Fototest Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Plasty na korejský způsob

Jeden má Scout, další Alltrack, třetí Allroad (pardon, allroad) a čtvrtý Cross. Recept „přidej trochu plastu, uděláš nový model“ je velmi oblíbený u všech automobilek a aktuálně se do party přidal také Hyundai. Ten svou oplastovanou i20 pojmenoval jako Active. Vyzkoušeli jsme provedení s vrcholným litrovým tříválcem.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Vrcholný tříválec
  2. Řekne si klidně o devět, Po městě nepotěší
  3. Ve výbavě vše, Technické údaje
  4. Hyundai i20 Active: Fotogalerie

Hyundai nedávno oficiálně uvedl na český trh první letošní novinku, která se jmenuje i20 Active. Možná už víte, o co se zhruba jedná, pokud ne, letmo připomeneme, že se bavíme o oplastovaném hatchbacku i20. Je to přesně ten stejný recept, jaký známe od Alltracků, Scoutů nebo allroadů. Nutno podotknout, že i na tomto Korejci funguje velmi dobře.

Hatchbacky | Byznys | Hyundai

Hyundai i20 Active zná českou cenu. Minimálně zaplatíte 369 990 Kč

„Aktivní“ provedení se od svých „líných“ sourozenců liší především na pohled. Hyundai nasadil plasty kolem celé karoserie a přidal přepracované nárazníky, kde hrají prim stříbrné plasty. Možná jste si všimli, že design předního nárazníku je ve srovnání s klasickou verzí otočený vzhůru nohama. Active má také svůj design litých kol, efektní víčko nádrže, kulatá světla v zadním nárazníku, velké střešní ližiny a o dva centimetry vyšší světlou výšku. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekNové nárazníky, výrazné střešní ližiny a hlavně mnoho plastu. Hyundai i20 Active je klasikou známou ze Scoutů, Alltracků a dalších jim podobných 

Abych pravdu řekl, tato oplastovaná provedení se mi z nějakého důvodu líbí, byť jde vlastně o velmi jednoduchý tuning. Platí to také o testované i20 Active, které to podle mého názoru v praxi velmi sluší. Už klasická i20 je vzhledově povedené auto, Active přidá ještě něco navíc. Pokud ale budete tvrdit pravý opak, hádat se s vámi nebudu.

Nová verze modelu i20 se liší také v interiéru, ale změn už není tolik, jako na karoserii. Své místo zde našly oranžové části sedadel, oranžová hlavice řadicí páky a oranžové rámečky kolem výdechů ventilace. To je zhruba vše.

Zajímavosti | Video | Hatchbacky | Byznys | Hyundai

Hyundai i20 Active přichází do ČR. Chce zatopit Škodě Yeti

Interiér jako takový dobře známe z předchozích testů. Shodou okolností jsem před touto i20 jezdil také s modernizovanou ix20, která je výrazně starší. Na tomto místě je potřeba uznat, že Hyundai udělal velký pokrok kupředu. Po stránce ergonomie není co vytýkat a také na pohled vypadá vše dobře. Samozřejmě tvrdé plasty zde najdete a rozhodně jich není málo, ale to už k těmto malým hatchbackům tak nějak patří. Vše pak podtrhne výborný multimediální systém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Interiér se v podstatě nezměnil. Nové jsou zde barevné detaily typu čalounění sedadel, hlavice řadicí páky nebo rámečků u výdechů

Co naopak nepotěší, to je prostor na zadních sedadlech, kterého rozhodně není nepřeberné množství. Model i20 jsme ale už měřili v rámci srovnávacího testu se Škodou Fabia, takže pokud vás zajímá podrobnější hodnocení prostoru pro cestující i zavazadelníku, odkážu vás na starší test.

Testy | Škoda | Srovnávací testy | Nová Fabia | Hyundai | Škoda Fabia

Nový Hyundai i20 1.4i vs. nová Škoda Fabia 1.2 TSI

Vrcholný tříválec

Spojení „vrcholný litrový tříválec“ zní jako nějaká zlomyslná slovní hříčka, jenže taková je realita dnešní doby a velmi pravděpodobně i budoucnost malých hatchbacků. U modelu i20 Active se má situace tak, že Hyundai u nás nabízí pouze dva motory. Slabší benzinová čtrnáctistovka disponuje parametry 74 kW (100 koní) a 134 Nm, výkonnější provedení 1.0 T-GDI, které je předmětem tohoto testu, má o 20 koní více a nabídne 172 Nm. Nic jiného si u Active nekoupíte. 

Hyundai úmyslně nenabízí nic většího a rozhodně nic dieselového, a to z jednoduchého důvodu. Active údajně míří na malá SUV, přestože je to klasický hatchback. Takto má ve své nabídce trumf v podobě trochu nižší ceny. Dieselová verze už by byla moc drahá a tak trochu by postrádala smysl. Mimochodem Hyundai časem přijde i s klasickým malým SUV, takže je současná i20 Active pouze přechodným náhradníkem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přeplňovaný litrový tříválec je vlastně vrcholem nabídky tohoto modelu. Výkonu má dost, dynamika je velmi slušná, ale jsou zde i některé nevýhody

Pokud se budeme bavit o základních vlastnostech litrového tříválce, pak je vše v tom nejlepším pořádku. Motor je při jízdě tichý, kultivovaný a výkonu má dost na to, aby i20 Active rozparádil na nepředpisové dálniční rychlosti. Věřte tomu, nebo ne, na dálnici není problém přehlédnout, že jedete 150 km/h. 

Nejvíce se tomuto modelu líbí jízda ustálenou rychlostí do 120 km/h, kdy motor naplno vybalí své přednosti korunované zajímavou spotřebou. Pokud takto pojedete, možná se i přiblížíte slibované spotřebě 5,1 l/100 km. I když na tyto hodnoty se dostanete spíše při rychlostech kolem 80 km/h. Potíže spojené s tříválcem se začnou objevovat v momentě, kdy po něm budete chtít něco jiného než klidnou jízdu. 

Radosti
Atraktivní design
Bohatá výbava
Výborná ergonomie
Dynamika litrového motoru
Starosti
Citelné vibrace na volnoběh
Velmi rychle rostoucí spotřeba
Méně komfortní oproti klasické i20
Kromě vzhledu nenabízí nic navíc
7  /10
76 fotografií
Pokračování testu
Fotogalerie76 fotografií
_DSC1232.jpg _DSC1233.jpg _DSC1234.jpg
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Vrcholný tříválec
  2. Řekne si klidně o devět, Po městě nepotěší
  3. Ve výbavě vše, Technické údaje
  4. Hyundai i20 Active: Fotogalerie
Hyundai i10 1.248
Rok výroby: 2009
Stav: 77 730 km
Cena: 65 000 Kč
Hyundai ix55 2.959
Rok výroby: 2009
Stav: 119 664 km
Cena: 269 000 Kč
Hyundai i30 1.582
Rok výroby: 2013
Stav: 134 135 km
Cena: 170 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

dnes | Jiří Švamberk | 5 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků