl plynokapalinové pérování a největší motor, jaký se tehdy do evropského osobního auta montoval…
Seznam kapitol
  1. Ve velkém stylu, Největší motor v Evropě, Nová generace, Videa
  2. Rafinovaný podvozek, Cestování nejvyšší třídou, Technické údaje
  3. Fotogalerie

Ve velkém stylu

Když byl na sklonku roku 1972 představen Mercedes-Benz W116 (oficiálně až v Ženevě následujícího roku), stal se prvním modelem dodnes pokračující tradice stuttgartské vlajkové lodi S-Klasse. Byl to velký, mimořádně komfortní sedan, jenž do nabídky Mercedes-Benz zavedl nový design s vodorovnými svítilnami vpředu i vzadu, zároveň šlo o vůbec první sériový vůz, jenž mohl být opatřen soustavou ABS (tehdy A-B-S), vyvinutou koncerny Teldix a Bosch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz 450 SEL 6.9: nová dimenze síly a luxusu

Řadě W116 jsme se věnovali již dříve, takže nejdůležitější progresivní prvky těchto vozů včetně řady moderních rysů aktivní a pasivní bezpečnosti jsme již shrnuli. Zatímco odborná i laická veřejnost zůstávala v úžasu, koncern DaimlerBenz záhy vynesl další trumf, jenž řadu W116 pozvedl do nových výšin: vlajkovou lodí celé nabídky se stal model 450 SEL 6.9, jenž slavil svoji premiéru na ženevském autosalonu v roce 1974.

Retro | Zajímavosti | Bezpečnost | Technika | Fascinace | Mercedes-Benz

Mercedes-Benz W116 (1973): první S-Class nastupuje

V letech 1975 až 1981 vzniklo jen několik set těchto unikátních strojů, jež reprezentovaly to nejlepší, co v dané době automobilový průmysl a technologie nabízely. Na první pohled se model Mercedes-Benz 450 SEL 6.9 od levnějších verzí nově zavedené S-Klasse (W116) v podobě typů 280, 250 a 450 nelišil, to nejzajímavější se však skrývalo pod karoserií…

Největší motor v Evropě

Srdcem vozu se stal mohutný vidlicový osmiválec, jenž byl v půli sedmdesátých let tím největším agregátem, jaký se v Evropě montoval do cestovních automobilů. Ba co víc, větší motory se tehdy vyráběly pouze v USA, nikde jinde! Logem slibovaných 6,9 l objemu sice nenabízel, ale skutečných 6 834 ccm bez problémů deklasovalo i osmiválec Rolls-Royce s tradičním objemem 6 750 ccm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Také interiér byl přinejmenším impozantní...

Tento agregát vznikl adaptací osmiválce 6.3, zavedeného do výroby v roce 1963. Převrtáním masivního bloku ze 103 na 107 mm byl objem navýšen z 6 332 na zmíněných 6 834 ccm. Kompresní poměr byl naopak snížen z 9,0 na 8,8:1 (postačil tedy benzín s nižším oktanovým číslem), výkon přesto narostl z 250 na 286 koní (185, resp. 211 kW). Nejvyšší otáčky, hlídané regulátorem na rozdělovači, narostly na 5 200 ot./min. Točivý moment nabyl o 50 na celkových 550 Nm, i přes marginální nárůst zdvihového objemu tedy vzrostly výkonové parametry skutečně výrazně.

Retro | Zajímavosti | Design | Fascinace | Premiéry | Mercedes-Benz

Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 po špičkové renovaci Väth

S pohotovostní hmotností 1 935 kg činila výkonová hmotnost jen 6,8 kg/k. Motor prošel celou řadou dalších výrazných modifikací, mezi nimiž ční zejména použití nového nepřímého vstřikování. Mechanický systém Bosch K-Jetronic, osvědčený tehdy již ve vozech Porsche 911, nahradil dosud používané elektronické i mechanické soustavy, jež tehdy Mercedes-Benz na svých špičkových vozech využíval.

Nová generace

V aplikaci na modifikovaném osmiválci M-B představoval K-Jetronic novou etapu, neboť nešlo o zařízení vysloveně mechanické, ale ani elektronické, tedy co do řízení vstřikování. Množství paliva vstřikovaného před ventily totiž přímo regulovaly výchylky kruhové destičky v sacím traktu podle množství nasávaného vzduchu. Páka na destičce na jejím opačném konci působila na ventil ovládající přísun paliva.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dobové snímky naznačující řezy motorem i princip funkce kapalinových vymezovačů vůle ventilů

Dalším výsostným prvkem ventilových rozvodů OHC byly hydraulické vymezovače vůle, jež ve své době nebyly vůbec běžné, a vy se na princip jejich funkce můžete podívat díky snímkům z dobového tiskového materiálu. Ale výčet zajímavostí motoru „6.9“ tím nekončí. Osmiválec ve verzi 6.3 byl pro zástavbu pod celkem nízkou kapotu nového S-Klasse příliš vysoký, a tak za vlast padla olejová vana. Na její místo nastoupilo prostorově hospodárnější mazání se suchou klikovou skříní, známé z moderních supersportovních a závodních motorů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ačkoli se to na první pohled možná nezdá, konstruktéři dbali také na aerodynamiku

Olejová náplň pojala 12 l maziva, přičemž interval jeho výměny činil nezvykle vysokých 15 000 km. Cílem všech modifikací osmiválce bylo nejen zvýšení výkonu a snížení spotřeby, ale také omezení nároků na údržbu, například tranzistorové zapalování odbouralo potřebu seřizování předstihu zážehu.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Ve velkém stylu, Největší motor v Evropě, Nová generace, Videa
  2. Rafinovaný podvozek, Cestování nejvyšší třídou, Technické údaje
  3. Fotogalerie
Mercedes Vito 2.143
Rok výroby: 2010
Stav: 111 635 km
Cena: 340 000 Kč
Mercedes Třídy A 1.699
Rok výroby: 2008
Stav: 166 877 km
Cena: 98 000 Kč
Mercedes Vito 2.2
Rok výroby: 2010
Stav: 125 833 km
Cena: 289 000 Kč
Test Evropského auta roku. 5 důvodů, proč si Peugeot 3008 titul zaslouží

Peugeot 3008 2.0 BlueHDi (6M)

Je to jen pár dní, co si Peugeot 3008 vysloužil ocenění za nejlepší evropské auto tohoto roku. My jsme měli možnost jej vyzkoušet a přinášíme pětici důvodů, proč francouzská automobilka za svůj výtvor získala titul zaslouženě. Našli jsme ale i nedostatky.

22.  3.  2017 | Stanislav Kolman | 69 příspěvků
Test Škody Octavia po faceliftu s motorem 1,8 TSI. K RS chybí jen kousek

Škoda Octavia 1.8 TSI (facelift)

Octavia se zážehovou osmanáctistovkou nepatří mezi ty úplně nejvyhledávanější motorizace, ovšem její kultivovanost, chuť po otáčkách a solidní spotřeba paliva z ní činí černého koně modelové řady. Svezli jsme se verzí liftback s převodovkou DSG a pohonem předních kol.

20.  3.  2017 | Jiří Švamberk | 40 příspěvků
Test Dacie Duster: 5 věcí, které byste měli vědět o nejprodávanějším SUV v ČR

Dacia Duster 1.6 SCe 4x4

Proč je tak úspěšná? Ptáme se při testování Dacie Duster, která je na trhu již sedmým rokem, ovšem stále v kondici.

15.  3.  2017 | Milan Lažanský | 62 příspěvků