Citroen C5 Break 2,0 HDi BVA: pohodář (test)

Citroen C5, jediný vůz s hydraulickým podvozkem, dostal novou automatickou převodovku a inovovaný naftový motor.
Seznam kapitol
  1. Slovo na úvod, Exteriér, Interiér, Zavazadelník
  2. Motor a převodovka, Pružnost, Spotřeba, Podvozek Hydractive 3
  3. Jízda s Citroenem, Zhodnocení, Plusy a Mínusy, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)

Velký model automobilky Citroen - C5 u nás v redakci téměř zdomácněl. Měli jsme jej možnost otestovat již po uvedení na trh, ale také po nedávném faceliftu. Přesto stojí tento model za velkou pozornost. Ve své střední třídě totiž jako jediný nabízí inteligentní hydraulické odpružení Hydractive 3, které má Citroenu zaručit velmi komfortní jízdní vlastnosti.

Testovaný model se od těch předešlých liší v několika prvcích, které stojí za velkou pozornost. Prvním z nich je nová automatická převodovka, která je spojena s naftovým motorem 2,0 HDI a druhým prvkem je pak sportovní mód inteligentního podvozku, který má, dle Citroenu, změnit charakter odpružení z komfortního na sportovní. Jaká je tedy "cé pětka" s automatem a sportovně laděným hydraulickým podvozkem?

Tip: Přečtěte si testy Citroenu C5 s motorem 1,6 HDI po faceliftu, s motorem 2,0 HDI po faceliftu, s motorem 2,2 ve verzi kombi a s motorem 3,0 V6

Nenápadný nový vzhled

Facelift, který Citroen před nedávnem "spáchal" na svém modelu C,5 se odrazil i ve vzhledu kombi, které je u Citroenu tradičně označené přídomkem Break. Facelift kombíku je ovšem proti sedanu poměrně střízlivý a až na pár detailů se změnila pouze příď vozu.

Zadní část vozu zůstala až na mírně pozměněný nárazník totožná s původní verzí. Ani světlomety nedoznaly změn, což je poměrně škoda. Vysoké a úzké světlomety, které lemují celé zadní víko dveří by si zasloužilo čirou optiku a možná i jiné barevné provedení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Citroen C5 Break před a po faceliftu

Zcela opačná je pak situace na opačné straně vozu. Zde proběhla zásadní proměna a omlazená verze nyní působí daleko důstojněji a to hlavně díky nové přední masce, mřížce chladiče a novému nárazníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek
Přední část vypadá po faceliftu daleko důstojněji.

Největší proměnou ovšem prošly přední světlomety. Jejich nový tvar, spolu s rovnější přídi pak tvář Citroenu opticky rozšířil. Zajímavě tvarované přední světlomety nezabírají při čelním pohledu tak velkou plochu, což ubírá pocit "vypouklých očí".

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nové přední světlomety Citroenu prospěly.

Z bočního pohledu se také žádné drama neodehrálo a nový vzhled má na svědomí pouze modifikovaná přední maska s jinými světlomety.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Boční profil vozu zůstal zachován, změnila se pouze přední část vozu. 

Nemilým detailem na testovaném modelu jsou přední a zadní parkovací senzory. Ty jsou do nárazníků zakomponovány až moc násilně a nevšimnout si jich dá hodně velkou práci. Zde si mohli designéři trochu více pohrát a senzory více zamaskovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Parkovací senzory mohly být lépe zamaskovány.

Nové drobné detaily

Facelift se samozřejmě dotkl i interiéru, zde jsou ovšem změny ještě drobnější, než z vnějšku. Mírně přepracována byla palubní deska, přesněji středový panel. Ten má nyní jiné tvarování a jiné rozložení ovládačů. Výdechy a jiné dekorace však zůstaly stejné, liší se pouze v rámci různých stupňů výbavy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Po faceliftu se mírně změnil středový panel, zbytek zůstal téměř stejný.

Drobnou změnou u výbavy Exclusive prošly i všechny ukazatele na přístrojovém panelu. Mají nové podbarvení, které vychází z barvy interiéru. Budíky mají i nové rámování a přístroje tak nepůsobí lacině.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Budíky na přístrojové desce mají nové barvy a dekorace.

Na středovém panelu se pak nachází řadička automatické převodovky s dvojicí tlačítek, kterými se přepínají módy automatické převodovky. Testovaná verze měla k dispozici dva - Sport a Winter. Hlouběji na tunelu je pak ovládání hydraulického podvozku s tlačíky pro změnu světlé výšky a s tlačítkem pro změnu charakteru podvozku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detaily řadičky automatické převodovky a ovládání hydraulického podvozku.

Geniálně zvedací zavazadelník

Cé-pětka ve verzi kombi pak nabízí opravdu výborné hodnoty zavazadlového prostoru. Základní objem má hodnotu výborných 563 litrů a po sklopení zadních opěradel ho lze zvětšit až na 1 658 litrů. Tím patří tento vůz na vrchol segmentu. Také využití je na velmi vysoké úrovni. Citroen nabízí zcela rovnou ložnou plochu s minimálním zásahem podběhu do prostoru kufru, navíc asymetricky dělená sedadla a opěradla po sklopení vytvoří s podlahou kufru opět rovnou plochu a tak lze velmi převážet i nadměrné náklady.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký a praktický zavazadelník je Citroenu vlastní. 

Geniální je pak tlačítko uvnitř zavazadelníku. Tím lze dle potřeby měnit světlou výšku nad zadní nápravou jak směrem dolů, tak směrem nahoru. Lze si tak nakládací hranu snížit o více než 10 cm směrem dolů, což výrazně pomůže nakládce a vykládce větších zavazadel. Výhodou je, že toto zvedání a snižování funguje nezávisle na tom, zda je motor nastartovaný, nebo ne.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítkem v zavazadelníku lze měnit světlou výšku.

Sledujte AutoRevue na Facebooku Následující kapitola
Citroën C4 Picasso 1.749
Rok výroby: 2008
Stav: 118 259 km
Cena: 100 000 Kč
Citroën Nemo 1.36
Rok výroby: 2010
Stav: 42 492 km
Cena: 75 000 Kč
Citroën C3 Picasso 1.56
Rok výroby: 2009
Stav: 138 066 km
Cena: 115 000 Kč
Test Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT – Recept na věčné mládí

Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDM TCT

Letos v Ženevě tomu bylo šest let od představení Alfy Romeo Giulietta, to auto ale jako by snad vůbec nezestárlo. V čem vězí italský recept na věčné mládí?

13.  10.  2016 | Aleš Veverka | 5 příspěvků
Test Seat Alhambra 2.0 TDI DSG AWD FR-Line – Taťka sporťák

Seat Alhambra 2.0 TDI AWD DSG

Seat Alhambra byl vždycky hlavně rodinným automobilem, pokud má ale pod kapotou nejsilnější dvoulitrový turbodiesel, užije si s ním i zastánce sportovní jízdy. No vážně!

6.  10.  2016 | Aleš Veverka | 25 příspěvků
Test Dacia Sandero Stepway 0.9 TCe Easy-R – James ví proč

Dacia Sandero Stepway

Úroveň Dacií se rok od roku zlepšuje a s ní i nabídka verzí. Zatímco v minulosti byla automatická převodovka nemyslitelná, dnes už to takový problém není. Jak funguje „robot“ v kombinaci s tříválcem 0.9 TCe?

28.  9.  2016 | Aleš Veverka | 22 příspěvků