Do Chorvatska úplně jinak aneb Bosenská alternativa

48 komentářů

Martin
6. listopadu • 9:30

Se ženou poprvé vyrážíme do Chorvatska. Uvažujeme, že si zaplatím ubytování v malé vesničce Pirovac http://www.ubytovanivchorvatsku.cz/pirovac/.... Myslíte, že je to dobrá volba? Hlavně tam jedeme kvůli prohlášenému léčivému bahnu :-)

Honza
13. července • 12:08

My jezdíme do Chorvatska přes Maďarsko, na čase nám tolik nezáleží, ikdyž si myslím že je to možná kratší než přes Rakousko, ale jinak je to velmi pohodová cesta Maďarskem. Něco málo je o cestě do Chorvatska přes Maďarsko napsáno zde http://chorvatsko.ubytovanivchorvatsku.cz/jaka-je-cesta-do-chorvats... ...

Michal Horký
31. května • 12:12

Narazil jsem na slušný článek o tom jak tento rok do Chorvatska autem a za kolik http://autotrip.cz/za-kolik-do-chorvatska-au... ...

Roman
24. června • 13:09

Doporučuji místo Chorvatska jet přes BiH a MNE do Albánie.Mnohem levněji a služby dobré.Byl jsem tam loni a letos jedu znova.

katka a juraj
19. prosince • 15:51

Zdravím p.Roman,chodíme do Alb.chceli by sme aj 2018 autom,ale už nechceme ísť cezHR, ale HU,HR,BiH,MNE do Albanie.Môžete nám napísať o kvalite ciest,problémoch,platení poplatkov za cesty ? Ďakujeme.

Zdeněk
5. dubna • 13:04

Zdravím.Jedu po prve.Taky by me to zajímalo.Jedeme do Černé Hory městečko Čanj.Chci jet Maďarsko,Chorvatsko,Bosna a Černal hora.Jak je to s hranicema Bosna a Černa Hora.Je tam prej nějaký úzký most.A jake tam jsou silnice ? Dik za jakekoliv info. Zdeněk.

Damir
16. června • 8:29

Do Sarajeva jsou silnice v pohodě. Cesta Sarajevo Podgorica je náročnější, jelikož se jede přes několik horských hřebenů, což v létě není problém a navíc je příroda fantastická. Cesta stojí za to. Slabší je pouze úsek cca 20 kilometrů před hranicí s Černou Horou (hraniční přechod Šćepan Polje). Jedná se o užší asfaltovanou silnici. Jede se pomaleji, ale dá se to zvládnout bez problémů. Příroda kolem je fantastická. Hraniční přechod je fakticky na soutoku řek Tara a Piva, jejichž soutokem vzniká jedna z největších řek Bosny a Hercegoviny, Drina. Oblast se hojně využívá pro rafting. Jakmile se přejede přechod do Černé Hory, silnice je pak úplně normální.

Mirek
18. září • 20:00

Muzu jen potvdit, albanie nadhera za 1/⁴ ceny, apartman u more 200euro na tyden, jidlo v restauraci pro 4clenou rodinu do 5stovky...

Jaroslava Jakubíčková
6. února • 15:53

Přes Bosnu jsme jeli několikrát. Opravdu je nač se dívat. Protože jsme až ze severních Čech, cesta je pro nás tedy delší než třeba pro Moraváky. Zajistila jsem nocleh v Travniku. Z hlavní trasy z Gradišky do Metkoviče to zase není tak velká zajížďka. Nocovali jsme v moteli ABA, kde zaplatíte méně než u nás. Večer jsme došli do místní restaurace na čevapi, dali bosenskou kávu a i pivečko je dobré. Samotný Travnik je nádherné staré město a je dobré si rezervovat celý den na jeho prohlídku. Jeden rok jsme jeli z Travniku do Sarajeva, ale na prohlídku by to chtělo několik dní. Cesta ze Sarajeva kolem Jablanického jezera je nádherná. Cestu přes Bosnu doporučuji, ale nechce to pospíchat, ono to ale ani vlastně nejde, jede se většinou po normální silnici. Bosna je překrásná země a je škoda, že se většinou jen projíždí. Mě osobně ta zem okouzlila, že se pokud to jde ráda vracím.

moravj1
21. června • 10:38

Zdravím, chystáme se do Chorvatska přes Bosnu. Proto díky za info. Nevíte, jak je to s dálničním přechodem (pod Medjugoriií do Ploče)? Bývají tam kolony?
Také bych potřebovala radu, kde se dá odpočinout po cestě. Máme 2- leté mimino, takže pojedeme celou noc (budem se střídat s manželem) a pak bychom potřebovali zastávku na asi 3 hodiny někde u Jablanice. Nejlepší by bylo dětské hřiště a restaurace nebo bufet.
Díky za informace.

Peter Z
2. července • 11:29

Dobry den,
bolo by mozne zverejnit itinerar, najma cez bosnu ? D~

b.o.y
2. září • 18:20

Jednoduché, přes Bosnu se jezdí "po staré" jako kdysi dávno za komunistů.Nyní ideálně v Maďarsku z Budapešti po dálnici 6, sjet na Moháč, a pokračovat na chorvatský hraniční přechod Udvar (k hranicím jsou dva kruhové objezdy, pokaždé se odbočuje doprava).V Chorvatsku pokračujeme směrem na Osijek, kde začíná dálnice na jih. Po ní až na křižovatku s dálnicí Záhřeb-Bělehrad, odbočíme na Bělehrad a pokračujeme asi 8 km na východ, kde sjedeme na sjezdu Velika Kopanica, a pokračujeme na hranice, směr Šamac. Chorvatská celnice je před mostem přes Sávu, Bosenská za řekou.V Bosně pak po hlavní cestě směrem na města Doboj, Zenica, Sarajevo. Za Zenicou začíná dálnice, která nás dovede do Sarajeva. Hotový je i dálniční obchvat Sarajeva, který navazuje na dálnici od Zenice - pokračujeme po něm za mýtnicí a Sarajevo objedeme ze západu. Obchvat není úplně hotový, takže se z něho kousek za Sarajevem dostaneme zpět na starou silnici. (Při zpáteční cestě od Mostaru je to horší, odbočka na nedokončený obchvat není vyznačena a dost blbě se to hledá, doporučuji si trasu po cestě tam uložit do GPS, abyste to cestou zpět našli).Po staré silnici pak pokračujeme pořád na Mostar. Cesta za Sarajevem stoupá až k tunelu Ivan, po jeho projetí to naopak bude až k moři pořád dolů s kopce. Napřed serpentinami do města Konjic, potom podél Neretvy a přehrady do Jablanice. Z Jablanice cesta pokračuje nádherným kaňonem Neretvy, cesta je slušná, dá se jet celkem rychle, pokud vám ovšem cestu nezatarasí pomalý kamion. Míst k předjetí moc není.Centrum Mostaru mineme z východní strany a pokračujeme buď na Metkovič (bývají tam dost často kolony, čekací doba 30 minut až o víkendu i několik hodin). Druhá možnost je dálniční hraniční přechod po nové dálnici (nevím, nevyzkoušel jsem, hledat na Google, určitě to bude rychlejší).Zajímavosti po cestě, které stojí za to vidět:
- Sarajevo (tržnice), pokud stojíte o výhledy, zkuste silnici na Trebevič, od vypáleného hotelu máte Sarajevo jako na dlani. Pokud vás zajímá válka, doporučuji válečné muzeum a muzeum Sarajevský Tunel
- vrelo Bosne - pramen řeky Bosny - kousek za Sarajevem. Není to žádná studánka, ale vyvěračka jako blázen. Místní někdy s nadsázkou říkají, že pramen by stačil pro celé Los Angeles.
- o něco větší zajížďka je na Igman - místo olympijských her v roce 1984; pěkné válečné memento
- památník bitvy na Neretvě v Jablanici je kousíček od silnice
- Mostar - netřeba asi příliš komentovat; na most je nejlepší výhled z minaretu blízké mešity, platí se ale vstupné
- vrelo Bune - pramen řeky Buny, taky žádná studánka, ale pořádná vyvěračka, je to ale kousek zajížďka
- soutok Buny a Neretvy hned u hlavní silnice. Neretva se zúží do 3-4 metry širokého "kanálu" a zleva se tří až čtyřmetrovým několik set metrů dlouhým vodopádem vlévá Buna. Na odbočku z hlavní silnice je potřeba se připravit, je to v nepřehledném úseku a snadno se to mine.
Zajímavých míst je spousta, pokud si na Bosnu vyhradíte 2-3 dny, rozhodně je co vidět.V Bosně je zatím minimálně rozšířen mekdonald, takže pořád ještě mají tradiční jídla za velmi rozumné peníze. Dobré je zkusit
- Pečené jehněčí v Jablanici, cena je za 23-25 marek za kilo (za euro jsou 2 marky). Jehněčí je jagnietina nebo janjetina.
- Čevapi kdekoli po cestě, dobré byly ve městě Konjic a v Sarajevu. U Srbů je dělají z vepřového, což není tak dobré jak bosánské z mladého hovězího, které se jmenuje juneče (neplést s jehněčím). Dobré jsou s cibulí (cibule se řekne "luk") a kajmakem (speciální sýr, který jsem nikde jinde nejedl) v chlebové placce (ta se jmenuje lepinja). Takže ćevapi u lepinji s lukom i kajmakom jsou ideál, cena za 10 kousků je už léta neměnná, cca 5-6 marek.
- burek asi většina lidí zná i z Česka, ale v Bosně je prostě vynikající. V Bosně je burek vždycky s masem, pokud je v těstě zabaleného něco jiného (špenát, tvaroh), nejmenuje se to burek (je to zeljanica nebo sirnica). Porce je tak za 2 marky.
- plno dalších tradičních specialit, které najdete v malých bufetech, které se jmenují "aštinica", ceny lidové, zvlášť ve srovnání s Chorvatským pobřežím. Za jednu večeři v pobřežní restauraci se můžete v Bosně slušně stravovat týden. :-)

Renata
19. listopadu • 18:37

Již 3 roky jezdíme část dovolené chorvatsko a část Bosna, každý rok nacházíme nové a nové zajímavosti a přírodní krásy, loni jsme zkusili i moře v Bosně /Neum/ceny jak ubytování v soukromí přímo na pláži tak ceny v restauracích nesrovnatelné s předraženým Chorvatskem, letos jsme podnikli prouzkoumání okolí Bihače a nádherné řeky Uny s návštěvou vodopádu Štrbački buk /natáčel se zde náš český film Na vlastní nebezpečí - nádherná divoká příroda. Doporučuji i v blízkosti Mostaru vodopády Kravica s možností koupání přímo pod vodopády, všude je málo turistů ceny vstupů téměř symbolické se srovnáním Plitvických vodopádů klid pohoda. Za rok nás čeká Sarajevo Jablanické jezero a Banja Luka :-)

moravj1
21. června • 10:34

Zdravím, chystáme se do Chorvatska přes Bosnu. Proto díky za info. Nevíte, jak je to s dálničním přechodem (pod Medjugoriií do Ploče)? Bývají tam kolony?
Také bych potřebovala radu, kde se dá odpočinout po cestě. Máme 2- leté mimino, takže pojedeme celou noc (budem se střídat s manželem) a pak bychom potřebovali zastávku na asi 3 hodiny někde u Jablanice. Nejlepší by bylo dětské hřiště a restaurace nebo bufet.
Díky za informace.

Jan
2. července • 8:40

Pěkné počteníčko, čtu si to v Postiře na Brači:-)
V Bosně jsme byli jen 2x výletně a to při průjezdu do Dubrovníku a návštěvou Mostaru a opět Dubrovníku. V Bosně jsou i cigára levný.Jinak někdo rejpal ohledně skloňování euro....
Jsem zvyklý, že naši manažeři euro neskloňují a nepřipadá mi to nenormální.
A ještě říkají ojró

Velvet
18. července • 11:52

V BiH jsem byla dvakrát a pokaždé super, doporučuji zastavit se na jehněčí v Jablanici, je v Bosně vyhlášené ;)
Jinak jsem se až dodatečně dočetla, že náš český řidičák neplatí v části Republika Srpska...naštěstí nás nikdo nestavěl.
http://www.uamk.cz/component/turistika/...

Elles
17. července • 18:09

Co místo toho letět letadlem :-D 20x rychlejší a 20x pohodlnější. Cena podobná co vyklopíte za benzín :-D

Petr
18. července • 12:02

No zase jeden chytrák. Opravdu 20x? Oproti čemu? Já jsem v Brele z Přerova za cca 10 hodin jízdy. Letecky jsem tam tak nastejno. Hodina, no raději dvě na letiště, protože letadlo na mě čekat nebude, kvůli nějaké koloně. Další dvě hodiny před odletem. To je celkem čtyři, dále pak let hodinu a půl, odbavení a nástup do autobusů hodina, to máme šest a půl. A hodina do hotelu celkem když to bude odsýpat sedm a pul hodiny. Neustále v poklusu a na místě přikován k hotelu. Ano mužů si tam půjčit auto, ale aby to na den nestálo jako cesta do Chorvatska.

Vana666
18. července • 8:11

Elles: myslím že letadlem ty města po cestě tak snadno nenavštívíš

Pepa
17. července • 9:15

Pokud pres Bosnu a radi kroutite volantem, naplanujte cestu pres Jajce a kanonem reky Vrbas.
Pokud jedetet az pres Sarajevo, jedte pres cele Madarsko po dalnici az do Srbska. V Sarajeve pak doporucuju zastavku vecer a projit bazar :)Pepa.

Katarina
17. července • 19:52

ahoj Pepa,bol si osobne v Sarajeve? Chystame sa tam za par dni. Mas aj skusenosti s moznostou ubytovat sa priamo v meste?Katarina

Pepa
18. července • 8:57

Do Sarajeva jsme prijeli v poledne, standardni prohlidka. Pres den nic vyjimecneho ale ta atmosfera vecer, trziste, mesita, umelci, sachy... to stoji za to. Nevim ovsem jak je to ve vsedni den, my jsme tam byli v nedeli. Ubytovani jsem neresil.Jo, doporucuju aktualizovat mapy. Kdyz jsem planoval cestu v Chorvatsku naplanovala ji navigace v pohode ale kdyz jsme vyjeli ze Sarajeva tak nas neustale tahla do Bosny na okresky, pritom cesta pres Srbsko je daleko lepsi.A jeste jedna poznamka, na hranicich Srbsko - Madarsko opravdu dukladna prohlidka ale ve finale zadny problem (alkohol, vino, musle, vetvicky... bezne suvenyry se kterymi ale nekdy byva problem)

bob
17. července • 8:20

Je jasné, že autor se chtěl hlavně pochlubit s novým autem:-D:-D:-D:-D A pak bych řekl, že efektnější je přímá cesta s tim, že dopravním zácpám se nechá vyhnout jednoduchým trikem - cestovat uprostřed týden a ne jako všichni řízečkáři v neděli večer:-P

Martin
17. července • 7:24

Takže 1982, 84, 87: z Valaška na Trenčín, Trnavu, Komárno, Székesfehérvár, Mohács (velký kemp u Dunaje s davy komárů), Osijek, Dakovo, Doboj, Zenica, Sarajevo, Mostar, Metkovič, Pelješac.
Stará cesta přes hory před Sarajevem a pak dolů údolím Neretvy včetně koupání v úžasně průzračné zelené a ledové vodě neměla chybu.
Po dálnici jsme jeli cca 20m, asi někde u Osijeku jsme i křížili.

legnaw
16. července • 14:03

Průjezd Maďarskem stojí na deset dnů 12,9 euroměna euro se skloňuje... tedy 12,9 eura (taky nepíšete 12,9 koruna)

Marek Lutonský
16. července • 15:03 • CZECH NEWS CENTER

Pravda, díky za upozornění.

Slavek
17. července • 23:05

Jinak pokud se chcete vyhnout komarum na madarske hranici, nebo mate obavu z komunikace v madarstine, tak elegantne zaplatite virtualni znamku zde: http://www.motorway.hu/Toll-tariffs/Online-purch... ...

LOL
15. července • 22:59

Hlavně že tu ještě nedávno jacísi Joudové tlačili myšlenku tahu na Vídeň po D2 přes Břeclav s několika kilometry estakády přes lužní les, místo toho, aby se dostavěla R52 (tedy těch legračních cca 20km). Dneska už je to stejně všechno jedno, Kalousek už všechno prožral (ale půjčuje si levně, to je důležité!), na D1 bylo zjištěno "měkké podloží," takže cena bude jistě vyšší a Rakušák, českými manévry dokonale zmaten, raději svou část dálnice zakonzervoval, protože mu už taky došlo, že tady se stavět nebude.

Petr
16. července • 11:16

běž si dělat hloupou agitku na Novinky

Jarda
15. července • 22:40

Tam sa chodi na grilovane jahniatka, zeleninu, chlieb a syry v motorestochdivim sa ze vyhladovany cech sa aspon par krat nenajedol

Jarda
15. července • 22:41

alebo zeby plny kufor hame co sa uz chce v kvalite polepsit ? :-)

jogurt
2. srpna • 17:11

bingo.Právě jsi popsal ideál milovníků chorvatské destinace.

Vana666
15. července • 19:52

Ten slavný most v Mostaru je bohužel už jen kopie. Originál si ti blbci rozstříleli

Jirka
15. července • 18:44

No já jak jsem byl v Bosně a Hercegovině, docela mě zaujal extrémní počet VW Golfů 1. a 2. generace ... to tam snad bylo co druhé auto. Země je to krásná, ovšem bída je zde stále vidět nehledě na to, že válka už dávno skončila. Mostar je snad povinností navštívit. Navíc je tam levno (i pro Čecha). Ze Sarajeva jsem byl trochu rozpačitý. Tam šel vidět ten extrémní kontrast válka x moderní konzum. Moderní bloky budov světových bank, luxusní autosalony a hned vedle kompletně rozstřílené paneláky (hlavně, že u každého okna byla klimatizační jednotka), apod.. Jo a potkat tam staré ČKD T2, T3 tramvaje, to se taky jen tak nevidí :) BaH jako alternativa či doplněk k cestě do Chorvatska určitě stojí!

Mike
17. července • 13:01

TAS Sarajevo, Tvornica automobila Sarajevo. Nedavno se tam vyrabely Skodovky.

Petr
16. července • 11:14

Golfy se vyráběli v licenci v Jugošce, proto jich je tam tolik

fogel
15. července • 18:42

Příroda je nádherná.Kdo má rád dobrodružství a chce si zakroutit volantem,je to dobrá volba.Já osobně jsem málem srazil před Mostarem krávu,která odpočívala uprostřed cesty.
Ještě,že se tam nedá jezdit rychle...

yndezit
15. července • 17:38

Pěkný článek. Bosny bych se instinktivně bál kvůli minám, které mohou být stále roztroušené po horách, ale snad tohle riziko postupně mizí.

jirkaho
17. července • 9:55

ne "mohou být stále roztroušené po horách" ale JSOU teměř všude. Takze na to pozor! Plan je odminovani 2020. Zde byla http://www.mine.ba/index.aspx... mapa min-nevim jestli to obnovi. Nejvic jich bylo v okoli Mostaru a u hranic. Na hranicich mi kontrolovali zelenou kartu a kvuli tomu byla fronta. Je to cca 3 roky zpet. Jinak take jsem mel obavu, ale normalni zeme. Krasna

Fred
15. července • 19:00

Vřele doporučuju cestu přes Bosnu a Hercegovinu, ba dokonce doporučuju jet pouze do BiHu a Chorvatsko vynechat. Sarajevo je moje nejoblíbenější hlavní město. Bosenské a Hercegovské hory patří k tomu nejkrásnějšímu co Balkán nabízí. Místní lidé jsou nesmírně pohostinní a fajn (jak Bosňáci, tak všichni ostatní včetně Srbů; hlavní je všem všechno odkývat :-ú). Silnice jsou, řekl bych, výrazně lepší než u nás. Na miny je třeba myslet, ale turistu nijak neomezují.

jogurt
2. srpna • 17:10

Vřele doporučuji alternativní cestu přes Paříž do Burgundska či Normandie nebo přes Polsko do Pobaltí. Tam všude tuší, jak má vypadat úroveň služeb turistům.

Jirka
15. července • 18:50

Paradoxem je, že Chorvatsko je po Bosně druhá nejzaminovanější země na světě :)

aaa
17. července • 8:49

Hahaha. To jsi mě opravdu pobavil :)))))
http://listverse.com/2008/08/11/10-countries-w... ...

řidič
15. července • 18:13

Tak zvolíte ochranu podvozku na Outbacku:-D

marek zrak
15. července • 18:35

Tuhle trasu jsem absolvoval 3x, cesta přes hory je nádherná, ovšem ten zbytek cesty, kdy se jede 70% cesty rychlostmi okolo 60km/h, je ubíjející. Ale zase se tam dá udělat krásná spotřeba, kompresorový Cooper jel za 6,5l :-)

Ywann
16. července • 10:54

Tuhle trasu přes Mostar jsem absolvoval v roce 2004 při cestě zpět z Pelješacu. Údolí Neretvy je pro mě dodnes nezapomenutelný zážitek.

jogurt
2. srpna • 17:07

Jo, ta trasa je skvělá. Jen bohužel na jejím konci je zas to předražené lowendové Chorvatsko.

Doporučujeme

Články odjinud