5 rad, jak jezdit bezpečně i během zimy

Není to jen o tom, že je venku kosa a sychravo, zimní počasí s sebou samozřejmě přináší i zhoršené podmínky pro cestování autem. A zavítá-li sníh krom horských oblastí i do níže položených měst, je zaděláno na řadu starostí. Všichni přitom radí jediné – přizpůsobit jízdu a rychlost povaze a stavu vozovky. Stačí to ale?

Řadě problémů lze předejít už správnou zimní výbavou, jejímž základem jsou kvalitní zimní gumy. Ví to každý, přesto se najde řada řidičů, co dobrovolně zvyšuje hladinu adrenalinu sobě a všem ostatním, které zrovna potká. Ani sebelepší zimní obutí ale ještě není zárukou, že se nemůže nic stát. Naopak. Jak by tedy taková opatrná a bezpečná jízda v zimě měla vypadat?

1. Snížit rychlost

Ne nadarmo se říká, že v zimě potkáte jen dva typy účastníků silničního provozu - řidiče a majitele řidičského oprávnění. Zejména ti druzí si myslí, že ta čísla v červených kruzích lemující silnice (čti značky omezující rychlost) značí minimální rychlost, kterou se na daném úseku smí jet. V létě dejme tomu, v zimě pořádný hazard.

2. Udržovat bezpečnou vzdálenost

Pro některé dálniční stíhače, co si rádi zblízka přečtou každou druhou RZ, neznámý pojem. Výhled na zadní nárazník v rozestupu alespoň 2-3 sekundy je přitom taky moc pěkný.

3. Plynulá jízda

Bude to znít jak rada od instruktora v autoškole, ale plynulá jízda je nejen ekonomická, ale především bezpečná. Naopak styl brzda-plyn či trhané pohyby volantem mají ledovka a majitelé autoservisů moc rádi.

image4.jpeg

4. Věnovat pozornost změnám stavu vozovky

Znáte to, v jednu chvíli jedete po suché silnici a v momentě, kdy to nejméně čekáte, to začne nepříjemně klouzat, že se nestačíte divit. Především na cestách, jež roubí stromy a kam tudíž nemá přístup slunce, mohou zůstávat sněhové jazyky nebo namrzlá vlhkost. Zrádné bývají i mosty přes řeky, kde je vozovka ze všech stran vystavena mrazu a větru více než silnice na pevné zemi. Proto nesnižujte obezřetnost, ani pokud máte pocit, že tady to přece už léta znáte.

5. Opatrné manévrování s autem

Že trhavé pohyby volantem nejsou zrovna nejúčinnější způsob řízení v zimě, jsme si už řekli. Trochu citu to chce ale i při práci s brzdou. ABS dokáže předejít spoustě problémů, ale nevyřeší všechny, proto sešlapujte brzdový pedál, jako když list dopadá na hladinu jezera. Také dbejte, abyste nebrzdili ve chvíli, kdy máte zatočená kola, nejste-li tedy minimálně místní drift king. A protože zmrzlý sníh dokáže potrápit i při banálním parkování, dobrá věc, je například parkovací asistent, který upozorní na blížící se překážku i ve chvíli, kdy není po ruce žádný zkušený navigátor.

Suma sumárum, při řízení je občas třeba použít i tu věc, co nám drží na krku, v zimě obzvlášť. A co dalšího se může během zimních jízd hodit? Určitě zvažte vaši povinnou zimní výbavu doplnit o startovací kabely. Nehodě jako takové sice nezabrání, přijdou-li ale mrazy, jako když je v kufru najdete. Na postávání v nekonečných kolonách se zase hodí malá, ale užitečná autonabíječka. To abyste si na vašem chytrém telefonu přečetli, kde ta kolona vlastně končí.

Doporučujeme

Články odjinud