J.D. Power: nové žebříčky spokojenosti

Nové studie spokojenosti i kvality aut přinášejí zajímavé výsledky. Jedno prvenství si odváží i Škoda Roomster.

Dvě nové studie respektovaného ústavu svým způsobem odrážejí kvalitu automobilek i jednotlivých modelů. První z nich je klasická studie spokojenosti majitelů aut na nejvýznamnějším evropském trhu s automobily, tedy na tom německém. Druhá se pak zabývá kvalitou nových vozů na jiném významném světovém trhu, americkém. Podívejme se na ně.

Studie spokojenosti majitelů vozů (VOSS), Německo

Tohoto výzkumu se letos zúčastnilo 16 200 německých motoristů, kteří vyplňovali dotazníky s kolonkami zaměřenými na jejich spokojenost s vozy v průměru dva roky starými.

Hodnotili celkem 67 aspektů sdružených ve čtyřech skupinách: atraktivita (výkon, design, komfort), kvalita a spolehlivost, provozní náklady (spotřeba paliva, pojištění, ceny servisu) a spokojenost se službami dealerů. Za metu byla opět zvolena hranice 1 000 bodů, průměrnou hodnotou se letos stala hranice 814 bodů.

Mezi značkami se na prvním místě vůbec poprvé objevila japonská značka Daihatsu se ziskem 843 bodů, a to především díky svému zdařilému typu Sirion. Ten se u nás prodává i jako Subaru Justy a v Německu zvítězil rovněž v kategorii malých vozů. Na druhém místě mezi značkami skončila italská Alfa Romeo (835), jež se tak stala dalším překvapením. Až na dalších stupních se usadily domácí společnosti Mercedes-Benz, BMW a Audi. Škodovka skončila devátá jeden bod před Hondou a na stejné úrovni s Mini. Sestavu naopak uzavírají Opel (790), Peugeot, Fiat, Chevrolet a nejhůře hodnocený Smart.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mezi samostatnými modely si prvenství ze svých tříd dále odvážejí vozy Toyota Aygo (minivozy), Toyota Corolla (nižší střední třída), Renault Laguna (střední třída), Mercedes-Benz E (vyšší střední a luxusní třída), Mercedes-Benz CLK (sportovní vozy), česká Škoda Roomster (MPV) a Nissan Qashquai (SUV). Kompletní výsledky naleznete v přiložených tabulkách.

Tato statistika se pravidelně stává zdrojem nekonečných debat řešících, o čem vůbec vypovídá. Rozhodně nejde o statistiku spolehlivosti, jde o komplexní pohled na kvalitu produktů i poprodejních služeb jednotlivých automobilek a jejich modelů. Důležitý je též fakt, že nejde o hodnocení absolutní, ale jakýsi mix očekávání a skutečnosti - spokojeni můžete být s průměrným autem a poprodejními službami na stejné úrovni, pokud jste od daného vozu či značky nečekali vůbec nic a velmi nespokojeni můžete být s produktem i službami na vysoké úrovni, pokud jste čekali úroveň špičkovou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Daihatsu Sirion / Škoda Roomster / Nissan Qashquai
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toyota Aygo / Toyota Corolla / Mercedes - Benz CLK

Studie kvality nových vozů (IQS), USA

Initial Quality Study (IQS) stanovuje průměrný počet závad stanovený ke stovce vozů daného typu (PP100) pod 90 dnech od jejich pořízení.

Letošní průzkum na americkém trhu vykazuje lepšící se kvalitu nových automobilů a menšící se rozdíly, na druhou stranu patnáct z dvaadvaceti trofejí si odváží zahraniční automobilky. Americké továrny však vykázaly meziroční zlepšení kvality o 10 %, zatímco průměrný nárůst byl 8 %.

Zkoumané modely vykazovaly v průměru 108 závad na 100 vozů (PP100), kdežto vloni to bylo 118 PP100. Výzkumu se zúčastnilo 60 000 respondentů, kteří referovali o své spokojenosti s novými  vozy po 90 dnech provozu.

Klepněte pro větší obrázek

Mezi značkami se nejlépe umístil Lexus, jejž tradičně následuje Porsche. Na třetí místo se z loňského desátého vyšvihl Cadillac, Hyundai si ze třinácté pozice polepšil na čtvrtou a pětici premiantů uzavírá Honda. „Skokanem roku“ se však stává Suzuki, vloni obsadilo 32. příčku a letos je již deváté. Kompletní pořadí značek najdete v přiložené tabulce. Jelikož má studie IQS v otázce jednotlivých modelů plných osmnáct kategorií, najdete laureáty v samostatné tabulce. 
 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Polepšily si Cadillac i Hyundai, ale největší nárůst spolehlivosti zaznamenalo Suzuki 

Kategorie

Vítězný model

Malé vozy
Toyota Yaris
Kompaktní vozy
Hyundai Elantra
Kompaktní sportovní vozy
Scion tC
Kompaktní luxusní sportovní vozy
Nissan Z
Kompaktní premiové vozy
Lexus IS
Střední luxusní vozy
Lexus GS
Střední sportovní vozy
Ford Mustang
Velké luxusní vozy
Lexus LS
Střední vozy
Nissan Altima
Velké vozy
Mercury Sable
Kompaktní SUV
Chrysler PT Cruiser
Střední SUV
Chevrolet Trail Blazer
Velká SUV
GMC Yukon
Střední luxusní SUV
Lexus GX
Velká luxusní SUV
Lexus LX
 Minivany
Toyota Sienna
Střední pick-upy
Honda Ridgeline
Velké pick-upy
Ford F-150

 

Škoda Octavia 2
Rok výroby: 2004
Stav: 155 281 km
Cena: 75 000 Kč
Škoda Octavia 1.8
Rok výroby: 2009
Stav: 144 216 km
Cena: 115 000 Kč
Škoda Octavia 1.9
Rok výroby: 2004
Stav: 164 163 km
Cena: 65 000 Kč
V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V ADAC testu pneumatik pro rodinná auta zvítězilo letos Pirelli

V novém testu, který připravil německý autoklub ADAC, se zkouškám podrobily letní pneumatiky v rozměru 195/65 R15.

dnes | Radek Pecák | 5 příspěvků
Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Nový test pneumatik na léto: Autogrip a Achilles mají achillovu patu

Doba přezouvání na letní pláště se kvapem blíží. Německý magazín Auto Bild proto otestoval brzdnou dráhu desítek letních pneumatik.

včera | Milan Lažanský | 15 příspěvků
Kia Optima 3x jinak. Je dieselové kombi stále nejlepší volbou?

Kia Optima 3x jinak: Diesel, benzin i hybrid

Korejská automobilka Kia v případě optimy předvádí cestu, jakou se za několik let vydá například i tuzemská Škoda se svým superbem.

17.  2.  2017 | Stanislav Kolman, Radek Pecák | 61 příspěvků