Hyundai a Kia mají v USA problém. Velký problém

Co to je? Vždyť to auto má vyšší spotřebu, než udávali v inzerátech a prospektech! Oklamali mne... Podobné rozhořčené pocity zažívalo v posledních měsících v Severní Americe více než 900 000 motoristů, kteří zakoupili vozy značek Hyundai a Kia.

Tak tohle je opravdu velká rána dynamicky rostoucím korejským značkám. Podle americké agentury EPA (Environmental Protection Agency) téměř u milionu vozů prodaných ve Spojených státech a Kanadě uvedly automobilky Hyundai a Kia v propagačních materiálech nepravdivé údaje. Jejich vozy měly mnohem vyšší spotřebu paliva, než bylo sděleno. 

Opožděná lítost

Hyundai a sesterská Kia jsou dnes pátým největším producentem automobilů na světě. Už dávno nenabízejí levné vozy s nezajímavým vzhledem. Najaly evropské designéry, zvýšily kvalitu výroby. Jenže teď si Jihokorejci vstřelili obrazně řečeno vlastní gól. 

"Upřímně se omlouvám všem zákazníkům Hyundai a Kia, kterých se to týká. Je mi líto, že tyto chyby vznikly," uvedl pro agenturu Reuters  technologický ředitel vývoje a výzkumu obou automobilek W.C. Jang. „Když jsme se dozvěděli výsledky auditu EPA, hned jsme podnikli opatření k nápravě.“

Hyundai a Kia poskytnou poškozeným zákazníkům v USA a Kanadě jako kompenzaci platební karty, které jim vynahradí vyšší náklady na pohonné hmoty. Informovala o tom agentura Reuters.

Chybné údaje o spotřebě se týkaly vozů, které byly prodávány v posledních dvou letech. Za vše prý podle automobilek mohou „procedurální chyby“ při testování vozů v Jižní Koreji.

Hodně vágní vysvětlení.

Nespokojení motoristé

Vyšetřování EPA spustila lavina stížností řidičů. Testy následně ukázaly, že hodnoty udávané oběma automobilkami neseděly. Dojezd testovaných vozů na jeden galon paliva byl mnohem kratší, než bylo inzerováno – obvykle o jednu až dvě míle, v jednom případě však až o šest mil.

Hyundai a Kia výsledky EPA nezpochybnily. Ani se o to nepokusily. Uvedly, že kompenzace poškozeným motoristům vystoupají do stovek milionů dolarů. Obě automobilky patřící společnosti Hyundai Motor Group však kategoricky odmítly, že by chyby byly záměrné.

V minulých letech Hyundai a Kia úspěšně zaútočily na americký trh s modely jako Hyundai Elantra a Kia Rio. U obou udávaly, že ujedou na jeden galon (3,785 l) 40 mil (64,37 km) mimo město, po dálnici.

Klepněte pro větší obrázek
Čas velkého přepisování. Údaje o spotřebě se budou měnit také u modelů Kia Rio a Hyundai Elantra (snímek nahoře).

Tato tvrzení však nyní dostala velkou ránu. Stejně tak i obě automobilky. Budou muset změnit údaje nejen u těchto dvou modelů, ale třeba i modelů Accent a Veloster. Testy EPA je donutí, aby začaly přepisovat informace týkající se většiny modelů z roku 2012 a 2013. Viz tabulka Automotive News.

Jak často se podobné chyby v minulosti v Severní Americe objevily?

Podle prohlášení EPA se to od roku 2000 stalo pouze dvakrát: „Tohle je ale poprvé, kdy se tak velké množství údajů od jednoho respektive dvou výrobců odchýlilo natolik výrazně od skutečnosti.“ 

EPA vybrala z produkce obou automobilek náhodně kolem 15 procent nabízených modelů. Testovala je v renomované laboratoři v Ann Arbor ve státě Michigan.

„Dobrá zpráva v tomto případě je, že systém pracuje efektivně,“ komentoval kauzu analytik John O´Dell z Edmunds.com. „A ačkoli to zabralo více než rok, tak EPA zachytila všechny nesrovnalosti. Nyní žádá automobilky Hyundai a Kia, aby opravily svoje údaje a odškodnily zákazníky.“

Protestoval i Ford

Na oba výrobce automobilů si v uplynulých letech stěžovali nejen zákazníci, ale i jejich rivalové. Například Ford pozval novináře a model Hyundai Elantra před nimi důkladně otestoval, aby dokázal, že Korejci udávali nesprávné údaje.

Poslední akce také ukázala, že testy EPA jsou přesnější ve srovnání s testy, které jsou prováděny v jiných zemích. Například organizace International Council of Clean Transport zjistila, že v roce 2011 se spotřeba osobních aut v Německu odchylovala až o 21 procent oproti údajům uvedeným v prospektech prodejců.

EPA ve vyšetřování kauzy podle agentury Associated Press pokračuje i nadále. Odmítá však zatím sdělit, zdali bude obě společnosti pokutovat a zda se do vyšetřování celého případu zapojili i policisté.
 

Hyundai i30 1.582
Rok výroby: 2011
Stav: 84 761 km
Cena: 129 000 Kč
Hyundai i30 1.582
Rok výroby: 2012
Stav: 121 058 km
Cena: 165 000 Kč
Hyundai i20 1.248
Rok výroby: 2012
Stav: 74 208 km
Cena: 117 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků