Honda Accord Tourer vs. Nissan Primera kombi (srovnavací test)

Honda Accord Tourer vs. Nissan Primera kombi (srovnavací test)

Dnes otestujeme koráb jménem Honda Accord Tourer. Bez pětadvaceti centimetrů měří pět metrů, patří tedy mezi nejdelší vozy své kategorie. Porovnáme ho s Nissanem Primerou Kombi. Ten je o sedm centimetrů kratší. Vzhůru na palubu.

Kapitoly článku:


Obě auta mají základ v sedanu. Všechny tři typy karoserie byly představeny najednou. Designéři prokázali větší odvahu při navrhování Primery, u Hondy pracovali střízlivěji a lehce konzervativněji. Ovšem zejména záď Accordu Tourer je velmi působivá, hlavně díky velkým a nápadným koncovým světlům.

   

Japonské vozy vycházejí v poslední době vstříc zejména evropským zákazníkům, oba konkurenti jsou toho důkazem. Názvy typů – tedy Honda Accord a Nissan Primera – jsou pro značky tradiční, třebaže se v další generaci výrazně liší. U Primery můžeme dokonce mluvit o revoluci v názorech Nissanu na současný automobil. Ten představil novou generaci osobních vozidel, která bychom vzhledově zařadili ještě před časem spíše do řady experimentálních konceptů.

 
Honda Accord Tourer ---  pohled na záď je vskutku
zajímavý

Primeru brzy následoval například Opel Vectra a některé další, zejména menší vozy. Primera si ale svou jedinečnost premiéry zachovala. Ne všichni tradiční zákazníci nové tvary přijali, mnozí se od značky odvrátili. Milovníci konzervativního vzhledu jsou nepochybně zklamáni, na druhé straně přibyli japonské značce sympatizanti svěžího názoru. Honda Accord si zepředu zachovala víceméně tradiční vzhled a to, co si přinesla od staršího sedanu.

   

Zadní partie nemá ze základního typu vůbec nic. Přepracované tvary vytvářejí dojem mohutného, ale atraktivního auta jak při pohledu z boku, tak zezadu.

V interiéru nic nechybí

Honda patřila vždycky spíše k dražším autům, ne nadarmo se jí říká japonský bavorák. I tady poněkud ustoupila od sportovního naturelu a přeorientovala se k pohodlí a komfortu. Tomu odpovídá interiér – samozřejmě velmi kvalitně zpracovaný a bohatě vybavený. Z toho sportovního tu zůstaly velké klasické kruhové budíky a krátká řadicí páka. Ne zcela obvyklá je v této kategorii dvouzónová klimatizace, která patří ke standardu u všech accordů.

 
Hlavní světlomety se skládají z řady projekčních nebo
konvenčních zdrojů --- Hlavní informační panel s
centrální polohou. Tři budíky se lehce natáčejí směrem
k řidiči.

Do sady pasivní bezpečnosti patří i dvojice bočních a okenních airbagů. Zdánlivá extravagance Primery dochází největšího uplatnění právě v interiéru. Nissan se už před časem rozhodl umístit přístroje doprostřed palubní desky pod čelní sklo. Takový systém přináší obrovskou výhodu: jestliže řidič sleduje cestu před sebou a potřebuje pohlédnout na budíky, je cesta pohledu podstatně kratší než při poloze pod volantem.

 
Všechny funkce audiosoustavy se řídí na tomto panelu.
Ty nejdůležitější ovládá centrální joystick a dva otočné
ovladače --- údaje počítače mají nejen výraznou, ale i
výtvarně zvládnutou podobu

Takto pojatý konstruktérský a designérský prvek nemá zdaleka jen efekt estetický, ale především praktický. Něco podobného bylo uplatněno v Nissanu X-Trail, ale není to jen doména nissanů, uprostřed umístěné přístroje se najdou i jinde. Například v některých velkých MPV a podobně. Další zajímavostí je velký centrální multifunkční displej. Podobné zařízení se objevuje v různých vozech, ale v Primeře bylo první a má více funkcí než bývá zvykem.

Nissan

Historie japonského Nissanu sahá do roku 1911. Jeho automobily se však až do 1982–1984, kdy nastalo přejmenování, nazývaly Datsun.

Nissan v roce 1989 vytvořil samostatnou luxusní značku Infiniti. V roce 1999 uzavřel partnerství s Renaultem.

Nissan Micra • Nissan Leaf •​ Nissan Qashqai •​ Nissan X-Trail •​ Nissan Juke •​ Nissan Navara •​ Nissan 370Z •​ Nissan Ariya •​ Nissan GT-R

Doporučujeme

Články odjinud