Autosalon Paříž 2012: čeká se poněkud ledová show

Ekonomika si v Evropě nevede valně a prodeje aut to jen potvrzují. Výrobci automobilů snižují předpovědi pro tento rok a unisono opakují, že doba je „plná výzev“. Tváří se přitom chmurně a neváhají napadnout konkurenty. Třeba Sergio Marchionne, šéf Fiatu a vedoucí představitel asociace evropských výrobců automobilů (ACEA), nedávno obvinil Volkswagen z cenové agresivity. VW ho obratem vyzvalo, aby rezignoval na svoji funkci. A v této době otevírá své brány pařížský autosalon…

Organizátoři prohlašují, že autosalon v metropoli Francie, který se pořádá jednou za dva roky (střídá se s přehlídkou ve Frankfurtu), je „největší světovou motoristickou show“. Co se týká počtu návštěvníků, tak zcela jistě ano. Loni ho navštívilo více než 1,2 milionu návštěvníků. Co se ale týká významu, tak přehánějí.

Při pohledu na dosud zveřejněný seznam novinek, světových a evropských premiér – očekává se jich více než 100 – je zřejmé, že zde až na výjimky absentují luxusní vozy, supersporty. Pro ty je totiž domácí půdou Ženeva. A zvláště je to patrné nyní, kdy Evropu zasáhly poryvy krize a objevuje se novinek v segmentu těch nejluxusnějších vozů stále méně. 

Britská karta

V Paříži se tedy nečeká záplava novinek od výrobců drahých vozů. Prapor budou držet nahoře vlastně pouze Britové. Pro ty je Paříž v podstatě domácí hřiště, protože na ostrovech se už roky žádná velká automobilová přehlídka nekoná.

A je to znát i na jejich letošní nabídce. Jaguar přiveze dvoumístný roadster F-Type. Ten hodlá představit při bombastické show v Rodinově muzeu. Aston Martin ukáže dokonce dva nové důležité modely – DB9 a Vanquish – a otevřenou verzi modelu V12 Vantage. S velkým zájmem je očekávána novinka od McLarenu – supersport P1. A k hlavním tahákům bude bezesporu patřit nový Range Rover.

Francouzské rozpaky

Paříž patří odedávna francouzským automobilkám. Ty ale letos neprožívají nejšťastnější období. Objednávky jejich vozů klesají již čtvrtý měsíc v řadě. Francouzští producenti krvácejí ve válce cen, která ruinuje (nejen francouzský) trh. Vedou ji nesmiřitelně s jediným cílem, aby se do jejich prodejen vrátili zákazníci. To se ale nedaří. Objednávky Renaultu poklesly v srpnu meziročně o dalších více než 21,2 procent, Citroënu o 18,3 procenta a Peugeotu o 8,4 procent.

Z nabídky francouzských automobilek pro pařížský autosalon stojí za zmínku hlavně představení čtvrté generace modelu Clio. Od roku 1990 prodal Renault 11,5 milionů kusů tohoto modelu. Citroën uvede ve světové premiéře kabriolet DS3, a Peugeot bude věnovat čtvrtinu své expozice různým variantám modelu 208 včetně sportovní verze GTI a závodní R5.

Král přehlídky

Mnozí již dopředu prohlašují, že největším tahákem autosalonu bude Golf sedmé generace. Volkswagen vyrábí tento model od roku 1974 a dosud prodal 29,13 milionů exemplářů. Na první pohled je zřejmé, že auto je oproti svým předchůdcům méně kulaté, hranatější. Je postavené na platformě MQB, kterou využívá například i nová Audi A3 nebo chystaná Škoda Octavia III. S nejúspornějším dieselovým motorem bude mít spotřebu jen 3,2 l/100 km.

Ford si slibuje hodně od představení nového Mondea. Věří že s tímto vozem a dalšími modely, které hodlá v brzké době, zlepší svoji situaci v Evropě, kde zažívá historicky nejhorší prodeje. Podobně špatně je na tom i Opel. Ten v Paříži představí model Adam, s ním zamířil do segmentu nejmenších vozů.

Účast z Česka

Tuzemská Škoda Auto přiváží do Paříže nový model Rapid. Vůz jsem vám již představili, ve městě nad Seinou si ale zažije oficiální světovou premiéru. Mladoboleslavská automobilka mu přisuzuje velkou váhu. I proto bude mít tento rodinný sedan, který se začne prodávat v říjnu, vyhrazen pro sebe téměř celou výstavní plochu automobilky Škoda.

"Po řadě Octavia se Rapid v následujících letech stane naším druhým nejprodávanějším modelem," uvedl předseda představenstva společnosti Winfried Vahland.

Hyundai chce zaujmout třídveřovou verzí druhé generace modelu i30, který je vyráběný v Nošovicích. Třídveřová varianta doplní pětidveřový hatchback a kombi. "Třídveřový model nové generace i30 byl vytvořen výhradně pro Evropu," uvedl výkonný ředitel Hyundai Motor Europe Allan Rushforth.

 

Pařížský autosalon 2012

Očekává se více než 100 světových a evropských premiér. Autosalon začíná 27. září. První dva dny jsou vyhrazeny novinářům a odborné veřejnosti. Přehlídka potrvá do 14. října. Autosalon se v Paříži poprvé uskutečnil v roce 1898. Koná se jednou za dva roky. Alternuje s přehlídkou ve Frankfurtu.
 

 

 

Volkswagen Golf 1.9
Rok výroby: 2009
Stav: 148 254 km
Cena: 115 000 Kč
Volkswagen Passat 1.9
Rok výroby: 2005
Stav: 174 216 km
Cena: 60 000 Kč
Volkswagen Golf 1.6
Rok výroby: 2013
Stav: 144 252 km
Cena: 160 000 Kč
Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Subaru BRZ po faceliftu: 6 důvodů, proč je řidičskou Ódou na radost

Nízká hmotnost, dokonalé těžiště, atmosférický motor, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál – to jsou ingredience, které dohromady tvoří lahodný koktejl neředěné řidičské zábavy. Subaru BRZ v modernizované podobě přináší ještě o něco chutnější zážitky.

27.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 22 příspěvků
Mají sportovní diesely smysl? Odpověď jsme hledali s Golfem GTD

Volkswagen Golf GTD (7AT)

Může být automobil čistokrevným hot-hatchem, i když se pod jeho kapotou ukrývá vznětová pohonná jednotka? Odpověď nejen na tuto otázku jsme hledali během testovacích jízd s omlazeným Volkswagemen Golf GTD.

19.  4.  2017 | Stanislav Kolman | 88 příspěvků
Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Staré hodnoty si nechává, přesto drží tempo doby. Test Mercedesu G

Mercedes třídy G je posledním pravověrným offroadovým autem s uzavíratelnými diferenciály a redukcí převodovky. Snaha automobilky Mercedes udržet tento letitý model v nabídce s sebou přináší mnoho ústupků a kompromisů. Výsledek je ale pořád naprosto skvostný!

11.  4.  2017 | Jiří Švamberk | 7 příspěvků