GP Nizozemí: Pešek z posledního místa dojel pátý

125 ccm: Po tvrdém souboji vybojoval vítězství Kallio, druhý proletěl cílem Gadea a třetí byl Bautista - 250 ccm: Lorenzo zvítězil stylem start-cíl - MotoGP: Hayden získal svůj letošní první triumf.

125 ccm

Čtvrtek - V Holandsku si Lukáš Pešek díky skvělému výkonu vybojoval provizorní Pole Position a porazil i dosavadního lídra průběžného hodnocení, Španěla Bautistu. Vynikající výsledek týmu Derbi Racing podtrhl třetím místem Nicolas Terol. Do první řady se ještě vmáčkl Mika Kallio se strojem KTM. Karel Abrahám dojel na 41. místě.

Pátek - Mika Kallio vybojoval Pole Position pro zítřejší GP Nizozemí. Náš Lukáš Pešek byl ještě pokořen druhým Bautistou a na startu bude na dobrém třetím místě. V první řadě se ještě ukáže Sergio Gadea. Karel Abrahám je na 35. příčce.

Závod - Ještě před zahřívacím kolem byl motocykl Lukáše Peška odtlačen kvůli technické poruše a český závodník do závodu startoval z posledního místa. Cílem prvního kola projel na čele Mika Kallio a Pešek byl na neuvěřitelném 24. místě! Během jednoho kola Lukáš předjel dvacet jezdců a jeho stíhací jízda pokračovala.

V sedmém kole, tedy v třetině závodu, byl Lukáš Pešek třináctý. Na čele sváděl boj Bautista a Kallio a jako jejich stín jezdil na třetím místě Gadea. Lukáš jel doslova jako ďábel, protože šest kol před cílem byl na 4. příčce!

V posledním kole po tvrdém souboji vybojoval vítězství Mika Kallio, druhý proletěl cílem Gadea a třetí byl Bautista. Lukáš Pešek po startu z posledního místa dojel na náhradním motocyklu na vynikajícím 5. místě, Lüthi byl osmý.

První kvalifikace  --- Druhá kvalifikace --- Postavení na startu

Výsledky závodu --- Průběžné pořadí v MS

250 ccm

Čtvrtek - Jorge Lorenzo zvítězil v první kvalifikaci, dále by v první řadě stáli: de Angelis, Debon a Dovizioso. Náš Kuba Smrž cílem proletěl hned za touto čtveřicí a před zítřejší druhou kvalifikací mu patří pěkné páté místo.

Pátek - Ve čtvrtlitrech dnes nezaváhal vítěz čtvrteční kvalifikace, Jorge Lorenzo, a získal další Pole Position své kariéry. Na druhém místě dojel Alex de Angelis a dále jsou Dovizioso a S. Aoyama. Kubovi Smržovi se nepodařilo zopakovat skvělý výkon z úvodní kvalifikace a z 5. místa klesl na 14. místo.

Závod - Jorge Lorenzo dobře odstartoval z Pole Position a během prvních pár metrů si vypracoval drobný náskok. V prvním kole došlo v jedné ze zatáček k hromadné kolizi, spadlo pět jezdců a bohužel jedním z nich byl i Jakub Smrž.

Na čele se během šesti kol sjela trojice Lorenzo, de Angelis a Dovizioso a vypracovali si více než sedmisekundový náskok před pronásledující dvojicí Locatelli - Debon. První místo si z Assenu odvezl Lorenzo, když zvítězil stylem start-cíl. Na stupních vítězů jej doplnila dvojice de Angelis - Dovizioso.

První kvalifikace --- Druhá kvalifikace --- Postavení na startu

MotoGP

Čtvrtek - Úvod vyšel na jedničku Nakanovi, který se svým motocyklem značky Kawasaki porazil v prvním měřeném tréninku Hopkinse, Stonera a celé startovní pole. Rossi dojel překvapivě až šestnáctý. V druhém měřeném tréninku byl první Edwards. V obou trénincích bojoval i Capirossi a Melandri, u kterých zranění z minulého víkendu naštěstí nebylo tak vážné, ale na startovní listině chybí Sete Gibernau.

Pátek - Aby na prvním nebo alespoň na druhém místě nebyl motocykl Honda nebo Yamaha, to si dlouho nepamatuji. Pole Position vybojoval Američan Hopkins se strojem Suzuki a druhý je Nakano s motocyklem Kawasaki. V první řadě je doplní další Američan, Colin Edwards. Sám jsem zvědav na průběh závodu, protože patnáctý Capirossi a osmnáctý Rossi se určitě budou hodně tlačit dopředu.

Závod - Rossi po těžké čtvrteční havárii vyjel do závodu s bandáží na pravé ruce. Po startu se dostal do čela Edwards, za ním jela trojice Hopkins, Nakano a Hayden.  Kawasaki s Nakanem nestíhala nasazenému tempu a na třetí místo se posunul Hayden. Rossi se v průběhu závodu postupně dostával na lepší příčky, v 12. kole byl na 12. místě a zajížděl časy na úrovni prvního Edwardse. V polovině závodu bylo pořadí a rozestupy: 1. Edwards, 2. Hayden, +2,2 s, 3. Nakano, 4. Hopkins, +2,6 s, 5. Pedrosa, 6. Stoner, 7. Roberts jr.

John Hopkins ztrácel jednu pozici za druhou a v 19. kole figuroval až na 7. místě. Nicky Hayden si svůj útok na první místo naplánoval na předposlední kolo, ale Edwards si to nenechal líbit. V poslední šikaně dostal Colin Edwards smyk, spadl a Hayden tak zadarmo získal svůj letošní první triumf. Výborný výsledek pro Kawasaki vybojoval Nakano, když cílem projel na druhém místě a bronzový stupínek vítězů připadl Pedrosovi. Rossi nakonec dojel osmý a smolař závodu, Colin Edwards nakonec nastartoval motorku a získal 3 bodíky za 13. místo.