Kuba: zdánlivé otevření trhu s auty ve skutečnosti jen další z pastí režimu

Před týdnem byl na Kubě po několika dekádách uvolněn prodej nových automobilů. Podle většiny médií jde o důkaz postupné demokratizace tamní společnosti, byť v poněkud legrační formě, ale tak to není.
Seznam kapitol
  1. Kuba
  2. Fotogalerie

Revoluční vláda Komunistické strany Kuby, jejíž otěže v roce 2006 převzal z rukou nemocného Fidela Castra jeho bratr Raúl, dovedla svoji revoluci tak daleko, že po 55 letech umožnila svým občanům kupovat nová auta. Veřejnost na celém světě se nyní chvěje blahem nad tím, že Kuba díky Raúlovým reformám konečně směřuje k demokracii a prosperitě, ovšem minimálně v případě této reformy jde jen o další z umě zpracovaných iluzí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V provozu na Kubě hrají prim letité americké modely

Připomeňme, že od komunistické revoluce v roce 1959 až do poloviny roku 2011 bylo možno na Ostrově svobody obchodovat pouze s automobily, jež se na Kubu dostaly před rokem 1959. Současnost na tamních cestách proto vypadá tak, že silnice křižuje kombinace zbastlených amerických korábů z padesátých let (vesměs již s motory z úplně jiných aut), lad, škodovek a dalších vozů dovezených v dobách těsného spojení Kuby se Sovětským svazem a jeho satelity a pokoutně importovaných ojetin z první půle druhé dekády 21. století.

Zajímavosti | Americká auta

Dny starých amerických vozů na Kubě jsou sečteny?

Zpřístupnění nových aut prostým Kubáncům se stalo součástí jedné ze stovek reforem kabinetu Raúla Castra schválených v rámci nové pětiletky na sjezdu Komunistické strany Kuby v roce 2011. Za zmínku stojí, že tento sjezd byl teprve 6. v pořadí (a prvním po 11 letech) a že na něm byl do čela země oficiálně zvolen Raúl Castro, jenž se stal, podobně jako Fidel, prezidentem, premiérem a předsedou Komunistické strany v jedné osobě.

Norma o liberalizaci prodeje aut vstoupila na Kubě v platnost 3. ledna a dle očekávání pro tamní obyvatelstvo ani churavějící ekonomiku země nic neřeší. Mediálním symbolem tohoto „velkorysého“ kroku se stal „Peugeot za 5 milionů korun“, ovšem je třeba být objektivní. Nové Peugeoty za výklady dealerství ve skutečnosti startují v přepočtu na 1,8 mil. Kč, nicméně s ohledem na průměrnou mzdu Kubánce ve státní sféře, jež dosahuje několika set korun měsíčně, to na směšnosti celé situace nemění vůbec nic.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Svůj otisk v kubánském provozu zanechal i náš kraj...

Ale pojďme k jádru věci, přičemž dejme nejdříve slovo oficiální verzi Castrova totalitního režimu. Ten na jedné straně hovoří o „prodejích za tržní ceny“, na druhé straně ale připouští, že ceny nově dovezených aut jsou navýšeny o přirážku, jež poputuje do rozvoje hromadné dopravy. S ohledem na ceny panující na Kubě a na ceny nových aut se na internetu objevila poznámka, že Kuba hodlá vyřešit problémy s hromadnou dopravou prodejem jediného auta.

Samozřejmě bonmot, ovšem překvapivě nikoli úplně odtržený od reality. Podle kubánského Ministerstva dopravy by mohly být z přirážky na jediném novém autě koupeny dva ojeté autobusy ve slušné kondici, takže při hypotetickém prodeji pouhých 1 000 nových aut by byly vyřešeny problémy s hromadnou dopravou v celé Havaně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Kubánský vozový park sahá i do Evropy

Liberalizace trhu s auty však s sebou na Kubě nese také celou řadu dalších norem, jež paradoxně celou situaci dále zhoršují. Nově stanovené ceny na takzvaném volném trhu totiž prakticky znemožní nákup nového vozu též místním celebritám včetně sportovců, diplomatů či odborníků. Předpisy jdou zároveň i proti proklamovanému zájmu vedení Kuby o příliv investic zahraničních partnerů, kteří pro své zaměstnance za tyto ceny určitě auta kupovat nebudou.

V rámci veřejného tajemství je ale všem zúčastněným jasné, že nové auto by si i za stanovené ceny, jež jsou zřejmě nejvyšší na celém světě, řada Kubánců dovolit mohla. Ostrov svobody je totiž ve skutečnosti jednou velkou černou ekonomikou, nicméně právě její představitelé si takový vůz oficiální cestou určitě nekoupí. Druhý den by totiž mohli očekávat uniformovanou návštěvu, jež by se domáhala dokladů o původu příjmů.

Takže: důkaz o demokratizaci Kuby? Nikoli, pouze další z pastí na pašeráky, veksláky a další „nepřátele revoluce“, jimiž tamní režim svoji vládu pouze utvrzuje… 

Trochu rozptýlení vám nabídne pohled na padesátku nových fotografií z Kuby.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Kuba
  2. Fotogalerie
Peugeot 307 2
Rok výroby: 2004
Stav: 125 235 km
Cena: 40 000 Kč
Peugeot 207 1.36
Rok výroby: 2008
Stav: 124 552 km
Cena: 75 000 Kč
Peugeot 5008 1.56
Rok výroby: 2013
Stav: 138 942 km
Cena: 170 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

včera | Jiří Švamberk | 19 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků