78
Fotogalerie

Lexus GS450h: divoký hybrid (první let)

Považujete hybridní vozy za falešnou modlu ekologických fanatiků? Pak jste nezkusili Lexus GS450h. Sleťte si s námi.

Kapitoly článku:


Někteří budoucnost věští, jiní se jí pokoušejí vytvářet. Mezi ty druhé se řadí lidé od Toyoty, kteří jsou již mnoho let aktivní v oblasti alternativních pohonů pro osobní automobily. Kdysi vsadili na hybridní pohon, tedy pohon kombinující spalovací a elektromotor. A v této oblasti to dotáhli velmi daleko. Zatímco většina ostatních automobilek o podobných řešení teprve uvažuje nebo je zkouší, Toyota je prodává.

Po oťukávání možností v poněkud futuristickém Priusu, který je příliš drahý na to, aby oslovil šetřílky, a příliš nezajímavý na to, aby oslovil kohokoli jiného než fanoušky moderní techniky, přišla Toyota na, z mého pohledu, geniální myšlenku – použít hybridní pohon nikoli jako alternativu úsporného (chcete-li dieselového) motoru, ale jako prostředek, jak při zachování vysoké míry komfortu získat co nejvíce výkonu s co nejnižší spotřebou. Pokud vám má slova nejdou do hlavy, řeknu to jednoduše – hybridní pohon je dnes příliš drahý na to, aby byl rentabilně prodejný v běžných autech nižších tříd, ale co je příliš drahé na to, aby oslovilo náročnou klientelu? Nic, pokud je to dost dobré. Toyota tak nastěhovala své hybridní myšlenky ke své luxusní značce Lexus a dala tak vzniknout postupně dvěma modelům – RX 400h a GS 450h. Oba společně vynikají především mimořádnou dynamikou, pružností, nízkou spotřebou a emisemi a v neposlední řadě tím, co chybí dieselové konkurenci – špičkovým akustickým komfortem.

Lexus_GS450h_01.jpg Lexus_GS450h_02.jpg Lexus_GS450h_03.jpg
Lexus_GS450h_05.jpg Lexus_GS450h_06.jpg Lexus_GS450h_08.jpg
Lexusu GS rozhodně nechybí šarm, ať už je hybridní nebo ne

Hybridní RX jsme otestovali již dříve, nyní se nám dostal do rukou sedan vyšší střední třídy GS s označením 450h, kde ono "h" naznačuje, že se jedná o vůz s hybridním pohonem. Článek berte spíše jako rozsáhlé první dojmy, na zjištění všech podrobností jsme vůz měli příliš krátce. Přesto se vám pokusíme co nejpodrobněji zprostředkovat všechny nabyté dojmy a postupně zjistit, zda je hybridní pohon budoucností nebo slepou větví vývoje automobilismu.

Jak to vlastně funguje?

Na tomto místě jsem původně chtěl detailně popisovat fungování hybridního pohonu, ale po přečtení našeho testu Toyoty Prius jsem došel k závěru, že bych pouze kopíroval starší článek. Proto budu o něco stručnější.

Systém v Lexusu GS je zcela totožný s tím v Priusu, pouze s rozdílem, že „titěrné motůrky“ nahrazují pořádní svalovci. O konvenční část se stará šestiválec o objemu 3,5 litru s výkonem 218 kW při 6400 ot. a točivým momentem 368 Nm v 4800 ot. Ten je doplněn elektromotorem o výkonu 147 kW a točivém momentu 275 Nm pracujícím při napětí 650 V. Dalšími důležitými prvky elektrické části jsou generátor nabíjejícího proudu a Nikl-metal hydridové akumulátory, které jsou uloženy nad zadní nápravou. Bohužel tak zmenšují zavazadlový prostor a spolu s celým hybridním systémem také citelně zvyšují hmotnost vozu. Právě v těchto dvou faktorech zřejmě najdeme největší slabiny 450h. Ale nepředbíhejme.

 Lexus_GS450h_18.jpg Lexus_GS450h_11.jpg Lexus_GS450h_14.jpg
 Lexus_GS450h_15.jpg Lexus_GS450h_17.jpg Lexus_GS450h_12.jpg
Dynamicky ztvárněnou záď si dobře prohlédněte, až vás bude GS předjíždět, budete mít na bližší zkoumání proklatě málo času... --- Hybridní verzi rozeznáte nejen podle označení GS 450h zádi, ale i podle nápisu hybrid na bočních lištách.

Kombinovaný výkon pohonného systému činí maximálně 250 kW a díky převodovce E-CVT jej na zadních kolech můžete mít k dispozici prakticky kdykoli s (dle mého subjektivního soudu) relativně malými ztrátami v převodovém ústrojí. V praxi celý systém funguje ve čtyřech režimech: 1) rozjezd, při kterém vždy pracuje pouze elektromotor, 2) jízda stálou rychlostí nebo mírná akcelerace, což je ponecháno výlučně na spalovacím motoru, 3) prudká akcelerace, kdy pracují oba motory současně a 4) zpomalení či brzdění, při čem vstupuje do hry zejména výše zmíněný generátor. Jeho úlohou je přeměna energie u jiných vozů ztracené v podobě tepla v elektřinu. Zapojení generátoru simuluje brzdění motorem a pomáhá při brzdění. Zmíněný proces se odborně nazývá rekuperace (zkuste si to říci nahlas párkrát po sobě). 

Zní to jednoduše, ale přesně v tomto se skrývá veškeré kouzlo GS 450h, které je velmi působivé a nechalo ve mě, jakožto v člověku „znuděného“ ježděním desítkami a stovkami aut všemožných typů a výkonů, velmi hluboké pocity.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Doporučujeme

Články odjinud