Jaguar C-X17 naživo: Krok správným směrem

Co se stane, když smícháte Jaguar F-Type s novým Range Roverem Sport? A jak vypadá budoucnost automobilky Jaguaru?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nový základ dává svobodu
  2. Čtyři plus dva, Video
  3. Fotogalerie

Britská automobilka představila vpředvečer zahájení frankfurtského autosalonu svou hlavní novinku – koncept C-X17. Ten je poměrně zajímavý hned z několika různých pohledů a začít můžeme rovnou třeba tím, že se díváme na budoucnost této značky. V horizontu několika následujících let se budeme i nadále setkávat s Jaguary, kteří ponesou příď v takové podobě, s jakou odstartoval renesanci automobilky model XJ, zároveň ale mají designéři v plánu toto okořenit prvky, se kterými dorazil poslední nováček, tedy model F-Type.

Video | Sportovní auta | Kabriolety | První svezení | Jaguar

Jaguar F-Type: první jízdní dojmy

Nebudeme ale zbytečně teoretizovat a přejdeme rovnou do praxe. Co fotografie nedokážou zcela přesně říci, to jsou rozměry této studie. Ta se sice tváří, jako relativně kompaktní automobil, ovšem rozhodně si nemyslete, že jde o velikost Range Roveru Evoque. C-X17 měří na délku 4718 mm, širkoký je 1959 mm a vysoký 1649 mm (z toho 213 mm připadá na světlou výšku). Hned, jak jsem auto v reálu uviděl, napadlo mě jediné: tohle je Range Rover Sport smíchaný s F-Typem. A jen tak mimochodem koncept dostal disky o velikosti 23 palců s originálními pneumatikami Pirelli.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
F-Type smíchaný s Range Roverem Sport. Přesně tak vypadá Jaguar C-X17. Asi si dovedete představit, jak by vypadalo sériové auto, které by si z obou zmíněných modelů vzalo to nejlepší.

Právě F-Type je na karoserii anglické novinky nejvíce znát, a pokud se mě ptáte na osobní názor, pak musím bez mučení přiznat, že se mi tenhle koncept velmi líbí. Zároveň jsem si z nějakého důvodu už teď jistý, že až se Jaguar odhodlá něco podobného vyrábět, bude to mít určitě úspěch. Zajímavá přední část, dynamická silueta a zadek skoro kompletně převzatý z F-Typu (pouze trochu více přifouknutý)… Všechno do sebe zapadá, nic nikde neruší. Kromě toho tohle není žádná nereálná vize. Přidejte pětimístný interiér a pár dalších detailů, máta sériové auto. Nicméně dříve než v roce 2015 by se něco podobného objevit nemělo. Tento fakt zazněl na tiskové konferenci více než jasně.

Po kratší prohlídce můžu s klidným svědomím říci, že C-X17 je rozhodně krok správným směrem. Už teď je zaděláno na úspěch (přeci jen X6 už je okoukaná), obzvlášť, pokud jej Jaguar podpoří ještě dalšími důležitými inovacemi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Přední část XJ, zadní F-Type. Proč ne? Dohromady to vypadá více než dobře.

Nový základ dává svobodu

Tou nejhlavnější inovací je nová hliníková platforma, která je maximálně modulární. Designéři Jaguaru jsou z ní nadšení, protože teď hrdě prohlašují, že cokoliv si vymyslí, to mohou na této platformě také realizovat. A zároveň to mohou realizovat na jedné lince a ve stejný čas, jako výrobu ostatních modelů. Jen pro pořádek, platforma nese označení iQ[A].

Jenže jak už bylo naznačeno o něco výše, crossover údajně není na pořadu dne a první auto, které tento základ dostane, bude malý sedan spadající pod aktuální XF, který taktéž značce docela chybí. Ten vyrazí do prodeje během roku 2015 a následovat by jej měly další novinky. Kromě faktu, že podobné auto zvládne jet přes 300 km/h, odtajnil Jaguar ještě jednu novinku. Zmíněný sedan dostane jako první kromě platformy také zcela nový čtyřválcový diesel (co si budeme povídat, zrovna nový naftový čtyřválec by Jaguaru velmi prospěl) a ten podle oficiálních testů dokáže stlačit produkci emisí pod hranici 100 gramů CO2 na 100 km, což bude v historii značky vůbec poprvé.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Nový základ dává svobodu
  2. Čtyři plus dva, Video
  3. Fotogalerie
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Volkswagen Golf 1.9
Rok výroby: 2009
Stav: 156 322 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Golf 0
Rok výroby: 2009
Stav: 164 424 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Passat 0
Rok výroby: 2004
Stav: 187 213 km
Cena: 60 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

dnes | Jiří Švamberk | 19 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků