Galerie: BMW řady 7 od konce války po současnost

První BMW řady 7 přišlo v roce 1977, ale kořeny luxusních BMW sahají až do poválečných padesátých let.

Po druhé světové válce to bylo s BMW, stejně jako téměř se všemi německými továrnami, nahnuté. Ale přesto se mnichovská značka dokázala vzpamatovat a rychle se vrátila na výsluní dřívější slávy. Bez luxusní limuzíny řady 7 bychom si dnes nabídku BMW ani nedokázali představit. Odhalení její nové generace je proto určitě dobrým důvodem, abychom si historii vrcholných prestižních modelů značky BMW připomněli.

BMW 501

Už první poválečné BMW nebyla malá jednoválcová městská krabička, ale luxusní limuzína. Model BMW 502 vycházející z verze 501 přišel (jako první poválečné německé auto) dokonce s osmiválcem. Přesto se modelů 501 a 502 prodalo dohromady jen asi 18 000. Na základech BMW 501 vzniklo i několik kabrioletů a kupé, například model BMW 3200 CS.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
BMW vyrábělo řadu 501 od roku 1952 do roku 1962. Automobilka se ale na konci 50. let málem položila. Zachránil ji potomek zakladatele Herbert Quandt

I když BMW 501 a 502 byly úspěšnější než zajímavé a moderní sedany automobilky Borgward, Mercedes-Benz utíkal své konkurenci mílovými kroky. Dokonce hrozilo, že Mercedes krachující automobilku koupí, ale v roce 1959 zachránil BMW před takovým osudem Herbert Quandt, potomek zakladatele průmyslového impéria.

BMW New Six

Praotcem současného BMW řady 7 je vlastně luxusní model BMW E3, což byl největší sedan nabízený automobilkou BMW v letech 1968 až 1977. Celkem se ho vyrobilo 221 991 kusů a navrhl ho legendární designér Wilhelm Hofmeister.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
BMW E3 byl velmi úspěšný model. Řidiči si oblíbili jeho dynamiku a proti tehdejším Mercedesům i snadnou ovladatelnost a obratnost

Pod kapotou byly výhradně moderní řadové šestiválce generace M30, odtud také přezdívka „New Six“. Auto mělo konkurovat luxusním Mercedesům, a i když nedosahovalo takové úrovně inženýrské preciznosti, řidičům se líbily lepší jízdní vlastnosti, dynamika a obratnost. Příbuzné velké kupé mělo označení BMW E9 a právě z něj vznikl například legendární model BMW 3.0 CSL.

BMW řady 7 E23

Jméno „řada 7“ se poprvé objevuje v roce 1977, kdy přichází zcela nová generace luxusních vozů značky BMW. Na návrhu nové sedmičky pracovali designéři Manfred Rennen a Paul Bracq, který design dokončil. Pod kapotou byly opět výhradně řadové šestiválce; ve vrcholných modelech 745i prvně přichází ke slovu přeplňování.

Retro | BMW

Úspěšný útok na trojcípou hvězdu zahájilo BMW řady 7 E23  

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do výbavy začala postupně přicházet elektronika. Objevila se třeba palubní diagnostika, ABS nebo na sklonku výroby i první airbag

Automobilka BMW mezi roky 1977 a 1987 vyrobila celkem 285 029 sedanů řady 7. Na svou dobu to bylo velmi vyspělé auto, mělo například kontrolu servisních intervalů a také první palubní diagnostiku, která upozorňovala na najrůznější poruchy či potíže od prasklé žárovky po nízký tlak oleje. Řada E23 měla i palubní počítač, ABS a později dokonce i airbag řidiče.

BMW řady 7 E32

BMW 501 mělo jako první sériové poválečné německé auto osmiválec, řada 7 generace E32 pak jako první poválečné auto v Německu dostala dvanáctiválec a omezovač rychlosti na 250 km/h. Poprvé se ve voze s označením „řada 7“ objevil i osmiválec, neboť před tím byly vrcholné modely vybaveny výhradně řadovými šestiválci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Generace E32 dostala jako první poválečné německé auto dvanáctiválec — a měla také jako první omezovač rychlosti, nastavený na 250 km/h

Diesel se v BMW řady 7 E32, které se vyrábělo od roku 1986 do roku 1994 výhradně v německém Dingolfingu, ještě neobjevil. To až nastupující generace poprvé začala u výfuku zapáchat. Zajímavostí je, že toto BMW řady 7 mělo jako první auto na světě přední HID světla. Poprvé se také v řadě 7 objevuje kontrola trakce.

BMW řady 7 E38

Generace E38 se začala vedle Dingolfingu vyrábět také v mexické Toluce. Celkem BMW mezi roky 1994 a 2001 vyprodukovalo 340 242 vozů. Jako první BMW řady 7 dostala generace E38 naftový motor. Buď jste mohli mít šestiválce 2,5 či 2,9 litru nebo dokonce osmiválec 3,9 l, což byl ve své době jeden z nejsilnějších turbodieselů na trhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V řadě E38 se poprvé objevuje turbodiesel, ale polovinu všech prodaných vozů poháněl ještě benzínový osmiválec v modelech 740i a 740Li

Tradičním zákazníkům ale nafta moc nevoněla. I když se třílitrových dieselů prodalo přes 12 000, nejoblíbenější byl osmiválec 740i, který poháněl zhruba polovinu všech prodaných BMW řady 7. Zajímavé je, že když BMW v roce 2001 představilo novou generaci řady 7, prodeje končící generace E38 vyskočily nahoru. Spousta lidí si tehdy raději koupila osvědčený a elegantní starší model než radikálně stylizovanou novinku.

BMW řady 7 E65/E66/E67/E68

Kontroverzní BMW řady 7, které navrhnul Adrian van Hooydonk (nikoli přímo Chris Bangle), se nesetkalo v prvních letech s velkým úspěchem. Kamenem úrazu byl právě především design, který konzervativním zákazníkům nevyhovoval. Teprve až facelift z roku 2005 trochu uhladil příliš odvážné tvary.

Testy | Ojetiny | Luxusní auta | Sedany | BMW

Test ojetiny BMW 750Li: Osmiválcová pohoda za cenu holé Fabie

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design generace E65 byl velmi odvážný a konzervativním zákazníkům se nelíbil. V prvních letech výroby se navíc BMW potýkalo se spolehlivostí složité elektronikyKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Facelift z roku 2005 trochu učesal velmi výrazné tvary, ale původní proporce vozu zůstaly. Zlepšila se ovšem spolehlivost, motory posílily a časem přišla i experimentální verze s pohonem na vodík

BMW řady 7 generace E65 bylo nejsložitější auto, jaké kdy automobilka vyrobila. Poprvé se objevuje palubní systém iDrive, adaptivní podvozek, aktivní stabilizátory, první šestistupňový automat na světě v sedanu, adaptivní světla a automatické dovírání dveří. Vůbec poprvé se u BMW objevila GPS navigace s daty na DVD, bi-xenony nebo startování pomocí tlačítka.

BMW řady 7 F01/F02

Po dřívější kritice byl design nové generace řady 7, představené v roce 2008 na Rudém náměstí v Moskvě, velmi usedlý. I technika se neproměnila nějak radikálně, i když třeba přední zavěšení opustilo vzpěry MacPherson a přešlo na dvojité lichoběžníky. Poprvé se pod kapotou objevil i hybridní pohon spojený s osmiválcem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Design nové řady 7 je mnohem usedlejší a ne tak odvážný jako dříve. Poprvé jsou k dispozici výhradně přeplňované motory, z nabídky ale vypadl naftový osmiválec
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Facelift příliš nového nepřinesl, rozšířila se jen výbava. Generace F01/F02 se jako první řada 7 prodávala i s hybridním pohonem. Velký zájem byl o pohon všech kol xDrive

Jako první BMW dostala nová řada 7 osmistupňový automat. Nejprve jím byl vybaven hybrid a dvanáctiválec 760i, od roku 2013 pak všechny modely. Zmizel ale naftový osmiválec, BMW už sázelo pouze na různé stupně nastavení řadového třílitrového šestiválce. Poprvé v historii BMW se také jedná o model, který má výhradně přeplňované motory.

BMW řady 7 G11/G12

Nová generace BMW řady 7 je naprosto revoluční. Přichází totiž s karosérií zpevněnou uhlíkovými vlákny. Proti předchozí generaci je nový model o 130 kg lehčí a například umí zaparkovat bez řidiče a jezdí na dálkové ovládání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové BMW řady 7 je podobně revoluční jako model E23 před lety. Má uhlíkovými vlákny zesílenou konstrukci a umí jezdit automaticky na dálkové ovládání

Pod kapotou jsou zásadně modernizované motory a samozřejmě nechybí řadový šestiválec na naftu v modelu 730d či na benzín v modelu 740i. Vrcholem je prozatím osmiválec 4,4 l v modelu 750i, ale bude se vyrábět i hybrid 740e a časem určitě dojde i na dvanáctiválec 760i.

BMW Řada 5 2.993
Rok výroby: 2008
Stav: 169 044 km
Cena: 249 000 Kč
BMW Řada 5 2.993
Rok výroby: 2008
Stav: 177 810 km
Cena: 205 000 Kč
BMW Řada 3 1.995
Rok výroby: 2007
Stav: 125 554 km
Cena: 130 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků