Další hrozby pro elektromobily: recyklační poplatky a daně

Jak jsme vám nedávno předestřeli, elektromobily za současného stavu techniky světlé zítřky nečekají, není to ale zdaleka jediný problém, který se elektřinou poháněných vozů dotýká. V odkazovaném článku jsme vám též naznačili, že kvůli daněmi zatím příliš nezatížené ceně elektrické energie je jejich provoz, i přes veškeré ztráty při přenosech a transfromacích elektromobil, zatím nejlevnější alternativou. To zní jako velmi dobrá zpráva, ani tato výhoda ale nebude trvat věčně. Důvod je prostý - pokud by lidé začali místo fosilních paliv masivně nakupovat elektrickou energii, v již tak děravých státních rozpočtech by se objevila další prázdná místa. A to si vládnoucí garnitury nemohou dovolit prakticky nikde na světě.

Bylo tedy již dříve nad slunce jasné, že v momentě, kdy se elektromobily stanou čímkoli více než jen příbližovadlem úzké skupiny nadšenců, dočkáme se i jejich vyššího daňového zatížení. Pozoruhodné ovšem je, že některé státy o tom začaly hovořit již nyní - v momentě, kdy se žádný sériově vyráběný elektromobil neprodal v množství větším než malém a kdy jejich nákupy mnohé země státy naopak subvencují.

Jako první se tyto hlasy začaly ozývat z USA, kde je nákup každého elektromobilu na federální úrovni dotován 7 500 dolary, k tomu navíc existují dotace v jednotlivých státech unie. Například v tradičně „zelené” Kalifornii jsou lokální dotace tak velké, že nákup jinak velmi drahého Nissanu Leaf přijde ve výsledku na pouhých 12 500 dolarů. Paradoxem navíc je, že daňové zatížení benzinu či nafty je zde na evropské poměry velmi malé - na federální úrovni pouze 18,4 centu za galon (cca 92 haléřů na litr), největší lokální je pak v Pennsylvanii, která si vezme dalších 35,1 centu na galon (cca dalších 1,78 Kč na litr) - přesto při celkové spotřebě napumpují nákupy paliv do státních kas všeho druhu přes 100 miliard dolarů za rok. Americká média pak uvádějí, že pokud by se po amerických silnicích začal pohybovat jen milion elektrických aut, znamenalo by to výpadek rozpočtových příjmů ve výši 500 milionů dolarů.

Řada amerických států tak již nyní začala uvažovat o možnostech budoucího zdanění. Jako první přišly na přetřes registrační poplatky pro elektromobily (zopakujme - za existence nemalých subvencí, čili nejprve byste dostali státní zvýhodnění a pak jej vrátili...), které byly ale kvůli nezohlednění míry využití vozu rychle zavrženy. Mnohem reálněji se rýsuje nápad oregonského ministerstva dopravy na zavedení daně z každého ujetého kilometru - stát by sledoval, kolik kilometrů ujedete s vozem mezi prodlloužením registrace (v USA probíhá každý rok) a za každý kilometr byste státu odvedli patřičnou sumu. Jeden z návrhů počítá i s vyšším zdaněním elektrické energie použité pro nabíjení automobilu. Ten ovšem zatím naráží na fakt, že elektřina je zaměnitelná a nelze odlišit tu použitou pro nabíjení aut od té použité třeba pro vytápění domu. Ovšem zdanit lze též veškerou dodávanou elektřinu, podobně jako u nás v souvislosti s mnohokrát probíranými slunečními elektrárnami - ať už ji odebíráte pro co chcete a od koho chcete...

Americké iniciativy se nám mohou zdát být směšné, buďme ale realisté - podobných návrhů se jistě dočkáme i v Evropě, a to zvláště za situace, kdy spotřební daně z benzinu a nafty zde nemají podobu haléřů či korun, ale rovnou desetikorun. U nás platíme necelých 12 Kč za litr nafty a téměř 13 Kč za litr benzinu.

Ostatně na starém kontinentu již přichází ke slovu jiná, mírnější, zato velmi reálná forma zdanění skrze recyklační poplatky. Recyklační agentura ARN totiž oznámila, že horečně pracuje na přípravě podkladů pro stanovení recyklačních poplatků na li-ionové akumulátory elektromobilů, jež se promítnou do pořizovací ceny vozů. ARN navrhuje poplatky ve výši 180 eur (cca 4 500 Kč) za akumulátory těžší než 100 kg, za lehčí baterie se bude platit polovic. Zatím se pořádně neví, jakým způsobem tyto akumulátory recyklovat, ale jisté je, že na některých evropských trzích vstoupí poplatky v účinnost již se začátkem roku 2011.

Pokud jste snili o levném provozu svého budoucího elektrického vozu, je čas se probudit. Něco takového nám děravé státní kasy prostě nedovolí...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nissan Leaf to nebude mít lehké ani přes masivní subvence - někdo je bude chtít zpátky...
Sledujte AutoRevue na Facebooku Další článek
Nissan Almera 1.769
Rok výroby: 2000
Stav: 189 475 km
Cena: 25 000 Kč
Nissan Note 1.386
Rok výroby: 2010
Stav: 136 500 km
Cena: 95 000 Kč
Nissan Qashqai 1.995
Rok výroby: 2010
Stav: 139 058 km
Cena: 225 000 Kč
Test Nissan Juke 1.6 DIG-T – Žába na divoko

Nissan Juke 1.6 DIG-T

Juke je jedním z automobilů, které v provozu jenom tak nepřehlédnete. S vrcholným motorem 1.6 DIG-T navíc umí ukázat záda i leckterému sportovnímu hatchbacku.

24.  10.  2016 | Aleš Veverka | 3 příspěvky
Test Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT – Recept na věčné mládí

Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT

Letos v Ženevě tomu bylo šest let od představení Alfy Romeo Giulietta, to auto ale jako by snad vůbec nezestárlo. V čem vězí italský recept na věčné mládí?

13.  10.  2016 | Aleš Veverka | 5 příspěvků
Test Seat Alhambra 2.0 TDI DSG AWD FR-Line – Taťka sporťák

Seat Alhambra 2.0 TDI AWD DSG

Seat Alhambra byl vždycky hlavně rodinným automobilem, pokud má ale pod kapotou nejsilnější dvoulitrový turbodiesel, užije si s ním i zastánce sportovní jízdy. No vážně!

6.  10.  2016 | Aleš Veverka | 25 příspěvků